PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Sakralny śpiew dedykowany Rodzinie Zamoyskich

Czwartek, 4 kwietnia 2013 r.
Autor: Adam Kitkowski

fot. Adam KitkowskiMówi się, że muzyka łagodzi obyczaje. A co łagodzi śpiew, szczególnie ten sakralny? Myślę, że można powiedzieć, iż jest lekiem duszy. I taki „lek” otrzymaliśmy na koncercie Chóru Liturgicznego Szkoły im. Kardynała Vaughana w Londynie. Młodzi śpiewacy – zespół chłopięcy - przyjechali do Zakopanego na zaproszenie Stowarzyszenia Tatrzańskiego Klubu Niezależnych, by zainaugurować obchody Roku Rodziny Zamoyskich na Podhalu.


Angielski chór pod dyrekcją Scotta Price’a przygotował ciekawy i ambitny program. W kwietniowy wieczór w kościele św. Krzyża mogliśmy usłyszeć pieśni, motety, hymny, m. in. G.F. Haendla, W. Byrda, J.S. Bacha, E. Griega, E. Elgara, Ch. Stanforda.

- To była wspaniała artystyczna uczta – tak komentowali wychodzący z koncertu turyści i zakopiańczycy. - Szkoda, że publiczności było mało – dodaje Pan Andrzej, który od wielu lat jest w świątyni kościelnym.

Chórowi na organach akompaniował Iestyn Evans, który wykonał również preludium J.S. Bacha. Największe wrażenie na słuchaczach zrobiło wykonanie utworów Haendla, a szczególnie pieśni z „Mszy koronacyjnej”. Po owacji, na zakończenie koncertu chór zaśpiewał pieśń Henryka Mikołaja Góreckiego „Szeroka woda”.

Angielscy artyści zaśpiewali dzień wcześniej na Mszy świętej w Sanktuarium M.B. Fatimskiej na Krzeptówkach. W ramach trasy koncertowej wystąpią jeszcze w Krakowie - w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego i kościele św. Katarzyny, a także w Wieliczce – w kopalni soli w specjalnym recitalu.

Kolejny koncert inauguracyjny w ramach Roku Rodziny Zamoyskich odbędzie się w najbliższy piątek, tj. 5 kwietnia o godzinie 19.00 w kościele św. Krzyża. Wystąpi Kameralna Orkiestra Uniwersytetu Bristol z Anglii pod batutą Jacka Voughana.

Wstęp wolny.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Słownik biograficzny "Podhalanie" tom ISłownik biograficzny "Podhalanie" tom ILudzie kultury i sportu, dziennikarze, duchowni i samorządowcy - kilkaset osób znalazło się w tomie I Słownika biograficznego "Podhalanie". Słownik biograficzny...
    70 zł
  • SAGA - Trebunie TutkiSAGA - Trebunie TutkiTradycyjna muzyka góralska w wykonaniu zespołu Trebunie-Tutki. Na płycie CD AUDIO występują:  Władysław Trebunia-Tutka, Stanisław Trebunia-Tutka , Henryk...
    25 zł
  • Spinka góralska IIISpinka góralska IIIMetalowa spinka góralska w kolorze srebrnym z wizerunkiem błogosławionego Jana Pawła II w kolorze złotym. Ręcznie wykonana. Szerokość 7 cm, długość (z...
    170 zł

Galerie zdjęć:

Zobacz także:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.