PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Najpiękniejsze fotografie dzikiej przyrody

Wtorek, 9 sierpnia 2011 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka

fot. Anna Karpiel-SembereckaW Centrum Edukacji Przyrodniczej Tatrzańskiego Parku Narodowego do końca sierpnia oglądać można wystawę "Fotografia dzikiej przyrody 2010". Składają się na nią zwycięskie prace z dorocznego konkursu fotograficznego "Wildlife Photographer of the Year 2010", organizowanego od 1964 r. przez BBC Wildlife Magazine i Natural History Museum w Londynie. Wystawę 3 sierpnia otworzył dyrektor TPN-u Paweł Skawiński wraz z Jerzym Zegarlińskim z Agencji ZEGART, która jest organizatorem tourne ekspozycji po Polsce.


- Od dziewięciu lat sprowadzamy tę wystawę do Polski. Pokazujemy ją w dwunastu miastach, w tym także w Zakopanem. Muzeum Tatrzańskiego Parku Narodowego jest fantastycznym miejscem, bo tematycznie te fotografie bardzo tu pasują. Na ogół są one pokazywane w muzeach, biurach wystaw artystycznych, galeriach ze względu na wartość artystyczną i znakomity warsztat fotograficzny. W TPN-ie oprócz walorów estetycznych ta wystawa ma jednak inne cele do spełnienia – mówił podczas wernisażu Jerzy Zegarliński z Agencji ZEGART.

"Wildlife Photographer of the Year" to najbardziej ceniony i największy w świecie konkurs w zakresie fotografii dzikiej przyrody. Na prezentowaną obecnie najnowszą edycję zgłoszono ponad 31 tys. zdjęć, wykonanych przez ponad 3 tys. fotografów z 83 krajów. Na wystawę składają się wyłącznie fotografie nagrodzone i wyróżnione w kilkunastu kategoriach, w tym po raz pierwszy w kategorii fotoreportażu. Po raz kolejny są na niej też zdjęcia z Polski. Dziewiąty rok z rzędu wystawa wpisuje nasz kraj na listę kilkudziesięciu państw na wszystkich kontynentach, gdzie już od wielu lat rokrocznie ogląda ją ponad milion osób.

- Bardzo cieszy nas fakt, że wśród tych osiemdziesięciu kilku zdjęć są aż dwa zdjęcia z Polski, w tym zdjęcie Michała Budzyńskiego, który jest już cztery lata z rzędu laureatem tego konkursu i którego wystawa była niedawno pokazywana w TPN-ie – podkreślał Jerzy Zegarliński.

Wystawa w 2011 r. trafi do 12 miast. Zakopane jest w tym łańcuchu ogniwem ósmym, po Bielsku-Białej, Szklarskiej Porębie, Szczecinie, Koszalinie, Sopocie, Bydgoszczy i Białowieży, a następnie zobaczyć ją jeszcze będzie można w Warszawie, Bytomiu, Wrocławiu i Wschowie. Patronat Honorowy nad wystawą w Polsce objęli Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Minister Środowiska. Organizatorem tournee wystawy po Polsce jest Agencja Zegart. Sponsorem wystawy w Polsce jest NIKON, a partnerami Fundacja Ekologiczna ARKA oraz Izba Gospodarcza Wodociągi Polskie.

Wystawa w Centrum Edukacji Przyrodniczej Tatrzańskiego Parku Narodowego będzie czynna przez cały sierpień, od poniedziałku do soboty, w godzinach 8.00–16.00. Wstęp wolny.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Grafika Folk w ramce IGrafika Folk w ramce IGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala...
    55 zł
  • Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat” wg libretta Franciszka Łojasa Kośli doczekała się swojej wersji filmowej (1 godz. 33 min.). Produkcja trwała prawie rok. Na...
    35 zł
  • Korale folkowe IKorale folkowe IKorale folkowe wykonane z zielonego tybetu i żółtej włóczki. Zawiązywane. Długość całości 106 cm.
    70 zł

Galerie zdjęć:

Zobacz także:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.