PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

„Tworzymy z potrzeby serca” – posiady z hafciarką Zofią Obrochtą i poetką Anną Karpiel

Czwartek, 27 września 2012 r.
Autor: Adam Kitkowski

fot. Adam Kitkowski„Biała Izba”- siedziba ZP oddziału w Zakopanem wypełniona po brzegi. Dziś posiady – przecież wtorek, 25 września. Syćkik gości, turystów, zokopianów i wos baby witom barz piknie – mówi gospodyni wieczoru Zofia Majerczyk, z domu Obrochta. Dzisiejszy wieczór poświęciliśmy twórczości ciotki - tak mogę powiedzieć, bo ja też jestem z Obrochtów - Zofii Obrochtowej z Krzeptówek i jej córce - też mojej ciotce – Annie Karpiel., dopowiada na powitanie Zojda Majerczyk-Owczarek.


Opowieść poetycką rozpoczyna Anna Karpiel, recytując wiersz „Moja mamo”. A obok siedząca mama – Zofia uśmiecha się dobrotliwie. I znów padają słowa krótkiego wiersza „Miłość”. Kapela góralska gra Sabałową nutę i wszystkim wracają wspomnienia o dawnych czasach. Przyszły kuzynki, sąsiadki, dzieci i wnuki góralskich artystek – ubrane „odświętnie”, po góralsku. O pierwszej niezwykłości domu Obrochtów i Karpieli na Krzeptówkach mówi Zojda – wyobraźcie sobie Państwo, że w tej góralskiej chałupie mieszka pięć pokoleń i wszystkie są tu dzisiaj z nami. Przygotowałyśmy z ciotką Zosią małą wystawę haftu regionalnego. Na ścianach wiszą stroje haftowane wiele lat temu, ale są i „świeżutkie” prace, z tego roku. Jak widać jest to pokaźny dorobek twórczych rąk.

Anna recytuje kolejny wiersz, tym razem o pradziadku, słynnym skrzypku –Bartusiu Obrochcie. Kapela zagrała Bartusiowi nutę. Wieczór wrześniowy gaśnie za oknem, to już pierwsze dni jesieni w górach.  Ale w naszej artystycznej izbie jest ciepła atmosfera…

Kolejne wiersze - o Bogu, o Janie Pawle II, ks. Mirosławie z Sanktuarium MB Fatimskiej czyta poetka Anna, a Zofia, czerstwa góralka, ma „dopiero” 86 lat, przytula wnuki do serca. Dla nich już późny czas, rodzice biorą pociechy na ręce i żegnają wszystkich. W ten ton „wpada” Krystyna Pach-Staszel i recytuje wiersze ojca i swoje.

Muzyka podgrywa, cała izba wypełniła się śpiewką pasterek, które w dzieciństwie z Zofią Obrochtową pilnowały krów pod reglami czy pod Gubałówką. Goście i turyści biją brawo – pięknie dziękując za śpiew i za granie.

I zmiana nastroju – Anna zaprasza młode góralki, by jej pomogły zaśpiewać „kościelną” pieśń. Ona z nimi często śpiewa w sanktuarium na Krzeptówkach. Ale tym razem słowa smutne niezwykle – wspomnienie pary prezydenckiej Marii i Lecha Kaczyńskich. Zrobiło się smętnie…, refleksyjnie… Anna Karpiel od wielu lat pisze poezję, używa gwary podhalańskiej jako naturalnego tworzywa, ale czasem napisze strofy językiem literackim.

Zojda zaprasza wszystkich na poczęstunek i prosi o pytania skierowane do ludowych artystek. Padają pytania o sposób nauki haftu. Zofia mówi, że haftowania nauczyła się sama, bez szkoły i podpowiedzi dorosłych. Ot tak samo wyszło z potrzeby serca. Anna, pytana kiedy i gdzie pisze swoje wiersze, odpowiada – najczęściej w pracy, bo jestem sama i serce podpowiada myśli, które zapisuję, a potem myślę czy coś dodać.

I na koniec taniec, gwar, śmiech – wypełnia pod powałę „Białą Izbę”…, ale czas iść do domu.

Muszę przyznać, że dawno nie byłem na tak ciekawych posiadach. Cały wieczór „sączyła się” góralska muzyka, poetycka opowieść i wiara, że każdy czas jest dobry, by tworzyć z potrzeby serca.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Wisiorek "Trójeczka​"Wisiorek "Trójeczka​"Wisiorek z trzema koralikami w groszki. Obwód 76 cm.
    50 zł
  • Portfel IIPortfel IIPortfel filcowy z haftowanym ludowym motywem. Zamykany na rzep. Środek z brązowej podszewki.   Szerokość ok. 13 cm Wysokość ok. 12 cm Materiał: Filc Kolor...
    35 zł
  • Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat” wg libretta Franciszka Łojasa Kośli doczekała się swojej wersji filmowej (1 godz. 33 min.). Produkcja trwała prawie rok. Na...
    35 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.