PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Nowe wystawy w Miejskiej Galerii Sztuki

Wtorek, 10 lipca 2012 r.
Autor: AKS

fot. Regina WatychaW Miejskiej Galerii Sztuki im. Wł. hr. Zamoyskiego w piątek zaprezentowane zostały dwie nowe wystawy. Jedna z nich to doroczna wystawa Związku Polskich Artystów Plastyków Okręg Zakopane, poświęcona tym razem Tadeuszowi Brzozowskiemu w 25-tą rocznicę śmierci. Druga prezentuje twórczości Pawła Szczerby z okazji 65 lat pracy twórczej artysty.


- Dlaczego pamiętamy o Tadeuszu Brzozowskim? Był bowiem, jak powszechnie wiadomo, wybitnym artystą, pedagogiem oraz spiritus movens życia kulturalnego w Zakopanem. Tłumnie odwiedzana przez gości z całego świata pracownia Brzozowskich była swego czasu jedną z większych atrakcji lokalnych. Nie bez powodu — w latach sześćdziesiątych Brzozowski należał przecież do artystycznej czołówki Europy - wyjaśnia Anna Chmielarz.

Wystawy "Tadeuszowi Brzozowskiemu koledzy i przyjaciele artyści" oraz "Portret - rzeźba" Pawła Szczerby ogladać można w Miejskiej Galerii Sztuki do 29 lipca 2012.


Paweł Szczerba

Urodził się w 1923 roku w Zakopanem. Po ukończeniu Szkoły Przemysłu Drzewnego w Zakopanem w roku 1945 rozpoczyna studia na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Rzeźby w pracowni prof. Xawerego Dunikowskiego. Po otrzymaniu dyplomu w 1950 roku wraca do Zakopanego, gdzie mieszka i pracuje twórczo do dzisiaj.
Od roku 1951 jest członkiem ZPZP. Bierze czynny udział w pracach związku jako członek Rady Artystycznej Sekcji Rzeźby. Był również członkiem zarządu głównego ZPAP w Warszawie. Ofiarował kilkakrotnie swoje prace instytucjom społecznym i szkołom. W konkursie „Pamięci rozstrzelanych zakładników” Kuźnice w Zakopanem w 1963 roku otrzymał II nagrodę, w konkursie na sportową rzeźbę plenerową w Zakopanem w 1976 roku zdobywa I nagrodę. W 1963 roku wykonuje rzeźby do Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce.
Rzeźbi w drewnie prace o tematyce religijnej (m.in.: do kościoła O.O. Bernardynów na Bystrem i kościoła jezuitów w Zakopanem, w Ligocie na Śląsku, Mońkach w białostockim). W okresie od 1953 r. uczestniczył w czterdziestu zbiorowych wystawach w kraju i dwóch zagranicznych: w Norwegii i USA. W 1957 miał indywidualną wystawę, a w 1997 roku wystawę jubileuszową w BWA Zakopane. Wiele prac Pawła Szczerby zakupiło Ministerstwo Kultury i Sztuki, Muzeum Tatrzańskie oraz osoby prywatne w kraju i zagranicą. Rzeźba „Redyk Matki Boskiej Ludźmierskiej” została ofiarowana Janowi Pawłowi II.
Za całokształt dokonań twórczych otrzymał nagrodę im. Stanisława Witkiewicza oraz został odznaczony złotą odznaką ZPAP w Warszawie.

Zobacz w naszym sklepie:
  • „Zatraceniec”„Zatraceniec”Płyta DVD zawiera spektakl „Zatraceniec” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej. (czas: 1 godz. 54 min.) Amatorski Zespół Teatralny im. Józefa...
    30 zł
  • Lampka nocna z parzenicąLampka nocna z parzenicąLampka nocna z naniesionym na kloszu motywem ludowym (po dwóch stronach klosza) w kolorze czarnym, malowanym ręcznie. Klosz w kolorze kremowym. Podstawa lampki...
    120 zł
  • Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat” wg libretta Franciszka Łojasa Kośli doczekała się swojej wersji filmowej (1 godz. 33 min.). Produkcja trwała prawie rok. Na...
    35 zł

Galerie zdjęć:

Zobacz także:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.