PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Grudzień 2010 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Zakopane

Kultura

„Pruskie diwy” w Dworcu Tatrzańskim

Środa, 1 grudnia 2010 r.
Autor: Piotr Kyc

fot. Piotr KycJuż dwa tygodnie minęło od kapitalnego wieczoru w Dworcu Tatrzańskim, gdzie Towarzystwo Miłośników Teatru im. H. Modrzejewskiej wystawiło sztukę Thei Dorn „Marleni. Pruskie diwy, stalowe blondynki”. Trudno zapomnieć ten wieczór, dlatego warto do niego powrócić.


Sztuka opowiada o fikcyjnym spotkaniu dwóch kobiet - znanej aktorki Marleny Dietrich i sławnej dokumentalistki Leni Riefenstahl, jakie odbyło się w Paryżu z 5 na 6 maja 1992, kiedy 90-letnią, zaniedbaną Marlenę, która umrze tej nocy, niespodziewanie odwiedza tylko o rok młodsza Leni.

Rozpoczyna się fascynująca, a zarazem ostra rozmowa dwóch mitycznych ikon filmu - reżyserki, która poświęciła swój talent, oddając go w ręce propagandy faszystowskiej oraz "antyfaszystowskiego anioła", aktorki, która wyemigrowała.
Ta rozmowa, to rozrachunek z przeszłością, próba zastanowienia się nad problemami moralności, losem kobiet i miejscem artysty w życiu społecznym. Thea Dorn wnika w głąb pogmatwanych losów tych dwóch wielkich i niezwykłych diw filmowych. W finale sztuki okazuje się, że Leni nie zrealizuje swojego wymarzonego filmu - Marlena umiera w jej ramionach.
Tekst w przekładzie Jacka Kaduczaka opracowała Beata Słama. Wystąpili: Irena Józefiak, Grażyna Syrzistie, Katarzyna Pędzimąż.
Kolejny spektakl w cyklu spotkań z Teatrem przy Stoliku był współfinasowany przez Urząd Miasta Zakopane.

Zobacz w naszym sklepie:

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.