PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Otwarcie "Atmy"

Sobota, 11 maja 2013 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka

fot. Anna Karpiel-Semberecka10 maja zostało uroczyście otwarte Muzeum Karola Szymanowskiego w willi „Atma“, które stanowi Oddział Muzeum Narodowego w Krakowie. Kapitalny remont został przeprowadzonym dzięki polsko-słowackiemu partnerskiemu projektowi „Muzyka pod Tatrami”. Jego koszt to ok. 700 tys. euro, z czego 85% dofinansowane zostało przez Unię Europejską. Muzeum odpowiada teraz współczesnym standardom. Oprócz odnowionych wnętrz i cennych pamiątek zobaczyć można w nim także filmy i multimedialne prezentacje, które przybliżają osobę i twórczość wielkiego polskiego kompozytora.


W otwarciu wzięła udział Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Monika Smoleń, Dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie Zofia Gołubiew, przedstawiciele zakopiańskich władz, delegacja z Kirowogradu oraz z Muzeum Orawskiego w Dolnym Kubinie, a także projektanci i osoby zaangażowane w realizację remontu Atmy. Uroczystość uświetnił koncert pieśni i utworów fortepianowych Karola Szymanowskiego w wykonaniu Urszuli Kryger i Marioli Cieniawy. Zagrała także góralska kapela „Zakopiany”. 

- Remont jest ważny, ale jest tylko wypełnieniem naszego zadania, najważniejsze jest by teraz ten budynek zaczął żyć. Bardzo nam zależy, by duch Szymanowskiego znów tu zamieszkał – mówiła podczas konferencji prasowej Dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie Zofia Gołubiew.

- Atma to wyjątkowe miejsce. Nie jest to sala koncertowa, ale to co najistotniejsze mieści się w tej małej przestrzeni. Mamy tu kwintesencję Szymanowskiego, który tu odnalazł siebie. W 1936 r. pisał „Tak lubię tę chałupę…”. Będziemy więc współpracować z całym środowiskiem i z władzami Zakopanego, by wypromować wizerunek Atmy i by ludzie specjalnie przyjeżdżali tu dla Szymanowskiego. Chcemy, by tutaj kultura wysoka wychodziła z zamkniętego kręgu, chcemy rozbudzać apetyt na słuchanie muzyki Szymanowskiego – deklarowała Małgorzata Janicka-Słysz, Kurator ds. Programowych „Atmy”.

„Atma” po remoncie ma rozszerzyć swoją działalność – ma pełnić funkcję muzeum biograficznego, udostępniać swoje zbiory, ale także stać się centrum muzyki i dokumentacji życia i twórczości Szymanowskiego, realizować projekty badawcze, przygotowywać rozbudowaną ofertę edukacyjną z lekcjami muzealnymi, konkursami, angażować młodzież, organizować koncerty, a także stać się swoistą „akademią humanistyki”, przygotowując spotkania z twórcami kultury, wieczory poezji, wykłady popularnonaukowe. Będą tu także nagrywane płyty.  


W marcu 2011 roku Muzeum Narodowe w Krakowie wraz z Muzeum Orawskim w Dolnym Kubinie zainaugurowało partnerski projekt „Muzyka pod Tatrami”, współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013.

Zabytkowy budynek w stylu zakopiańskim z XIX wieku od dawna już wymagał gruntownego remontu i  modernizacji. Niezbędne prace remontowe, pozwalające na stworzenie tam muzeum odpowiadającego współczesnym standardom, były prowadzone bez naruszenia zabytkowej substancji, z zachowaniem specyficznego klimatu góralskiej willi, w której  w latach 30. XX wieku mieszkał i tworzył Karol Szymanowski, wielki polski kompozytor światowej klasy. To właśnie tu, w 1976 roku, powstało jedyne na świecie muzeum biograficzne artysty. Nowoczesna aranżacja – z wykorzystaniem multimediów – w atrakcyjny sposób przedstawi osobę i twórczość kompozytora, czasy, w których żył, i historię „Atmy”. Zwiedzający Muzeum będą mogli również obejrzeć filmy biograficzne i muzyczne oraz przejrzeć albumy fotograficzne ukazujące zdjęcia rodzinne, zakopiańskie i muzyczne. Został także zrekonstruowany ogród tak, by przypominał ten z czasów Karola Szymanowskiego.

Muzeum Karola Szymanowskiego, zakopiański Oddział Muzeum Narodowego w Krakowie, mieści się w willi „Atma” zbudowanej około 1890 roku w stylu zakopiańskim przez Józefa Kasprusia-Stocha. Sam Szymanowski zamieszkał w „Atmie” w październiku 1930 roku. Niewątpliwie było to miejsce emanujące szczególną atmosferą, o czym świadczyć może nazwa nadana willi przez zamieszkujących ją letników, a oznaczająca właściwy bogom absolutny spokój duszy. W czasie sześcioletniego pobytu w tym miejscu Szymanowski stworzył wiele kompozycji: m.in. fragmenty baletu Harnasie, dwanaście Pieśni kurpiowskich na głos i fortepian do słów ludowych, op. 58, IV Symfonię koncertującą na fortepian i orkiestrę, op. 60, II Koncert skrzypcowy, op. 61. Późną jesienią 1935 roku kompozytor na zawsze opuścił „Atmę”. Zmarł 29 marca 1937 w szwajcarskiej Lozannie, a 7 kwietnia jego ciało spoczęło w Krypcie Zasłużonych w krakowskim kościele pod wezwaniem Św. Stanisława na Skałce. 30 lat później, w 1967 roku, Zdzisław Sierpiński wystąpił z inicjatywą stworzenia w „Atmie” muzeum Szymanowskiego, a Jerzy Waldorff utworzył społeczny komitet działający na rzecz wykupienia i wyremontowania „Atmy”. Ich starania zostały uwieńczone sukcesem w 1972 roku – wykupieniem willi, w której cztery lata później otworzono Muzeum Karola Szymanowskiego, będące Oddziałem Muzeum Narodowego w Krakowie.

Prezentowana w „Atmie” wystawa ukazuje biografię artystyczną kompozytora, jego związki z Zakopanem oraz z ludźmi sztuki dwudziestolecia międzywojennego. Willa w okresie pobytu w niej Szymanowskiego była bowiem miejscem wielu spotkań towarzyskich – przyjeżdżali tu zarówno przyjaciele artysty (Artur Rubinstein, Paweł Kochański, Zygmunt  Mycielski, Sergiusz Lifar), jak i jego rodzina (m.in. kuzyn Jarosław Iwaszkiewicz). Ten ostatni utrwalił sylwetkę muzyka, pod pseudonimem Edgar Szyller, w swej powieści Sława i chwała, ukazującej burzliwe czasy II Rzeczypospolitej, zaś znane opowiadanie Iwaszkiewicza Brzezina zostało w znacznej części napisane w czasie, gdy autor mieszkał w „Atmie”. Liczne pamiątki po artyście – ordery, odznaczenia, dokumenty, fotografie, portrety muzyka, listy i nuty – doskonale wprowadzają w klimat czasu pobytu tutaj i pracy twórczej Szymanowskiego. Większość eksponatów pochodzi z daru siostrzenicy artysty, Krystyny Dąbrowskiej. Wśród dzieł malarskich z epoki na szczególną uwagę zasługują trzy portrety Szymanowskiego autorstwa Stanisława Ignacego Witkiewicza, z którym kompozytor był zaprzyjaźniony. Pokłosiem znajomości były również literackie portrety muzyka w powieściach Witkacego oraz dedykowanie mu sztuki: Nowe Wyzwolenie. Z kolei kompozytor zadedykował Witkiewiczowi swoją I Sonatę fortepianową. W Muzeum prezentowane są również pamiątki związane bezpośrednio z utworami kompozytora, m.in. z baletem Harnasie.

Zobacz w naszym sklepie:
  • „Portki”„Portki”Płyta DVD zawiera spektakl „Portki” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej. (czas: 1 godz. 47 min.) Amatorski Zespół Teatralny im. Józefa...
    30 zł
  • Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat” wg libretta Franciszka Łojasa Kośli doczekała się swojej wersji filmowej (1 godz. 33 min.). Produkcja trwała prawie rok. Na...
    35 zł
  • Aniołek mały IIIAniołek mały IIIAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 6,5 cm. Wysokość 7 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    8 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.