PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

„Szymborska była poetką szczęśliwą”

Wtorek, 28 stycznia 2014 r.
Autor: Małgorzata Wonuczka-Wnuk

„Szymborska była poetką szczęśliwą”„Jasny Pałac” gościł w swych progach najwybitniejsze postaci polskiej literatury. Zgromadzeni za przyczyną Wisławy Szymborskiej, której została poświęcona tablica pamiątkowa w Domu Pracy Twórczej „Astoria” prof. dr hab. Teresa Walas z Uniwersytetu Jagiellońskiego, wybitna literaturoznawczymi i przyjaciółka noblistki, Ryszard Krynicki poeta, przyjaciel i wydawca tomików poetyckich Szymborskiej, Henryk Woźniakowski- prawnuk Jana Gwalberta Pawlikowskiego, filolog, publicysta i wydawca, tłumacz, prezes zarządu Społecznego Instytutu Wydawniczego "Znak, Krystyna Dąbrowska i Łukasz Jarosz – laureaci I edycji konkursu poetyckiego im. Wisławy Szymborskiej, dr Michał Rusinek, pisarz, tłumacz, sekretarz noblistki i szef fundacji jej imienia, Adam Pomorski – tłumacz, eseista, krytyk literacki, prezes Polskiego PEN Clubu czytali wiersze, wspominali poetkę i moment „katastrofy” czyli wiadomości o przyznaniu jej Literackiej Nagrody Nobla, którą poetka odebrała właśnie w Zakopanem, w „Astorii”.


Ryszard Krynicki przeczytał cztery wiersze Szymborskiej, a to: ”Jeszcze”  z tomu „Wołanie do Yeti”, „Ruch” z tomu  „Sto pociech”, „Zdumienie” z tomu „Wszelki wypadek” i „Miłość od pierwszego wejrzenia” z tomu „Koniec i początek”.

Prof. Teresa Walas wspominała pierwszą konferencję prasową w pensjonacie „Astoria”, podkreślając, że Nagroda Nobla przemieściła Wisławę Szymborską  w sferze kultury. Autorka, która zawsze uważała, że poezję należy czytać w zaciszu i broniła się przed kulturą masową stała się nagle towarem poszukiwanym. Im bardziej ograniczała swe kontakty, tym bardziej stawała się poszukiwana. Mimo wszystko zachowała swoje miejsce i zyskała ogromną publiczność.

W dalszej części wieczoru laureaci nagrody im.Szymborskiej Krystyna Dąbrowska i Łukasz Jarosz prezentowali swoje wiersze, także najnowsze, niepublikowane do tej pory. Także Ryszrd Krynicki przeczytał kilka swoich wierszy, m.in. „Moja córeczka uczy się czytać” i „Twarzą do ściany”, „Który jesteś”

Związki noblistki z Zakopanem wspominano także w nieoficjalnej części spotkania.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Magnes Folk na lodówkę IMagnes Folk na lodówkę IMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego...
    7 zł
  • Aniołek średni IVAniołek średni IVAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 6,5 cm. Wysokość 9 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    10 zł
  • Spinka góralska VSpinka góralska VMetalowa spinka góralska w kolorze złotym. Ręcznie wykonana. Szerokość 7,5 cm, długość (z kistkami) 13,5 cm.
    130 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.