PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Przypadki Gór w Miejskiej Galerii Sztuki

Poniedziałek, 21 listopada 2011 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka

fot. Anna Karpiel-Semberecka18 listopada w Miejskiej Galerii Sztuki im. Wł. hr. Zamoyskiego na wystawie zatytułowanej „Przypadki Gór" swoje prace zaprezentował Jacek Dłużewski z Krakowa. Dla artysty góra jako pojęcie skrywa w sobie nieskończone i niewyczerpane bogactwo znaczeń. Jest przedmiotem analiz filozoficznych, historycznych i artystycznych, skłania także do podejmowania kolejnych realizacji malarskich.


- Wystawę zatytułowałem "Przypadki Gór". Chodziło mi o to, by móc skonfrontować ze sobą moje starsze i nowe prace. Niektóre przygotowałem specjalnie z myślą o tej ekspozycji. Chciałem pokazać góry w kilku odsłonach – głównie od strony symbolicznej, wewnętrznej, duchowej – wyjaśniał artysta.

Na taką właśnie  problematykę wskazują tytuły prac, takie jak „Futuro-góra”, Pra-góra”, „Meta-góra”.

18 listopada obchodzono także urodziny patrona Miejskiej Galerii Sztuki – hrabiego Wł. Zamoyskiego, z tej okazji w wernisażu wzięli udział przedstawiciele zakopiańskiego Klubu im. Wł. Zamoyskiego.


Jacek Dłużewski

Ur. w 1966 r. w Zielonej Górze, malarz. Mieszka w Krakowie. Studia w PWSSP we Wrocławiu oraz w ASP w Krakowie na Wydziale Malarstwa. Dyplom w pracowni prof. Jerzego Nowosielskiego w roku 1992.

Prowadzi Pracownię Malarstwa w Krakowskiej Akademii pracując na stanowisku profesora nadzwyczajnego. Uczy rysunku na Wydziale Form Przemysłowych ASP w Krakowie.

Członek stowarzyszenia artystycznego Otwarta Pracownia w Krakowie. Dwukrotny stypendysta Ministerstwa Kultury (2003, 2005)

Laureat Konkursów: „Konkurs im. E. Gepperta” w 1993 roku (Nagroda Główna, „Krajowa Wystawa Malarstwa Młodych”, BWA, Wrocław), „Lexmark European Art Prize 2003” (Wyróżnienie, Centrum Sztuki Współczesnej, Zamek Ujazdowski, Warszawa).

Zobacz w naszym sklepie:
  • Sakiewka IIISakiewka IIISakiewka filcowa z haftowanym ludowym motywem. Zamykana na rzep. Szerokość ok. 10 cm Wysokość ok. 17 cm Długość ze sznurkiem ok. 50 cm Materiał: Filc Kolor...
    40 zł
  • Magnes Folk na lodówkę VIIMagnes Folk na lodówkę VIIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego...
    7 zł
  • „Portki”„Portki”Płyta DVD zawiera spektakl „Portki” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej. (czas: 1 godz. 47 min.) Amatorski Zespół Teatralny im. Józefa...
    30 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.