PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Marzec 2012 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Zakopane

Kultura

50-lecie pracy twórczej Antoniego Grabowskiego

Wtorek, 6 marca 2012 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka

fot. Anna Karpiel-SembereckaW Miejskiej Galerii Sztuki w Zakopanem jubileusz 50-lecia pracy twórczej świętował Antoni Grabowski, zakopiański artysta i wieloletni nauczyciel Państwowej Szkoły Sztuk Plastycznych im. A. Kenara. Podczas wernisażu wystawy jego prac zatytułowanej „Zauroczenia” nie mogło więc zabraknąć tortu i serdecznych życzeń od przyjaciół, uczniów i dyrekcji szkoły oraz władz miasta.


- To wielki dorobek twórczy, wielka pracowitość i wielka wrażliwość – mówiła o artyście dyrektor Galerii Anna Zadziorko podczas otwarcia wystawy.

- W życiu potocznym bywasz powściągliwy, nie lubisz „rzucać słów na wiatr", za to w swoich etiudach kompozycyjnych jesteś nadzwyczaj wielomówny, jakby tym sposobem wyrażasz natłok nurtujących Cię myśli. Często zastanawiasz się, jak je uporządkować, określić, posegregować i jaką puentą zamknąć, gdy już inne nadchodzą. To znaczy, że wciąż jesteś młody, kreatywny i nadal pragniesz wyrażać swój stosunek do świata, dzięki czemu nie masz czasu na samostarzenie się. Twój Pegaz dalej biega, nie gubi podkowy, gdyż nie dotyka zbrukanej ziemi, ale otwiera Ci coraz to nowe przestrzenie do zagospodarowania rzeźbiarskiego – a takie słowa skierował do jubilata we wstępie do towarzyszącego wystawie katalogu Stanisław Słonina.

Antoni Grabowski urodził się 12 czerwca 1937 r. w Łętowni. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na Wydziale Rzeźby. Był nauczycielem Państwowej Szkoły Sztuk Plastycznych im. A. Kenara w Zakopanem w latach 1964-2004, a w latach 1980-1989 zastępcą dyrektora. Od 1965 roku należy do ZPAP. Był wielokrotnie nagradzany za wybitne osiągnięcia artystyczne oraz dydaktyczne i wychowawcze. Swoje prace prezentował na wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych w kraju i zagranicą.

Na zakopiańskiej jubileuszowej wystawie można oglądać prace Antoniego Grabowskiego wykonane zarówno w drewnie, jak i w brązie.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Torebka filcowa XIVTorebka filcowa XIVTorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą...
    160 zł
  • Torebka filcowa XVTorebka filcowa XVOkrągła torebka filcowa z haftowanym ludowym motywem. Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki.   Obwód ok. 57 cm Wysokość ok.20 cm...
    60 zł
  • Portfel IIPortfel IIPortfel filcowy z haftowanym ludowym motywem. Zamykany na rzep. Środek z brązowej podszewki.   Szerokość ok. 13 cm Wysokość ok. 12 cm Materiał: Filc Kolor...
    35 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.