PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Kwiecień 2012 123456789101112131415161718192021222324252627282930 »

Zakopane

Kultura

Historia TOPR-u na zakończenie wystawy „Zakopiańczycy. W poszukiwaniu tożsamości”

Piątek, 6 kwietnia 2012 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka

fot. Anna Karpiel-SembereckaWraz z końcem marca zakończyła się wystawa „Zakopiańczycy. W poszukiwaniu tożsamości” prezentowana w Galerii Sztuki im. W. i J. Kulczyckich na Kozińcu od października 2011r. Tej wyjątkowej ekspozycji towarzyszyły liczne wydarzenia, a także konferencja naukowa. Ostatnim akcentem było spotkanie zatytułowane "TOPR – wczoraj, dziś, jutro". Początki historii TOPR-u przybliżyła prezentacja Wojciecha Szatkowskiego, były także wspomnienia ratowników o kolejnych latach działalności tej organizacji, a na zakończenie fragmenty mało znanych archiwalnych materiałów filmowych. Spotkanie poprowadził Maciej Krupa.


Zakończenie wystawy było także podsumowaniem, którego dokonali jej twórcy: Maciej Krupa i Kuba Szpilka i Piotr Mazik.

- Ta wystawa była bardzo potrzebna. Jest w nas bowiem potrzeba myśli o ludziach, którzy odeszli, a którzy tworzyli historie tego miasta. To dzieło powinno być z pewnością kontynuowane, gdyż nie jest ono zamknięte i przed nami kolejnejego rozdziały – mówił Maciej Krupa, zaznaczając, że wystawa nie kończy się też definitywnie, bo trwają rozmowy dotyczące jej prezentacji w Krakowie, a także w innych miejscach.

Wśród 50 nazwisk osób zaprezentowanych na wystawie, aż kilkanaście związanych jest z TOPR-em, dlatego też jedno ze spotkań zostało poświęcone tej właśnie organizacji.

- Zakopiańczycy, którzy szukają swojej tożsamości, chcą być refleksyjni, muszą się odnieść do tego, że istnieje w tym miejscu Pogotowie. To jedna z najważniejszych instytucji formo- i mito-twórczych. Dzięki niemu Zakopane jest postrzegane inaczej, niż wiele innych miejsc na mapie Polski. Ten mit jest fundamentalny – jeszcze dobitniej argumentował podjęcie tego tematu Kuba Szpilka.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Spinka góralska IVSpinka góralska IVMetalowa, mała spinka góralska w kolorze srebrnym. Ręcznie wykonana. Szerokość 4,5 cm, długość (z przekolacem) 10 cm.
    120 zł
  • Torebka filcowa VIITorebka filcowa VIITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zatrzask. Środek z dopinaną na zatrzask wkładką z podszewki zamykaną na zamek...
    160 zł
  • Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat” wg libretta Franciszka Łojasa Kośli doczekała się swojej wersji filmowej (1 godz. 33 min.). Produkcja trwała prawie rok. Na...
    35 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.