PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

"Karpaty łączą" – spotkanie informacyjno-szkoleniowe w „Jasnym Pałacu”

Poniedziałek, 20 lutego 2012 r.
Autor: Adam Kitkowski

fot. Adam Kitkowski14 lutego w siedzibie Tatrzańskiej Agencji Rozwoju, Promocji i Kultury w Zakopanem odbyła się ciekawa konferencja zatytułowana „Karpaty łączą – mechanizm konsultacji i współpracy dla wdrażania Konwencji Karpackiej”. Ten projekt jest współfinansowany przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu wspólpracy z nowymi krajami członkowskimi UE.


Organizatorem spotkania naukowców, przedstawicieli organizacji pozarządowych, producentów i samorządowców była Tatrzańsko-Beskidzka Spółdzielnia Producentów „Gazdowie” i Stowarzyszenie Szlak Oscypkowy.

Otwarcia konferencji dokonali: Andrzej Gąsienica Makowski – starosta tatrzański i Kazimierz Furczoń - prezes  Tatrzańsko-Beskidzkiej Spółdzielni Producentów „Gazdowie”.

Starosta podkreślił wartość edukacyjną i integracyjną takich spotkań. Zaznaczył, że pasterstwo łączy się nie tylko z tradycją podhalańskiej ziemi, ale ma szerszy aspekt, gdyż łączy się z historią i kulturą całych Karpat. Nie należy zapominać, że dzisiaj pasterstwo na Podhalu, choć tzw. kulturowe, daje dobry impuls turystyce i zrównoważonemu rozwojowi regionu Podtatrza.

Prezes Furczoń podziękował za tak liczne przybycie na konferencję przedstawicieli różnych środowisk. Prowadzącym spotkanie w „Jasnym Pałacu” był Józef Michałek, reprezentujący spółdzielnię „Gazdowie”. Trzeba podkreślić, że wystąpienia prelegentów były bardzo merytoryczne, a dyskusja ogniskowała się wokół zagadnień poruszanych na konferencji.

Pierwszym prelegentem był hodowca owiec - baca z Żywiecczyzny – Piotr Kuhut. Przedstawił ciekawy projekt o nazwie „Redyk Karpacki2013”, który nawiązuje do wspólnej historii mieszkańców Karpat. Projekt dotyczy przejścia redyku, symbolicznej ilości owiec – ok. 300, od rumuńskiej Transylwanii do polskiego Beskidu Śląskiego, przez regiony, a tym samym kraje, należące do tzw. Łuku Karpat. Przejście byłoby w tempie pasienia, czyli nawiązywałoby do pasterstwa transhumacyjnego. Prelegent powiedzial, że nawiązano już wspólpracę z Rumunią, Ukrainą i Czechami. Na koniec baca postawił tezę, że „w górach jak nie wiadomo o co chodzi – to chodzi o ślebode!”.

Drugim prelegentem była Monika Szewczyk, reprezentująca Centrum Informacji o Środowisku w Warszawie (UNEP/GRID). Wystąpienie dotyczyło mechanizmu konsultacji i współpracy dla wdrażania Konwencji Karpackiej (KIK/32). Prelegentka podkreśliła, że Konwencja Karpacka to projekt wdrażany od kilku lat. Czynny udział w tym przedsięwzięciu zadeklarował Uniwersytet w Genewie. W ramach konwencji chodzi m.in. o zachowanie wspólnego dziedzictwa kultury i przyrody Karpat, a także o ochronę różnorodności biologicznej i krajobrazowej polskich obszarów górskich.

W kolejnym wystąpieniu pt. „Tradycyjna gospodarka pasterska w Karpatach” Józef Michałek zwrócił uwagę zebranych na problem budowania kapitału społecznego w ramach całych Karpat. Wskazał również na wagę promowania przede wszystkim pasterstwa tradycyjnego. Na koniec postawił pytanie – czy jesteśmy w stanie budować jeden „organizm Karpat” w Polsce i poza nią?

Następnie referat wygłosił prof. dr hab. Wiesław Musiał z Instytutu Ekonomiczno-Społecznego na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie. Profesor przedstawił temat „Wstępnej koncepcji organizacji i funkcjonowania grupy pasterskiej prowadzącej wspólny wypas owiec na dodzierżawianych, rozdrobnionych gruntach rolnych”. Naukowiec na wstępie postawił tezę, że głównym problemem polskiego rolnictwa jest rozdrobnienie ziemi. A do tego, zdaniem prelegenta, duża jej część przestała pełnić podstawową funkcję – nie rodzi! Profesor wskazał na wielką szansę, jaką mają obecnie wsie górskie. Tą szansą jest powrót do owczarstwa i wypasu owiec. W wystąpieniu przedstawił zasady nowego systemu gospodarowania na tradycyjnych terenach wypasowych. Zaliczył do nich m.in. powstanie stowarzyszenia właścicieli ziemi oferowanej do wypasu zespołów (grup) pasterskich, organizatorów i partnerów gospodarowania.

Na koniec prof. Musiał podkreślił, że trzeba „walczyć” o różnorodne dopłaty do produkcji rolnej w ramach UE i w programach wieloletnich zapisać ich rewaloryzację. I drugi problem to zatrzymanie procesu degradacji ziemi rolnej.

Ostatnim prelegentem była Monika Ochwat-Marcinkiewicz reprezentująca Stowarzyszenie Ekopsychologia. Jej wystąpienie dotyczyło tematu „Porozumienie Karpackie – Karpaty Naszym Domem – działania na rzecz zrównoważonego rozwoju regionu Karpat”. Przedstawicielka tej pozarządowej organizacji przypomniała, że konsultacje społeczne trwają już od 2005 r. i wzięło w nich udział ok. tysiąca osób. Problematyka „Porozumienia Karpackiego” dotyczy w Polsce 119 gmin górskich – dodała.

Prowadzący to spotkanie zaproponował dyskusję nad wystąpieniami. Głos w dyskusji zabierali m.in.: Jan Zachwieja, reprezentujący Izbę Rolniczą, Franciszek Bachleda Księdzularz, radny Sejmiku Wojewódzkiego, Stanisław Pasoń, hodowca z Sądecczyzny, Józef Michałek, Adam Kitkowski, reprezentujący Starostwo Powiatowe w Zakopanem.

Pan Kazimierz Furczoń od Izby Rolniczej otrzymał medal i dyplom za zasługi dla rozwoju hodowli owiec.

Na koniec Józef Michałek podziękował wszystkim za przybycie, a gospodarzom miejsca za gościnę. Natomiast Adam Kitkowski zaprosił zgromadzonych na sympozjum o jagnięcinie „Jagnięcina – tak. To jest naski smak!”, które odbędzie się w dniach 29-30 marca w siedzibie TARPiK w Zakopanem.


Zobacz w naszym sklepie:
  • Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat” wg libretta Franciszka Łojasa Kośli doczekała się swojej wersji filmowej (1 godz. 33 min.). Produkcja trwała prawie rok. Na...
    35 zł
  • Bransoletk​a "Porzeczki"Bransoletk​a "Porzeczki"Bransoletka, z koralików z korala fasetowanego, rurek - koral i pastylek - szkło. Plus masa perłowa - zawieszka. Obw 20,5 cm
    70 zł
  • Podkładki korkowe FolkPodkładki korkowe FolkPodkładki korkowe pod kubki z autorskim wzorem w stylu folk, zainspirowanym polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Czarno - biały design z...
    25 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.