PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Moda na Kulturę – ubierz się w muzykę

Poniedziałek, 19 września 2011 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka

fot. Anna Karpiel-SembereckaTegoroczne koncerty Międzynarodowego Festiwalu Muzyki kameralnej „Muzyka na Szczytach” odbywają się pod hasłem „Moda na Kulturę – ubierz się w muzykę”. Można to odczytywać dosłownie, gdyż 17 września w Grand Hotel Stamary przy dźwiękach oboju, klarnetu i fagotu odbył się pokaz mody współtworzony przez Elżbietę Krzemińską-Owczarz i Leszka Czajkę.


Festiwalowi „Muzyka na Szczytach” już tradycyjnie towarzyszą liczne wydarzenia kulturalne. Po raz pierwszy było to jednak śmiałe połączenie kameralnego koncertu i pokazu mody w pięknych hotelowych wnętrzach. W programie znalazła się muzyka na trio stroikowe w wykonaniu Michała Mogiły (obój), Janusza Antonika (klarnet) oraz Alicji Kieruzalskiej (fagot). Koncert poprowadzili Beata Rybotycka i Jacek Wójcicki.

Zakopiańska projektantka Elżbieta Krzemińska-Owczarz zaprezentowała znaną już kolekcję z 2006 r. zatytułowaną „Ze sosrębu… w Świat”, inspirowaną książką Władysława Matlakowskiego ”Zdobienie i sprzęt Ludu Polskiego na Podhalu” oraz najnowsze kreacje z kolekcji „Inspiracje zakopiańskie”, która przywodzi na myśl twórczość Sabały, Witkiewicza czy Skoczylasa – wspaniałych artystów, których nazwiska niezmiennie kojarzone są z Podhalem. Motywy tej kolekcji kojarzą się z Zakopanem. artystka przemyca wśród nich nawet ślady nart, sylwetki górali oraz przebiśniegi, krokusy i Giewont.

Do współpracy w pokazie został zaproszony także pochodzący z Podhala znany mistrz fryzjerstwa Leszek Czajka. Stylizowane przez niego fryzury modelek nawiązywały do najnowszych trendów, ale także do upięć włosów charakterystycznych dla góralek.


Elżbieta Krzemińska-Owczarz – projektantka ubioru i scenografii z Zakopanego. Absolwentka Szkoły Artystycznego Projektowania Ubioru w Krakowie. Lubi inspiracje folkowe. Realizowała strój narodowy dla Miss Polonia na wybory Miss Universe 2009. Bierze udział w międzynarodowych pokazach i targach mody. Przebieg wybranych działań artystycznych: udział w konkursie Igłą Malowane/nagroda pisma Moda Forum za kolekcję „Zwabiło mnie echo z Tatr„ 2003, udział w Międzynarodowej Wystawie Fotograf. ’’Bezdomni’’ Galeria Albert w Krakowie 2003, udział w projekcie Future /Międzynarodowe Targi Mody w Poznaniu 2003, udział w Międzynarodowych Targach Mody w Rydze na Łotwie Habitus Textilia 2004, uczestnictwo w wystawie fotograficznej Śladami historii-Świątki i Kapliczki 2005, wspólny projekt artystyczny- koncert Hani Rybki i pokaz kolekcji inspirowany wzornictwem Zakopanego podczas Międzynarodego Festiwalu Ziem Górskich w Zakopanem /2006, praca nad projektem Kino Edukacyjne –Kino poznawcze, pokaz w Dublinie/Irlandia 2008, pokaz w Muzycznej Owczarni/Jaworki 2008, udział w Międzynarodowym Festiwalu Ziem Górskich 2011 - pokaz: Z podhalańską modą przez wieki.

Leszek Czajka pochodzi z gór. W latach 90-tych rozpoczynał w Zakopanem pracę w zawodzie. Zanim stał się sławny, jako 16-latek chodził do fryzjera z wycinkami z gazet, żeby ostrzyc się tak jak David Bowie albo zrobić pasemka, jak George Michael. Jako uczeń szkoły hotelarskiej w Zakopanem zaczął czesać… swoje koleżanki z klasy i odnosić pierwsze sukcesy. Od lat współpracuje z L’ Oreal Profesionnel i Polską Sekcją Wielkiego Fryzjerstwa Francji. Ma własną rubrykę w Pani, czesze do sesji zdjęciowych w magazynach Twój Styl, Viva, Glamour i Elle. Jego nazwisko pojawia się przy dużych projektach takich jak: Festiwal w Sopocie, Taniec z Gwiazdami, Idol czy Chcę być piękna i innych programach telewizyjnych. Jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych fryzjerów – stylistów w kraju.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Bańka choinkowa IBańka choinkowa IBańka choinkowa (plastik) obleczona ręcznie wykonanym materiałem, ze wstążeczką i sznureczkiem. Obwód ok. 26 cm.
    10 zł
  • Ludowe etui na tablet VILudowe etui na tablet VILudowe etui z ciemno-szarego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31...
    60 zł
  • Poduszka brązowa IIPoduszka brązowa IIPoduszka z sukna filcowego w kolorze ciemno-brązowym z motywem ludowym haftowanym ręcznie, wypełniona materiałem syntetycznym. Wymiary ok. 42 na 42 cm.
    100 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.