PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Ikona - zwierciadło nieba

Wtorek, 7 czerwca 2011 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka

fot. Anna Karpiel-Semberecka"Ikona - zwierciadło nieba" - to tytuł wystawy otwartej w Muzeum Stylu Zakopiańskiego w willi Koliba. Jej autorką jest Jolanta Flach, zakopiańska dziennikarka, z wykształcenia inżyniera ochrony środowiska, która z zamiłowania zajmuje się pisaniem ikon. Są one tworzone zgodnie ze wschodnim kanonem, z użyciem tradycyjnych technik. Także tematycznie mieszczą się w bizantyńskiej ikonografii. Wystawa będzie czynna do 11 września.


- Pierwszą cerkiew zobaczyłam, kiedy tata pokazywał mi rodzinny Lwów. Później to wszystko powróciło, kiedy wędrowałam po Beskidzie Niskim i Bieszczadach. Zobaczyłam wtedy ponad 250 cerkwi. Kiedy zwiedzałam je wewnątrz, szczególnie zachwyciły mnie ikonostasy. Wiedziałam, że ikony nie są zwykłymi obrazami, ale chciałam dowiedzieć się o nich jak najwięcej. Brałam udział w specjalnych kursach, wędrowałam po prawosławnych klasztorach, pracowniach mnichów. Pisania ikon uczy się cale życie i jest to naprawdę benedyktyńska praca, bo samo przygotowanie deski trwa dwa tygodnie - o swojej pasji opowiadała Jolanta Flach.

Jolanta Flach, urodzona w Gliwicach, w Zakopanem mieszka od roku 1994 i jest tutaj znaną dziennikarką i fotoreporterką  „Tygodnika  Podhalańskiego”. Jako autorka artykułów i reportaży o tematyce kulturalnej odbyła wiele wędrówek reporterskich. Ich plonem była ciekawa dokumentacja fotograficzna, która stała się podstawą pierwszych wystaw Jolanty Flach.

W 2001 roku zainteresowała się architekturą cerkiewną. Przemierzyła szlak od Rusi Szlachtowskiej po Przemyśl, od Beskidu Niskiego do Bieszczadów. Dokumentując zabytki sztuki cerkiewnej, zaczęła poznawać i bliżej interesować się sztuką ikony. Z czasem tak poważnie, że po kilku profesjonalnych kursach ikonopisania w Polsce, na Ukrainie, w Rumunii i Grecji, zaczęła samodzielnie tworzyć ikony.

Wystawa prezentuje nie tylko same dzieła. Przybliża także przedstawione na nich motywy ikonograficzne i postacie świętych oraz zdradza tajemnice warsztatu pisania ikon.

Ikona w kulcie Kościoła wschodniego zajmuje szczególne miejsce. Pochodzi od greckiego słowa eikon, co oznacza „przedstawienie na podobieństwo pierwo­wzoru lub modelu". Ikona nie jest obrazem religijnym, lecz obrazem świętym. Nie przedstawia, ale uobecnia wyobrażoną na niej nadprzyrodzoną rzeczywi­stość. Ukazuje obecność Chrystusa, Matki Bożej i świętych Pańskich.

Zobacz w naszym sklepie:
  • KamizelkaKamizelkaKamizelka dla małego dziecka (4-5 letnie) z cienkiego sukna, z haftowanymi motywami ludowymi, w kolorze kremowym. Długość ok. 33 cm. Szerokość ok. 31 cm.
    80 zł
  • Portfel IPortfel IPortfel filcowy z haftowanym ludowym motywem. Zamykany na rzep. Środek z czarnej podszewki.   Szerokość ok. 13 cm Wysokość ok. 12 cm Materiał: Filc Kolor...
    35 zł
  • Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat” wg libretta Franciszka Łojasa Kośli doczekała się swojej wersji filmowej (1 godz. 33 min.). Produkcja trwała prawie rok. Na...
    35 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.