PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Nowe wystawy w Miejskiej Galerii Sztuki

Wtorek, 10 lipca 2012 r.
Autor: AKS

fot. Regina WatychaW Miejskiej Galerii Sztuki im. Wł. hr. Zamoyskiego w piątek zaprezentowane zostały dwie nowe wystawy. Jedna z nich to doroczna wystawa Związku Polskich Artystów Plastyków Okręg Zakopane, poświęcona tym razem Tadeuszowi Brzozowskiemu w 25-tą rocznicę śmierci. Druga prezentuje twórczości Pawła Szczerby z okazji 65 lat pracy twórczej artysty.


- Dlaczego pamiętamy o Tadeuszu Brzozowskim? Był bowiem, jak powszechnie wiadomo, wybitnym artystą, pedagogiem oraz spiritus movens życia kulturalnego w Zakopanem. Tłumnie odwiedzana przez gości z całego świata pracownia Brzozowskich była swego czasu jedną z większych atrakcji lokalnych. Nie bez powodu — w latach sześćdziesiątych Brzozowski należał przecież do artystycznej czołówki Europy - wyjaśnia Anna Chmielarz.

Wystawy "Tadeuszowi Brzozowskiemu koledzy i przyjaciele artyści" oraz "Portret - rzeźba" Pawła Szczerby ogladać można w Miejskiej Galerii Sztuki do 29 lipca 2012.


Paweł Szczerba

Urodził się w 1923 roku w Zakopanem. Po ukończeniu Szkoły Przemysłu Drzewnego w Zakopanem w roku 1945 rozpoczyna studia na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Rzeźby w pracowni prof. Xawerego Dunikowskiego. Po otrzymaniu dyplomu w 1950 roku wraca do Zakopanego, gdzie mieszka i pracuje twórczo do dzisiaj.
Od roku 1951 jest członkiem ZPZP. Bierze czynny udział w pracach związku jako członek Rady Artystycznej Sekcji Rzeźby. Był również członkiem zarządu głównego ZPAP w Warszawie. Ofiarował kilkakrotnie swoje prace instytucjom społecznym i szkołom. W konkursie „Pamięci rozstrzelanych zakładników” Kuźnice w Zakopanem w 1963 roku otrzymał II nagrodę, w konkursie na sportową rzeźbę plenerową w Zakopanem w 1976 roku zdobywa I nagrodę. W 1963 roku wykonuje rzeźby do Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce.
Rzeźbi w drewnie prace o tematyce religijnej (m.in.: do kościoła O.O. Bernardynów na Bystrem i kościoła jezuitów w Zakopanem, w Ligocie na Śląsku, Mońkach w białostockim). W okresie od 1953 r. uczestniczył w czterdziestu zbiorowych wystawach w kraju i dwóch zagranicznych: w Norwegii i USA. W 1957 miał indywidualną wystawę, a w 1997 roku wystawę jubileuszową w BWA Zakopane. Wiele prac Pawła Szczerby zakupiło Ministerstwo Kultury i Sztuki, Muzeum Tatrzańskie oraz osoby prywatne w kraju i zagranicą. Rzeźba „Redyk Matki Boskiej Ludźmierskiej” została ofiarowana Janowi Pawłowi II.
Za całokształt dokonań twórczych otrzymał nagrodę im. Stanisława Witkiewicza oraz został odznaczony złotą odznaką ZPAP w Warszawie.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Bransoletka "Mix 2"Bransoletka "Mix 2"Bransoletka "Mix 2" Obwód - 18,5 cm. Materiały: Agat, Koral, Szkło, Masa perłowa, Metal. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę Krzemińską-Owczarz.
    60 zł
  • Sakiewka IVSakiewka IVSakiewka filcowa z haftowanym ludowym motywem. Zamykana na rzep. Szerokość ok. 9 cm Wysokość ok. 14 cm Długość ze sznurkiem ok. 49 cm Materiał: Filc Kolor...
    35 zł
  • Torebka filcowa VITorebka filcowa VITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą...
    160 zł

Galerie zdjęć:

Zobacz także:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.