PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Smaki Karpat. Rumunia, czyli radość życia

Sobota, 1 grudnia 2012 r.
Autor: Adam Kitkowski

Smaki Karpat. Rumunia, czyli radość życiaPierwszy wieczór z cyklu „Smaki Karpat”, zorganizowany z inicjatywy Starostwa Powiatowego w Zakopanem, odbył się 27 listopada w Jasnym Pałacu. Głównym motywem spotkania była Rumunia. Zjawili się bywalcy wielu posiadów, ale przyszli też „nowicjusze”, zainteresowani tematem Karpat.


Wieczór otworzył starosta tatrzański, Andrzej Gąsienica-Makowski. - Jesień to dobry czas, by porozmawiać o nowych wyzwaniach na następny rok, to czas, by podsumować dokonania ostatnich miesięcy. Wieczorami „Smaki Karpat” nawiązujemy do Tatrzańskie Akademii Kulinarnej, która w marcu promowała jagnięcinę. Dziś spróbujecie Państwo kwaśnicy i baraniny – powiedział starosta. Ponadto zareklamował nowy projekt ”Redyk Karpacki”, który będzie realizowany w przyszłym roku. Będzie to przejście baców z owcami od Rumunii przez Ukrainę do Polski. O muzyce „naszych” gór opowiadał Jan Karpiel-Bułecka, on też grał ze swoim zespołem motywy rumuńskie, węgierskie i słowackie. Do kapeli dołączył cymbalista Szczepan Gąsienica-Mracielnik i akordeonistka Zofia Frączysta.

Z kolei Adam Kitkowski przedstawił fotograficzną prezentację o rumuńskich Karpatach i opowiedział w skrócie o historii tego „orientalnego” kraju. Natomiast Jan Gąsienica-Walczak opowiedział o pobycie zakopiańczyków w jednym z regionów Rumunii – Bukowinie, gdzie mieszka mniejszość polska.

Rarytasem wieczoru, oprócz serów i kiełbas rumuńskich, była baranina przyrządzona na dwa sposoby przez Rafała Dorociuka, nauczyciela technologii z Zespołu Szkół Hotelarsko-Turystycznych w Zakopanem.

Starostwo realizuje ten cykl przy wydatnej pomocy Tatrzańskiej Agencji Rozwoju, Promocji i Kultury oraz Biura Promocji Zakopanego. Następny wieczór z cyklu „Smaki Karpat” odbędzie się 4 grudnia o godzinie 18.00 w restauracji „Obrochtówka”. Wiodącym tematem będzie Ukraina i Słowacja.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Bańka choinkowa IBańka choinkowa IBańka choinkowa (plastik) obleczona ręcznie wykonanym materiałem, ze wstążeczką i sznureczkiem. Obwód ok. 26 cm.
    10 zł
  • Bransoletka "Mix 2"Bransoletka "Mix 2"Bransoletka "Mix 2" Obwód - 18,5 cm. Materiały: Agat, Koral, Szkło, Masa perłowa, Metal. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę Krzemińską-Owczarz.
    60 zł
  • Aniołek duży VAniołek duży VAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 7 cm. Wysokość 13,5 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    13 zł

Galerie zdjęć:

Zobacz także:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.