PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Na szkle malowane

Poniedziałek, 11 lipca 2011 r.
Autor: Karolina Mazurkiewicz

fot. Karolina MazurkiewiczW sobotę 9 lipca w Galerii Religijnej Sztuki Ludowej na Jaszczurówce odbył się wernisaż 24 wystawy malarstwa na szkle. Tegorocznym tematem jest „Trójca Święta – Rodzina – Życie”.


Podczas Mszy Św. ks. dr hab. Kazimierz Pek w swojej homilii powiedział – W dzisiejszym świecie każdy może stanąć wobec wspólnoty miłości, wspólnoty Ojca, Syna i Ducha, bo bierze grzech drugiego na siebie.

Po Mszy Św. wszyscy udali się do galerii, gdzie wystawę wspólnie otworzyli burmistrz miasta Zakopane Janusz Majcher, ks. dr hab. Kazimierz Pek i jeden z artystów Stanisław Wyrtel. – Pragnę zauważyć, że ta galeria to jedyne miejsce, gdzie „na szkle malowane” jest w ciągłej ekspozycji. To wielka zasługa księży, którzy kultywują jakże starą tradycję, która ma wyraz w tej galerii – powiedział Janusz Majcher w przemówieniu.

Oprócz prac artystów na środku galerii ustawiono trzy drabiny, symbolizujące Trójcę Świętą, a także utworzono „okno życia” ze zdjęciem dziecka nienarodzonego, nawiązujące do aktualnego tematu obrony życia człowieka. Nad samym oknem zwiedzający mogą przeczytać  fragment z Pisma Świętego „Pozwólcie dzieciom przychodzić do mnie, nie przeszkadzajcie im; do takich bowiem należy królestwo Boże. Zaprawdę powiadam wam: Kto nie przyjmie królestwa Bożego jak dziecko, ten nie wejdzie do niego”.

Ks. Jakub Biernacki kustosz galerii w swoich słowach powtórzył fragment kazania ks. dr Peka, że życie to przede wszystkim relacje między Trójcą Świętą, rodziną i wszystkimi ludźmi. Podkreślił on również ogromny wkład i troskę nad galerią jaką wykazuje pani Joanna Staszak naczelnik wydziału Kultury i popularyzacji miasta Zakopane. Wszystkie prace można oglądać do 4 września w piwnicy kaplicy na Jaszczurówce.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Grafika Folk w ramce IXGrafika Folk w ramce IXGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala...
    55 zł
  • BALLADA O ŚMIERCI JANOSIKA - Trebunie TutkiBALLADA O ŚMIERCI JANOSIKA - Trebunie TutkiTradycyjna muzyka góralska w wykonaniu zespołu Trebunie-Tutki. Na płycie CD AUDIO występują:  Krzysztof Trebunia-Tutka, Andrzej Polak, Anna Trebunia-Tutka...
    25 zł
  • Okładka na zeszyt IIOkładka na zeszyt IILudowe okładka na zeszyt (A5) z brązowego filcu zapinana na guzik, kolorowy haft maszynowy. W komplecie zeszyt w kratkę 96 stron. Wymiary: szerokość 15 cm...
    30 zł

Galerie zdjęć:

Zobacz także:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.