PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Dikanda nagrywa pod Tatrami

Środa, 23 stycznia 2013 r.
Autor: AKS

Dikanda nagrywa pod TatramiW górskiej scenerii Dikanda - ikona muzyki bałkańskiej w Polsce - nagrywa swoje koncertowe DVD. Materiał powstaje w legendarnym Teatrze Witkacego w Zakopanem, a to połączenie daje wyjątkowy efekt.


Dikanda, jeden z najważniejszych zespołów muzyki bałkańskiej w Polsce, doskonale znany także zagranicznej publiczności, szykuje się do wydania kolejnego albumu. Chociaż grupę ostatnio częściej można usłyszeć w Niemczech czy Austrii, to na nagranie koncertowego DVD muzycy wybrali Polskę. Bałkańskie kompozycje autorskie i tradycyjne zabrzmią w legendarnym Teatrze Witkacego w Zakopanem.

"Dikanda" to słowo, które w jednym z afrykańskich dialektów oznacza "rodzinę". To doskonałe określenie specyfiki małej społeczności, jaką tworzą muzycy Dikandy, którzy żyją i pracują jak w małej rodzinie.

Grupa powstała w 1997 roku w Szczecinie. Miłość do muzyki tradycyjnej i ciężka praca pozwoliły im stworzyć własny styl i oryginalne brzmienie. W ich akustycznym repertuarze słychać inspiracje kulturą Orientu oraz folklorem bałkańskim – macedońskim i cygańskim. Cechą charakterystyczną stylu Dikandy jest tworzenie nowych słów i znaczeń w komponowanych przez siebie utworach. Teksty zespołu powstają w ich własnym języku, który nazwali "dikandish", posługują się także tradycyjnymi tekstami i melodiami.

Koncerty Dikandy to  niepowtarzalna podróż po muzyce świata, żywiołowe spotkanie pełne energii, charyzmy, prawdziwych emocji, radości i wzruszenia zarówno dla publiczności jak i samego zespołu. To muzyczna emocjonalna podróż przez cztery strony wschodu. Nie inaczej będzie tym razem. Koncert, jak zawsze poprowadzi charyzmatyczna liderka zespołu, wokalistka i akordeonistka Anna Witczak. Zabrzmią znane miłośnikom world music tradycyjne melodie oraz hity z repertuaru zespołu. 

Koncert w Zakopanem zbierze wybrane kompozycje nagrane na czterech płytach zespołu: "Muzyka czterech stron wschodu", "Jakhana, Jakhana", "Usztijo" i "Ajotoro". Muzyce Dikandy towarzyszyć będzie tajemnicza, bohemiarska aura Teatru Witkacego, wciąż przesiąkniętego nierealnym, fantastycznym klimatem dzieł swojego patrona. Na scenie, oprócz Dikandy, zagoszczą muzycy z Podhala: Andrzej "Fiś" Jarząbek, Paweł Trebunia-Tutka oraz Krzysztof Czech. "Górskie powietrze, góralska muzyka duch Witkacego, wspaniały teatr i jego aktorzy. Gdzież by dalej szukać lepszego miejsca dla Dikandy" - podsumowuje wybór miejsca na nagranie koncertowego DVD Anna Witczak.

Lutowe koncerty Dikandy w Polsce będą wyjątkową okazją do usłyszenia zespołu na żywo – w kolejnych miesiącach nasze etno-gwiazdy koncertować będą w Niemczech, Austrii i Szwajcarii.

Koncerty Dikandy w lutym:
1 lutego 2013, godz.19:00, Teatr im. St. I. Witkiewicza, ul. Chramcówki 15, Zakopane
Bilety:
tel.: 18 20 00 660.
Koncert połączony z rejestracją DVD

2 lutego 2013, godz. 20:00, Barka "Alrina", Bulwar Kurlandzki przy Kładce im. Ks. Bernatka, Kraków
Bilety: 20/25 zł
tel.: 668 82 00 31.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Torebka filcowa XVIITorebka filcowa XVIITorebka filcowa z ludowym motywem. Zamykana na zatrzask. Środek z białej podszewki.   Szerokość ok. 28 cm Wysokość ok. 28 cm Wysokość z rączkami ok. 92 cm...
    80 zł
  • Naszyjnik "Miłość uskrzydla"Naszyjnik "Miłość uskrzydla"Naszyjnik "Miłość uskrzydla" Obwód 64 cm. Materiały: Sukno, Cekiny, Koraliki. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę Krzemińską-Owczarz.
    65 zł
  • Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat” wg libretta Franciszka Łojasa Kośli doczekała się swojej wersji filmowej (1 godz. 33 min.). Produkcja trwała prawie rok. Na...
    35 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.