PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Moda na Kulturę – ubierz się w muzykę

Poniedziałek, 19 września 2011 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka

fot. Anna Karpiel-SembereckaTegoroczne koncerty Międzynarodowego Festiwalu Muzyki kameralnej „Muzyka na Szczytach” odbywają się pod hasłem „Moda na Kulturę – ubierz się w muzykę”. Można to odczytywać dosłownie, gdyż 17 września w Grand Hotel Stamary przy dźwiękach oboju, klarnetu i fagotu odbył się pokaz mody współtworzony przez Elżbietę Krzemińską-Owczarz i Leszka Czajkę.


Festiwalowi „Muzyka na Szczytach” już tradycyjnie towarzyszą liczne wydarzenia kulturalne. Po raz pierwszy było to jednak śmiałe połączenie kameralnego koncertu i pokazu mody w pięknych hotelowych wnętrzach. W programie znalazła się muzyka na trio stroikowe w wykonaniu Michała Mogiły (obój), Janusza Antonika (klarnet) oraz Alicji Kieruzalskiej (fagot). Koncert poprowadzili Beata Rybotycka i Jacek Wójcicki.

Zakopiańska projektantka Elżbieta Krzemińska-Owczarz zaprezentowała znaną już kolekcję z 2006 r. zatytułowaną „Ze sosrębu… w Świat”, inspirowaną książką Władysława Matlakowskiego ”Zdobienie i sprzęt Ludu Polskiego na Podhalu” oraz najnowsze kreacje z kolekcji „Inspiracje zakopiańskie”, która przywodzi na myśl twórczość Sabały, Witkiewicza czy Skoczylasa – wspaniałych artystów, których nazwiska niezmiennie kojarzone są z Podhalem. Motywy tej kolekcji kojarzą się z Zakopanem. artystka przemyca wśród nich nawet ślady nart, sylwetki górali oraz przebiśniegi, krokusy i Giewont.

Do współpracy w pokazie został zaproszony także pochodzący z Podhala znany mistrz fryzjerstwa Leszek Czajka. Stylizowane przez niego fryzury modelek nawiązywały do najnowszych trendów, ale także do upięć włosów charakterystycznych dla góralek.


Elżbieta Krzemińska-Owczarz – projektantka ubioru i scenografii z Zakopanego. Absolwentka Szkoły Artystycznego Projektowania Ubioru w Krakowie. Lubi inspiracje folkowe. Realizowała strój narodowy dla Miss Polonia na wybory Miss Universe 2009. Bierze udział w międzynarodowych pokazach i targach mody. Przebieg wybranych działań artystycznych: udział w konkursie Igłą Malowane/nagroda pisma Moda Forum za kolekcję „Zwabiło mnie echo z Tatr„ 2003, udział w Międzynarodowej Wystawie Fotograf. ’’Bezdomni’’ Galeria Albert w Krakowie 2003, udział w projekcie Future /Międzynarodowe Targi Mody w Poznaniu 2003, udział w Międzynarodowych Targach Mody w Rydze na Łotwie Habitus Textilia 2004, uczestnictwo w wystawie fotograficznej Śladami historii-Świątki i Kapliczki 2005, wspólny projekt artystyczny- koncert Hani Rybki i pokaz kolekcji inspirowany wzornictwem Zakopanego podczas Międzynarodego Festiwalu Ziem Górskich w Zakopanem /2006, praca nad projektem Kino Edukacyjne –Kino poznawcze, pokaz w Dublinie/Irlandia 2008, pokaz w Muzycznej Owczarni/Jaworki 2008, udział w Międzynarodowym Festiwalu Ziem Górskich 2011 - pokaz: Z podhalańską modą przez wieki.

Leszek Czajka pochodzi z gór. W latach 90-tych rozpoczynał w Zakopanem pracę w zawodzie. Zanim stał się sławny, jako 16-latek chodził do fryzjera z wycinkami z gazet, żeby ostrzyc się tak jak David Bowie albo zrobić pasemka, jak George Michael. Jako uczeń szkoły hotelarskiej w Zakopanem zaczął czesać… swoje koleżanki z klasy i odnosić pierwsze sukcesy. Od lat współpracuje z L’ Oreal Profesionnel i Polską Sekcją Wielkiego Fryzjerstwa Francji. Ma własną rubrykę w Pani, czesze do sesji zdjęciowych w magazynach Twój Styl, Viva, Glamour i Elle. Jego nazwisko pojawia się przy dużych projektach takich jak: Festiwal w Sopocie, Taniec z Gwiazdami, Idol czy Chcę być piękna i innych programach telewizyjnych. Jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych fryzjerów – stylistów w kraju.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Słownik biograficzny "Podhalanie" tom IIISłownik biograficzny "Podhalanie" tom IIILudzie kultury i sportu, dziennikarze, duchowni i samorządowcy - łącznie ponad 350 osób znalazło się w najnowszym słowniku biograficznym "Podhalanie". Słownik...
    90 zł
  • "Na Was zawsze można liczyć""Na Was zawsze można liczyć""Na Was zawsze można liczyć" - 40 stronnicowy album z fotografiami Grzegorza Gałązki i tekstem Ks. Władysława Mariana Zarębczana. Wydawnictwo MICHALINEUM. My...
    40 zł
  • Ludowe etui na telefon IILudowe etui na telefon IILudowe etui z szarego filcu, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. telefonu komórkowego. Wymiary: szerokość 9 cm, długość 14,5 cm
    25 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.