PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Bartuś Obrochta - 85. rocznica śmierci góralskiego skrzypka i przewodnika tatrzańskiego

Piątek, 29 kwietnia 2011 r.
Autor: Adam Kitkowski

fot. Anna Karpiel-SembereckaSą tacy ludzie, o których świat pamięta zawsze! Bo byli wielcy, bo tworzyli, bo niszczyli albo żyli po Bożemu. Jednym z ludzi nieprzeciętnych, jednym z twórców muzyki góralskiej był Bartłomiej Obrochta. A ponadto był znanym i cenionym przewodnikiem tatrzańskim, strażnikiem leśnym, gospodarzem schroniska w Tatrach, wydawcą i podhalańskim gazdą, a także przyjacielem wielu artystów odwiedzających Zakopane na przełomie XIX i XX wieku.


Jak co roku spotkaliśmy się w "Atmie" - Muzeum Karola Szymanowskiego, by wspomnieć Bartusia w 85. rocznicę śmierci (zmarł z 30 kwietnia na 1 maja 1926r. na ścieżce pod reglami) i jego "muzycznych" przyjaciół. Na słowno - muzyczny wieczór przybyli: mieszkańcy Zakopanego, szczególnie z okolicy "Atmy", mieszkańcy Kościeliska, turyści z Radomia i Warszawy, rodzina Obrochtów i rodzina Papieży. Drugim "bohaterem" spotkania był tancerz występujący z Bartusiem - Jan Gąsienica-Tomków. A jednocześnie znany przewodnik tatrzański i zasłużony ratownik TOPR -u (żył w latach 1901 - 1989).

O Bartusiu Obrochcie opowiadali: prawnuczki - Maria Kukuc i Zofia Majerczyk oraz Adam Kitkowski. Natomiast Jana Gasienicę-Tomkowego wspominali: Jan Komornicki i córka Helena Papież.

Bartusiową nutą na skrzypcach i basach wieczór wzbogacili: Józef Gąsienica - Brzega, Andrzej Obrochta - Bartuś i Krzyś Gruszka (wszyscy potomkowie Bartusia).

Druga część wieczoru odbyła się jak zwykle w "Białej Izbie" Związku Podhalan. Oprócz wspomnień, „Obrochcianki" recytowały wiersze o przewodnikach i ratownikach, czytano opis "wyprawy" górali tatrzańskich (z kapelą Bartusia na czele) na Śląsk w 1921r. ze sztuką teatralną o Janosiku. Później córka Tomkowego objaśniała liczne pamiątki po swoim ojcu (w tym Krzyż Komandorski Polonia Restituta, jedno z najwyższych cywilnych odznaczeń w Polsce). A kapela Obrochtów już w czteroosobowym składzie przygrywała  i Bartusiową i Sabałową nutę.

Jeśli będziecie Państwo wędrować w tych dniach ścieżką pod reglami, zatrzymajcie się przy kapliczce, która jest "skromnym" pamiętaniem o artyście, co żył bardziej dla świata niż dla siebie, a umarł bliżej gór niż ludzi - bo tak marzył, a Bóg tak sprawił.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Saszetka ISaszetka ISaszetka filcowa z haftowanym ludowym motywem. Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z brązowej podszewki.   Szerokość ok. 22 cm. Wysokość ok. 18 cm Materiał...
    50 zł
  • Obraz olejny Folk IObraz olejny Folk IObraz olejny Folk z namalowanym autorskim wzorem inspirowanym polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Padhala doskonale nadaje się do każdego wnętrza. Obraz...
    350 zł
  • Poduszka brązowa IIPoduszka brązowa IIPoduszka z sukna filcowego w kolorze ciemno-brązowym z motywem ludowym haftowanym ręcznie, wypełniona materiałem syntetycznym. Wymiary ok. 42 na 42 cm.
    100 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.