PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Tatrzański pejzaż i elektroniczne refleksje

Poniedziałek, 16 lipca 2012 r.
Autor: Adam Kitkowski

fot. Adam KitkowskiLipcowy ciepły wieczór. Za oknami kawiarni „Panoramika” hotelu Grand Nosalowy Dwór w Zakopanem widok na Giewont i Nosal. Powoli gaśnie dzień przy elektronicznych brzmieniach, które przygotował Jerzy „Juras” Gruszczyński.


12 lipca odbył się kolejny koncert z cyklu „Koncerty w Zakopanem – wiosna, lato 2012”. W kameralnej atmosferze i pięknym, tatrzańskim pejzażu na syntezatorach grał Jerzy Gruszczyński. Artysta zaprezentował własne kompozycje. Były to utwory już znane z wcześniejszych koncertów, a także kompozycje z ostatnich kilku miesięcy.

Zakopiańczyk z wyboru, krakowianin z urodzenia, ukończył średnią szkołę muzyczną i Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie. Od wielu lat zajmuje się projektowaniem przestrzeni i muzyką elektroniczną. Obecnie jest prezesem Związku Polskich Artystów Plastyków okręg zakopiański. Jako kompozytor muzyki elektronicznej zadebiutował w 1990 r. cyklem koncertów z „Suitą Małołącką”. W swoim życiu muzycznym ma wiele spektakularnych dokonań i osiągnięć, np. wydanie kilka lat temu płyty „Medytacje tatrzańskie” z własnymi utworami, koncert z Józefem Skrzekiem, udział w koncercie edukacyjnym z Tatrzańską Orkiestrą Klimatyczną. Jest organizatorem i głównym wykonawcą  corocznych koncertów „Elektroniczne Zaduszki” w Starym Kościele w Zakopanem. Brał udział w festiwalach muzyki elektronicznej: „Festiwal Muzyki Elektronicznej ZEF” w Piszu, „El-Izerie” w Świeradowie Zdroju, „Prezentacje Ambient” w Wiśle oraz „Międzynarodowe Prezentacje Muzyczne Ambient” w Gorlicach.  

Koncert, tak jak poprzednie wydarzenia muzyczne i plastyczne, poświęcony był Tadeuszowi Brzozowskiemu w 25. rocznicę śmierci artysty. Patronat honorowy nad obchodami objęli: prof. Stanisław Rodziński – artysta malarz, prof. Jerzy Jędrysiak - artysta grafik, Uniwersytet Pedagogiczny im. KEN w Krakowie, Stanisław Cukier - artysta rzeźbiarz, dyrektor Zespołu Szkół Artystycznych im. A. Kenara w Zakopanem, Marek Trzaskoś - wiceprzewodniczący Rady Miasta Zakopanego oraz Wawrzyniec i Joachim Brzozowscy – synowie artysty. Organizatorem cyklu koncertów oraz  wydarzeń malarskich, literackich i teatralnych dedykowanych wielkiemu malarzowi i rysownikowi jest Stowarzyszenie Tatrzański Klub Niezależnych, a partnerem Tatrzańska Agencja Rozwoju, Promocji i Kultury.

- Muzyka elektroniczna ma swoje grono sympatyków i dla nich chętnie gram – powiedział po występie muzyk. - A poza tym lubię komponować i aranżować utwory refleksyjne. Zakopiański pejzaż za naszymi oknami zachęca do tego szczególnie – dodał.

Publiczności podobały się zarówno utwory „klasyczne” w stylu Tengerine Dream czy J. M. Jarre’a, jak i te stylizowane folklorem góralskim. Artyście na skrzypcach towarzyszyła Kinga Gruszczyńska. Ciekawym uzupełnieniem elektronicznych brzmień była wizualizacja – pejzaże górskie z różnych stron świata – przygotowana przez Marka Zaniewskiego.

Organizatorem koncertu był Tatrzański Klub Niezależnych, a partnerem hotel Nosalowy Dwór Resort&Spa.

Kolejne wydarzenie muzyczne będzie miało miejsce 20 lipca b.r. o godzinie 19.00 w kościele św. Krzyża w Zakopanem. Wystąpi Popradski Chór Dziecięcy reprezentujący Słowację.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Naszyjnik "Porzeczki"Naszyjnik "Porzeczki"Naszyjnik z drobnych Korali rekonstruowanych oraz z przekładek - drobniutkich koralików szklanych. Obwód 49,5 cm. Średnica koralików z korala 0,7 i 0,5 cm...
    65 zł
  • KamizelkaKamizelkaKamizelka dla małego dziecka (4-5 letnie) z cienkiego sukna, z haftowanymi motywami ludowymi, w kolorze kremowym. Długość ok. 33 cm. Szerokość ok. 31 cm.
    80 zł
  • Ludowe etui na tablet IIILudowe etui na tablet IIILudowe etui z czarnego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm.
    60 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.