PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Mały żołnierz wielkiej wojny

Środa, 23 marca 2011 r.
Autor: Piotr Kyc

fot. Piotr KycMaraton Teatralny zorganizowany przez Towarzystwo Miłośników Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Zakopanem trwa. Kolejne spotkanie odbyło się w dniu 22 marca, w Biołej Izbie Związku Podhalan. Spektakl, a właściwie opowieść o wojennych przeżyciach Pani Władysławy Nowickiej znanej animatorki kultury, a przede wszystkim przewodniczki przedstawił Teatr Studium Słowa im. Tadeusza Staicha. Całość nosiła tytuł "Mały żołnierz wielkiej wojny".


Wystąpili: Władysława Nowicka, Andrzej Czarrniecki, Jerzy Juras Gruszczyński, Jerzy Tawłowicz, Józef Śmieja.

"Mały żołnierz wielkiej wojny" to wspomnienia osoby, która wielokrotnie widziała okrucieństwo wojny. W której brała udział z karabinem w ręku. Wspomnienia chwil dobrych, mówiących o o szlachetnych gestach prostych ludzi, a rzadziej tych strasznych, pełnych cierpienia, choroby, krwi zdominowały te niezwykłą, pełna dystansu i humoru opowieść wojenną.
Interesujące wspomnienia Pani Władysławy o jej szlaku bojowym ze wschodu do Berlina, to nie tylko lekcja historii odkrywająca nam „ białe plamy”. To przypowieść o życiu, które - jakiekolwiek jest - pozostawia po latach wspomnienia paru chwil. Dobrych chwil.

Pani Grażyna Syrzistie dziękując Władysławie Nowickiej za wieloletnią współpracę stwierdziła, że można się od niej było uczyć optymizmu i to wszystkim bardzo pomagało. Uświadamiało im, jak małe są ich problemy naprzeciw tych, jakie postawiła przed panią Władzią historia, los i przeznaczenie.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Słownik biograficzny "Podhalanie" tom ISłownik biograficzny "Podhalanie" tom ILudzie kultury i sportu, dziennikarze, duchowni i samorządowcy - kilkaset osób znalazło się w tomie I Słownika biograficznego "Podhalanie". Słownik biograficzny...
    70 zł
  • Naszyjnik "Wielokrzyż"Naszyjnik "Wielokrzyż"Naszyjnik "Wielokrzyż" Obwód 43 cm. Inspirowany starą biżuterią góralską - Koral o dwóch odcieniach czerwieni, Metal, Srebro. Biżuteria zaprojektowana i...
    100 zł
  • Obraz olejny Folk IObraz olejny Folk IObraz olejny Folk z namalowanym autorskim wzorem inspirowanym polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Padhala doskonale nadaje się do każdego wnętrza. Obraz...
    350 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.