PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Na szkle malowane

Poniedziałek, 11 lipca 2011 r.
Autor: Karolina Mazurkiewicz

fot. Karolina MazurkiewiczW sobotę 9 lipca w Galerii Religijnej Sztuki Ludowej na Jaszczurówce odbył się wernisaż 24 wystawy malarstwa na szkle. Tegorocznym tematem jest „Trójca Święta – Rodzina – Życie”.


Podczas Mszy Św. ks. dr hab. Kazimierz Pek w swojej homilii powiedział – W dzisiejszym świecie każdy może stanąć wobec wspólnoty miłości, wspólnoty Ojca, Syna i Ducha, bo bierze grzech drugiego na siebie.

Po Mszy Św. wszyscy udali się do galerii, gdzie wystawę wspólnie otworzyli burmistrz miasta Zakopane Janusz Majcher, ks. dr hab. Kazimierz Pek i jeden z artystów Stanisław Wyrtel. – Pragnę zauważyć, że ta galeria to jedyne miejsce, gdzie „na szkle malowane” jest w ciągłej ekspozycji. To wielka zasługa księży, którzy kultywują jakże starą tradycję, która ma wyraz w tej galerii – powiedział Janusz Majcher w przemówieniu.

Oprócz prac artystów na środku galerii ustawiono trzy drabiny, symbolizujące Trójcę Świętą, a także utworzono „okno życia” ze zdjęciem dziecka nienarodzonego, nawiązujące do aktualnego tematu obrony życia człowieka. Nad samym oknem zwiedzający mogą przeczytać  fragment z Pisma Świętego „Pozwólcie dzieciom przychodzić do mnie, nie przeszkadzajcie im; do takich bowiem należy królestwo Boże. Zaprawdę powiadam wam: Kto nie przyjmie królestwa Bożego jak dziecko, ten nie wejdzie do niego”.

Ks. Jakub Biernacki kustosz galerii w swoich słowach powtórzył fragment kazania ks. dr Peka, że życie to przede wszystkim relacje między Trójcą Świętą, rodziną i wszystkimi ludźmi. Podkreślił on również ogromny wkład i troskę nad galerią jaką wykazuje pani Joanna Staszak naczelnik wydziału Kultury i popularyzacji miasta Zakopane. Wszystkie prace można oglądać do 4 września w piwnicy kaplicy na Jaszczurówce.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat” wg libretta Franciszka Łojasa Kośli doczekała się swojej wersji filmowej (1 godz. 33 min.). Produkcja trwała prawie rok. Na...
    35 zł
  • Flakon szklany VFlakon szklany VOkrągły falkon szklany z ludowym motywem malowanym ręcznie. Wymiary: Obwód ok. 30 cm. Wysokość: 9,5 cm.
    50 zł
  • Torebka filcowa XITorebka filcowa XITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czarnej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. UWAGA -...
    160 zł

Galerie zdjęć:

Zobacz także:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.