PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Tatrzański pejzaż i elektroniczne refleksje

Poniedziałek, 16 lipca 2012 r.
Autor: Adam Kitkowski

fot. Adam KitkowskiLipcowy ciepły wieczór. Za oknami kawiarni „Panoramika” hotelu Grand Nosalowy Dwór w Zakopanem widok na Giewont i Nosal. Powoli gaśnie dzień przy elektronicznych brzmieniach, które przygotował Jerzy „Juras” Gruszczyński.


12 lipca odbył się kolejny koncert z cyklu „Koncerty w Zakopanem – wiosna, lato 2012”. W kameralnej atmosferze i pięknym, tatrzańskim pejzażu na syntezatorach grał Jerzy Gruszczyński. Artysta zaprezentował własne kompozycje. Były to utwory już znane z wcześniejszych koncertów, a także kompozycje z ostatnich kilku miesięcy.

Zakopiańczyk z wyboru, krakowianin z urodzenia, ukończył średnią szkołę muzyczną i Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie. Od wielu lat zajmuje się projektowaniem przestrzeni i muzyką elektroniczną. Obecnie jest prezesem Związku Polskich Artystów Plastyków okręg zakopiański. Jako kompozytor muzyki elektronicznej zadebiutował w 1990 r. cyklem koncertów z „Suitą Małołącką”. W swoim życiu muzycznym ma wiele spektakularnych dokonań i osiągnięć, np. wydanie kilka lat temu płyty „Medytacje tatrzańskie” z własnymi utworami, koncert z Józefem Skrzekiem, udział w koncercie edukacyjnym z Tatrzańską Orkiestrą Klimatyczną. Jest organizatorem i głównym wykonawcą  corocznych koncertów „Elektroniczne Zaduszki” w Starym Kościele w Zakopanem. Brał udział w festiwalach muzyki elektronicznej: „Festiwal Muzyki Elektronicznej ZEF” w Piszu, „El-Izerie” w Świeradowie Zdroju, „Prezentacje Ambient” w Wiśle oraz „Międzynarodowe Prezentacje Muzyczne Ambient” w Gorlicach.  

Koncert, tak jak poprzednie wydarzenia muzyczne i plastyczne, poświęcony był Tadeuszowi Brzozowskiemu w 25. rocznicę śmierci artysty. Patronat honorowy nad obchodami objęli: prof. Stanisław Rodziński – artysta malarz, prof. Jerzy Jędrysiak - artysta grafik, Uniwersytet Pedagogiczny im. KEN w Krakowie, Stanisław Cukier - artysta rzeźbiarz, dyrektor Zespołu Szkół Artystycznych im. A. Kenara w Zakopanem, Marek Trzaskoś - wiceprzewodniczący Rady Miasta Zakopanego oraz Wawrzyniec i Joachim Brzozowscy – synowie artysty. Organizatorem cyklu koncertów oraz  wydarzeń malarskich, literackich i teatralnych dedykowanych wielkiemu malarzowi i rysownikowi jest Stowarzyszenie Tatrzański Klub Niezależnych, a partnerem Tatrzańska Agencja Rozwoju, Promocji i Kultury.

- Muzyka elektroniczna ma swoje grono sympatyków i dla nich chętnie gram – powiedział po występie muzyk. - A poza tym lubię komponować i aranżować utwory refleksyjne. Zakopiański pejzaż za naszymi oknami zachęca do tego szczególnie – dodał.

Publiczności podobały się zarówno utwory „klasyczne” w stylu Tengerine Dream czy J. M. Jarre’a, jak i te stylizowane folklorem góralskim. Artyście na skrzypcach towarzyszyła Kinga Gruszczyńska. Ciekawym uzupełnieniem elektronicznych brzmień była wizualizacja – pejzaże górskie z różnych stron świata – przygotowana przez Marka Zaniewskiego.

Organizatorem koncertu był Tatrzański Klub Niezależnych, a partnerem hotel Nosalowy Dwór Resort&Spa.

Kolejne wydarzenie muzyczne będzie miało miejsce 20 lipca b.r. o godzinie 19.00 w kościele św. Krzyża w Zakopanem. Wystąpi Popradski Chór Dziecięcy reprezentujący Słowację.

Zobacz w naszym sklepie:
  • SAGA - Trebunie TutkiSAGA - Trebunie TutkiTradycyjna muzyka góralska w wykonaniu zespołu Trebunie-Tutki. Na płycie CD AUDIO występują:  Władysław Trebunia-Tutka, Stanisław Trebunia-Tutka , Henryk...
    25 zł
  • Naszyjnik "Kropla miodu"Naszyjnik "Kropla miodu"Naszyjnik z nieregularnych koralików  - Koral, oraz kilku koralików z bursztynu. Jako przekładki małe rureczki - Koral. Obwód 50 cm. 
    85 zł
  • Torebka filcowa XIVTorebka filcowa XIVTorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą...
    160 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.