PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Premiera filmu "Muzyka Skalnego Podhala"

Sobota, 27 listopada 2010 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka

fot. Anna Karpiel-SembereckaRestauracja "U Wnuka" znów na jeden wieczór zamieniła się w salę kinową. 26 listopada odbyła się tam promocja filmu "Muzyka Skalnego Podhala" zrealizowanego przez Podhalański Serwis Informacyjny WATRA. Autorem scenariusza jest znany instrumentalista i nauczyciel muzyki góralskiej Krzysztof Trebunia-Tutka. Projekt udało się zrealizować dzięki środkom Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz wsparciu finansowemu bądź też rzeczowemu partnerów: Tatrzańskiego Parku Narodowego, Biura Promocji Zakopanego, Urzędu Miasta Zakopane - Wydziału Kultury i Popularyzacji Zakopanego, Urzędu Gminy Bukowina Tatrzańska oraz Muzeum Tatrzańskiego im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem.


- Celem naszego przedsięwzięcia jest dokumentowanie i ochrona dziedzictwa kultury ludowej, a zwłaszcza ginących umiejętności dziedzictwa kulturowego Podhala. Film jest kontynuacją poprzedniego projektu dotyczącego podhalańskich instrumentów pasterskich. Planujemy już realizację kolejnego projektu i mamy nadzieję, że za rok znów spotkamy się "U Wnuka" na premierze - mówili twórcy filmu.

Film zbiera i systematyzuje widzę o góralskiej muzyce od czasów dawnych do współczesności. Wykorzystano w nim ciekawe materiały archiwalne z festiwali, przeglądów i innych wydarzeń, które ukazują bogactwo kultury regionu Podhala. Przedstawieni zostali dawni mistrzowie i współcześni wykonawcy, nie brak także anegdot i oczywiście muzyki w najlepszym wykonaniu.

Film w swojej podstawowej wersji trwa 1h 15 min, a uzupełnia go druga 45-minutowa część o nieco luźniejszym charakterze. Wersja DVD ukaże sie wraz z kwartalnikiem "Tatry" i będzie jej dodatkowo towarzyszyć publikcja autorstwa Krzysztofa Trebuni-Tutki.

Na premierze gości przywitała Małgorzata Wonuczka-Wnuk, spotkanie poprowadził Krzysztof Trebunia-Tutka. Nie zabrakło także góralskiej muzyki. Wystąpiła Stanisława Górkiewicz - uczennica znakomitej podhalańskiej prymistki Bronisławy Koniecznej-Dziadońki oraz młodzieżowa kapela góralska z TCKiS "Jutrzenka" prowadzona przez Krzysztofa Trebunię-Tutkę. Był także smaczny poczęstunek.


 

Podhalański Serwis Informacyjny WATRA dziękuje wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji filmu: wszystkim wykonawcom, Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Tatrzańskiemu Parkowi Narodowemu, Biuru Promocji Zakopanego, Urzędowi Miasta Zakopane, Urzędowi Gminy Bukowina Tatrzańska oraz Muzeum Tatrzańskiemu im. Dra Tytusa Chałubińskiego, a także Tatrzańskiej Orkiestrze Klimatycznej za możliwość wykorzystania fragmentu muzyki z baletu "Harnasie" Karola Szymanowskiego oraz pani Zofii Karpiel Bułecka za użyczenie pomieszczenia do nagrań i wreszcie firmie Future Tech Marcina Słodyczki za obsługę techniczną premiery, redakcji Dziennika Polskiego za patronat medialny, Robertowi Urbańskiemu z portalu Zakopiec za foto-relację i Małgorzacie Wonuczce-Wnuk za jak zwykle serdeczną gościnę. Dziękujemy również wszystkim za obecność.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Okładka na zeszyt IIOkładka na zeszyt IILudowe okładka na zeszyt (A5) z brązowego filcu zapinana na guzik, kolorowy haft maszynowy. W komplecie zeszyt w kratkę 96 stron. Wymiary: szerokość 15 cm...
    30 zł
  • Okładka na zeszyt IOkładka na zeszyt ILudowe okładka na zeszyt (A5) z brązowego filcu, kolorowy haft maszynowy. W komplecie zeszyt w kratkę 96 stron. Wymiary: szerokość 15 cm, długość 23 cm.
    30 zł
  • Poduszka brązowa IIPoduszka brązowa IIPoduszka z sukna filcowego w kolorze ciemno-brązowym z motywem ludowym haftowanym ręcznie, wypełniona materiałem syntetycznym. Wymiary ok. 42 na 42 cm.
    100 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.