PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Patronat medialny WATRA

Piąta rocznica śmierci śp. Księdza Mirosława Drozdka

Poniedziałek, 2 lipca 2012 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka

fot. Anna Karpiel-Semberecka26 czerwca w siedzibie Związku Podhalan w Zakopanem w kinie „Giewont” odbyły się posiady poświęcone śp. Księdzu Mirosławowi Drozdkowi w 5-tą rocznicę śmierci. Zostały one zorganizowane przez Sanktuarium Matki Bożej na Krzeptówkach oraz Związek Podhalan Oddział Zakopane.


Ks. Mirosław Drozdek urodził się 14 sierpnia 1944 roku w Zakrzewie. W 1962 roku przystąpił do Zgromadzenia Ojców Pallotynów w Otwocku, a następnie przeniósł się do Ożarowa Mazowieckiego. Święcenia kapłańskie przyjął 14 czerwca 1970 w Ołtarzewie z rąk abpa Bronisława Wacława Dąbrowskiego. W 1974 roku został wikarym w Poznaniu. Do Zakopanego został przeniesiony w 1979 roku. Tutaj pracował przez 27 lat, był pierwszym kapelanem tutejszej "Solidarności". Całe życie poświęcił propagowaniu przesłania z Fatimy oraz krzewieniu idei modlitwy za Ojca Świętego. Z jego inicjatywy wzniesiono na Krzeptówkach Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej, które w 1997 roku konsekrował papież Jan Paweł II. Był cenionym duszpasterzem wielu środowisk na Podhalu. Po długiej chorobie zmarł 25 maja 2007 roku. Został pochowany w krypcie znajdującej się przy Sanktuarium na Krzeptówkach.

Sylwetkę Księdza Kustosza przypomniała projekcja reportażu „Brylant Matki Bożej”. Następnie po krótkiej modlitwie wspominali go przyjaciele i współpracownicy, m.in. Maria Mateja, Adam Bachleda Curuś, Piotr Bąk, Jerzy Zacharko, Anna Gąsienica-Fryjewicz i Janina Gościej.

- Był wspaniałym człowiekiem. Podziwiałem jego postawę. Bardzo ważne były dla niego umiłowanie Maryi, Kościoła i Ojczyzny. To były jego wielkie pasje, którym poświęcał całe życie. Kiedyś powiedziałem o nim: Ksiądz Kustosz to wielki gorliwiec, którego trzeba podziwiać, ale którego nie da się naśladować – wspominał ks. infułat Stanisław Olszówka.

Spotkanie poprowadził prezes zakopiańskiego Związku Podhalan Marcin Zubek. Zagrała Kapela Sanktuaryjna Adama Karpiela.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Portfel IIPortfel IIPortfel filcowy z haftowanym ludowym motywem. Zamykany na rzep. Środek z brązowej podszewki.   Szerokość ok. 13 cm Wysokość ok. 12 cm Materiał: Filc Kolor...
    35 zł
  • Obraz olejny Folk IIIObraz olejny Folk IIIObraz olejny Folk z namalowanym autorskim wzorem inspirowanym polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Padhala doskonale nadaje się do każdego wnętrza. Obraz...
    300 zł
  • Okładka na zeszyt IIOkładka na zeszyt IILudowe okładka na zeszyt (A5) z brązowego filcu zapinana na guzik, kolorowy haft maszynowy. W komplecie zeszyt w kratkę 96 stron. Wymiary: szerokość 15 cm...
    30 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.