PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

„Moje ostatnie słowo” – opowieść o Jadwidze Apostoł -Staniszewskiej

Piątek, 9 maja 2014 r.
Autor: Piotr Kyc

„Moje ostatnie słowo” – opowieść o Jadwidze Apostoł -Staniszewskiej8 maja, w Muzeum Stylu Zakopiańskiego im. Stanisława Witkiewicza mieszczącego się w willi Koliba odbyła się promocja książki Jadwigi Apostoł -Staniszewskiej „Moje ostatnie słowo”. Jest to kolejna pozycja konfrontująca działalność żołnierzy Konfederacji Tatrzańskiej z Góralenvolkiem – ruchem „zdrajców w bukowych portkach”, jak pisze autorka wielu wierszy, opowiadań i listów zamieszonych w książce. Historyczne tło wydarzeń sprzed kilkudziesięciu lat nakreślił przewodnik Adam Błaszczyk. O Jadwidze Apostoł -Staniszewskiej opowiadał jej bratanek, Stanisław Apostoł, który wydał książkę w 100-lecie urodzin swojej ciotki.


Zebrani mogli również obejrzeć fragment filmu dokumentalnego z udziałem  Jadwigi Apostoł – Staniszewskiej czytającej swoje utwory w  miejscach związanych z walką i martyrologią ludności Podhala. To robi wrażenie i każe pamiętać o tamtych ludziach, wydarzeniach.   Czasach  pogardy, zdrady  ale i bezprzykładnego bohaterstwa.        

Po spotkaniu można było zakupić książkę wraz z okolicznościową płytą DVD.

Na pamiątkę szlachetnej postawy ludzi ukrywających Konfederatów w przysiółku Bagdanówka, w dniu 17 czerwca przy pomocy zakopiańskiego Oddziału PTTK nastąpi otwarcie pieszego szlaku turystycznego Bogdanówka – Zakopane. Jest to szlak poświęcony Konfederacji Tatrzańskiej.

 

Bohaterką spotkania była niezwykła kobieta. Góralka. Żołnierz Konfederacji Tatrzańskiej. Poetka. Jadwiga Apostoł-Staniszewska urodziła się 22 XII 1913 w Nowym Targu, zmarła 2 II 1990. Nauczycielka (Seminarium Nauczycielskie w Nowym Targu 1934), uczyła w szkole podstawowej w Nowogródku (1934-39). Po wybuchu II wojny światowej wróciła do Nowego Targu. W czasie okupacji niemieckiej uczestniczyła od października 1939 r. w podziemnym ruchu oporu, najpierw w Nowym Targu przy organizowaniu potajemnych przerzutów Polaków przez Słowację i Węgry do armii polskiej na Zachodzie. W 1941 była współtwórczynią Konfederacji Tatrzańskiej i sekretarzem jej Placówki Naczelnej, a także redaktorką jej podziemnego czasopisma "Na Placówce" (1941). Aresztowana przez gestapo 22 VIII 1942, przeszła przez więzienie w zakopiańskim "Palace", a od XII 1942 do 1945 była więźniem niemieckich obozów koncentracyjnych w Oświęcimiu, Ravensbrück i in. Po wojnie, w maju 1945, powróciła do Nowego Targu. Jesienią 1946 r. była współorganizatorką Podhalańskiego Uniwersytetu Ludowego w Szaflarach i następnie prowadziła go do maja 1949, kiedy władze zlikwidowały tę placówkę oświat., a Jadwiga została skazana na 5 lat więzienia. Po 8 miesiącach zwolniono ją dzięki amnestii. Wyjechała wtedy do Szczecina, gdzie ukończyła technikum budowlane i pracowała w budownictwie. W 1964 wyszła za mąż za Ludwika Staniszewskiego. W 1985 powróciła na stałe do Nowego Targu. (watra)

 

 

 

Zobacz w naszym sklepie:
  • Okładka na zeszyt IIIOkładka na zeszyt IIILudowe okładka na zeszyt (A5) z jasno szarego filcu zapinana na guzik, kolorowy haft maszynowy. W komplecie zeszyt w kratkę 96 stron. Wymiary: szerokość 15 cm...
    30 zł
  • Magnes Folk na lodówkę VIMagnes Folk na lodówkę VIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego...
    7 zł
  • Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat” wg libretta Franciszka Łojasa Kośli doczekała się swojej wersji filmowej (1 godz. 33 min.). Produkcja trwała prawie rok. Na...
    35 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.