PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Kwiecień 2012 123456789101112131415161718192021222324252627282930 »

Zakopane

Kultura

Przyjaciele wspominali Siostrę Helenę Warszawską

Czwartek, 12 kwietnia 2012 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka

fot. Anna Karpiel-SembereckaW Jasnym Pałacu odbyło się spotkanie w pierwszą rocznicę śmierci Siostry Heleny Warszawskiej. Wspominali ją znajomi i przyjaciele, którzy przygotowali także poświęconą jej wystawę zdjęć, strojów i pamiątek. Nie zabrakło także góralskiej muzyki oraz wierszy pisanych dla Siostry Warszawskiej, a także przez nią samą.


Spotkanie otworzyła Ewa Czamańska, następnie postać Siostry Heleny Warszawskiej przybliżyła Elżbieta Chodurska, autorka Słownika Biograficznego „Podhalanie”.
- Siostra urodziła się 1924 r. w rodzinie żydowskiej w Będzinie, tam też spędziła dzieciństwo i tam zastała ją II wojna światowa. Przeżyła ciężkie czasy getta i eksterminacji Żydów, sama trafiła do obozu pracy przymusowej pod Wrocławiem. Po zakończeniu wojny przyjechała do Warszawy, gdzie ukończyła szkołę pielęgniarską, potem trafiła do zakopiańskiego KBK, a w 1960 r. do COS-u. Do końca życia pracowała, bo to było dla niej najważniejsze – opowiadała Elzbieta Chodurska.

Tadeusz Jankowski opowiadał z kolei o pracy nad przygotowaniem albumu o siostrze Warszawskiej, której podjął się wspólnie z Mieczysławem Królem Łęgowskim.
- Wpadłem na taki pomysł, żeby siostrę Warszawska pokazać na tle najsłynniejszych kobiet związanych z Zakopanem. Na myśl przyszły mi Zamoyska, Modrzejewska, Skłodowska i wśród nich… Warszawska. Wszystkie za życia zdobyły sławę i będą nadal pamiętane. O Siostrze pisały przecież gazety, otrzymała 25 odznaczeń, słynęła ze swoich barwnych strojów, miała wspaniały humor, tańczyła, śpiewała, grała na organkach, pisała wiersze, była pełna energii i miłości do ludzi i to wszystko chcieliśmy pokazać w tym albumie – wyjaśniał.

Nie zapomniano także o miłości Siostry Warszawskiej do Hiszpanii oraz o honorowym obywatelstwie miasta Ciudad Real, o czym opowiadał Marek Kot, który uczył ją języka hiszpańskiego.

Wspomnień było bardzo dużo, gdyż Siostra Warszawska przez wiele lat towarzyszyła odbywającym się w Zakopanem licznym imprezom sportowym, a także Międzynarodowemu Festiwalowi Folkloru Ziem Górskich i z pewnością pozostanie legendą tego miasta.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Aniołek duży IIIAniołek duży IIIAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 7 cm. Wysokość 13,5 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    13 zł
  • Wisiorek "Ogródek 2"Wisiorek "Ogródek 2"Wisiorek, z sukna, filcu i cekin. Średnica zawieszki 4,8 cm. Obw. 70 cm.
    30 zł
  • Bańka choinkowa IIBańka choinkowa IIBańka choinkowa (plastik) obleczona ręcznie wykonanym materiałem, ze wstążeczką i sznureczkiem. Obwód ok. 26 cm.
    10 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.