PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Nadzieja wg ks. Władysława Zarębczana

Sobota, 12 lutego 2011 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka

fot. Anna Karpiel-SembereckaW Galerii Jednego Autora przy Tatrzańskiej Agencji Rozwoju, Promocji i Kultury odbyła się promocja książki pt. „Jest nadzieja” ks. Władysława Mariana Zarębczana połączona z prezentacją wystawy fotografii „Dzieci podhalańskie” Stanisława Gała. Salę "Jasnego Pałacu" wypełnili goście, a wśród nich liczni znajomi obu autorów i uczestnicy Rekolekcji Podhalańskich. Spotkanie poprowadziła Ewa Czamańska, a interesującą rozmowę z ks. Władysławem Zarębczanem redaktor Wojciech Mróz. Zagrała kapela Jana Karpiela Bułecki.


- Jest to ósma książka ks. Władysława Zarębczana, bardzo związana z Podhalem, jak większość jego publikacji. Książka szczególna, ponieważ autor pisze o bardzo bliskich nam i konkretnych rzeczach. Znajdziemy w niej rozważania z okazji świąt, ale też te traktujące o drobnych wydarzeniach rodzinnych, ślubach, jubileuszach, różnych uroczystościach. Prowadzą one jednak do poważnych dociekań natury religijnej, zwłaszcza o chrześcijańskiej nadziei. Kluczem do rozumienia słowa nadzieja przez ks. Zarebczana jest cytat Ojca Św. Jana Pawła II:
"Różne są w życiu pory roku: jeśli czujesz akurat, że zbliża się zima,
chciałbym abyś wiedział, że nie jest to pora ostatnia,
bo ostatnia porą Twego życia będzie wiosna: wiosna zmartwychwstania.
Całość twojego życia sięga nieskończenie dalej niż jego granice ziemskie: Czeka cię niebo." – mówił podczas spotkania Wojciech Mróz.

Książkę ilustrują fotografie podhalańskich dzieci wykonane przez znanego fotografa Stanisława Gała. Dzieci również kojarzą się z nadzieją, ich portrety doskonale uzupełniają więc książkę.

- Parę lat temu ukazała się podobna książka zatytułowana "W górę serca!" i tam także teksty zostały opatrzone zdjęciami dzieci, bo każdy się przecież szeroko uśmiecha na ich widok. I tak samo jest w mojej najnowszej książce. Zdjęcia wykonał Stanisław Gał, a są na nich dzieci naszych wspólnych znajomych. Natomiast teksty to rozważania pisane m.in. do Tygodnika Podhalańskiego oraz do czasopism polonijnych w Stanach Zjednoczonych, które zebrałem w jedną całość. Tę książkę zadedykowałem uczestnikom Rekolekcji Podhalańskich w Rzymie - wyjaśniał ks. Władysław Zarębczan.

Książka pokazuje, że warto powrócić do chrześcijańskiej nadziei, która pochodzi od Boga i w Nim jest zakorzeniona i ugruntowana. Do tego przesłania nawiązuje także okładka z obrazem na szkle autorstwa Eweliny Peksowej.
- Św. Jan pokazuje, że jest nadzieja i kto jest tą nadzieją - mówił ks. Zarębczan.


Ks. Władysław Marian Zarębczan - duszpasterz, wykładowca, dziennikarz, publicysta, dr hab. filozofii (2004) i dr teologii (1997); ur. 16 maja 1957 w Nowym Targu. Wykładowca filozofii i teologii w diecezjalnym Instytucie Kultury "Faleritanum" w Nepi, we Włoszech. Przez 9 lat był redaktorem w sekcji polskiej Radia Watykańskiego, a następnie pracował w Głównym Komitecie Roku Świętego 2000. Od 2001 roku kieruje archiwum watykańskiej Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów. Od wielu lat współpracuje z Instytutem Badań Biograficznych we Francji oraz organizuje Światowe Rekolekcje Podhalańskie, które odbywają się co roku w Rzymie. Jest członkiem Stowarzyszenia Polskich Autorów, Dziennikarzy i Tłumaczy w Europie. Autor wielu artykułów opublikowanych w prasie włoskiej, polskiej i polonijnej oraz publikacji książkowych, m.in. "Polacy w Watykanie".

Zobacz w naszym sklepie:
  • Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat” wg libretta Franciszka Łojasa Kośli doczekała się swojej wersji filmowej (1 godz. 33 min.). Produkcja trwała prawie rok. Na...
    35 zł
  • Portfel IIIPortfel IIIPortfel filcowy z haftowanym ludowym motywem. Zamykany na rzep. Środek z białej podszewki.   Szerokość ok. 12 cm Wysokość ok. 12 cm Materiał: Filc Kolor...
    35 zł
  • Magnes Folk na lodówkę IIMagnes Folk na lodówkę IIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego...
    7 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.