PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

„Sacrum i profanum” Krzysztofa Karaska

Poniedziałek, 20 czerwca 2011 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka

fot. Anna Karpiel-Semberecka17 czerwca w Restauracji „U Wnuka” odbył się wernisaż wystawy malarstwa na szkle Krzysztofa Karaska. Autor na swoich obrazach malowanych charakterystyczną kreską pokazuje jak żyją i bawią się górale. Ważną rolę w jego twórczości odgrywa także architektura sakralna Podhala. Stąd tytuł „Sacrum i profanum”.


- Tytuł to „Sacrum i profanum”, bo w życiu codziennym nie ma sacrum bez profanum - i tak też na dwie części została podzielona wystawa – wyjaśniała gospodyni spotkania Małgorzata Wonuczka Wnuk.

- Ja mam dwie ojczyzny. Urodziłem się w Zakopanem, a po raz drugi urodziłem się w Częstochowie, bo tam mnie zabrała moja żona. I te ojczyzny to również sacrum i profanum – wyjaśniał z kolei autor.

- Kiedyś w czasach młodości trafiłem do karczmy „U Wnuka”, gdzie wisiały piękne obrazy pana Andrzeja Gałka. Radość z obcowania z jego obrazami była ogromna i wtedy pomyślałem, że ja też kiedyś będę malował – wspominał Krzysztof Karasek.

Krzysztof Karasek urodził się w roku 1954 z Zakopanem. Ukończył Akademię Wychowania Fizycznego w Krakowie. Jako młody chłopiec z powodzeniem uprawiał sporty zimowe, które stanowią poza malowaniem wielką jego pasję.

Wychował się wśród obrazów, które malował jego ojciec znany pejzażysta Paweł Karasek. Zainteresował się malowaniem najstarszą techniką góralską – na szkle, służącą zazwyczaj do przedstawiania tematyki sakralnej i scenek rodzajowych. Również Krzysztof Karasek pokazuje na swoich obrazach jak żyją i bawią się górale, a bawić się lubią i potrafią. Postacie górali przedstawiane są w bardzo charakterystyczny sposób, który red. Anna Mazur w swoim artykule „Karaskami” na szkle malowanymi nazwała.

Ważną rolę w malarstwie Krzysztofa odgrywa architektura sakralna Podhala. Autor zauroczony jest bowiem pięknem drewnianych kościołów i kunsztem ich twórców. Do oprawy obrazów używa niekonwencjonalnych form, takich  jak okna ze starych okien góralskich czy końskie homonta. Prace Krzysztofa Karaska są ozdobą wielu domów, restauracji i zajazdów. Znajdują się w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Aniołek średni IVAniołek średni IVAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 6,5 cm. Wysokość 9 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    10 zł
  • 100-lecie LO im. O. Balzera w Zakopanem100-lecie LO im. O. Balzera w ZakopanemDwupłytowy album DVD zawierający relacje wideo z obchodów 100-lecie Liceum Ogólnokształcącego  im. O. Balzera w Zakopanem. Pierwsza płyta zawiera reportaż (30...
    25 zł
  • Torebka filcowa IITorebka filcowa IITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki z kieszenią boczną i smyczą. UWAGA -...
    160 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.