PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Młodzi artyści z Ukrainy w „Jutrzence”

Niedziela, 22 czerwca 2014 r.
Autor: Maciej Stasiński

Młodzi artyści z Ukrainy w „Jutrzence”Uczniowie szkoły artystycznej w Charkowie na Ukrainie 21 czerwca byli w gośćmi w zakopiańskim Centrum Kultury i Sportu „Jutrzenka”. Ukraińcy wracając z festiwalu we Włoszech, na dwa dni zatrzymali się w mieście pod Giewontem. W sobotę młodzi artyści zwiedzili warsztaty artystyczne w „Jutrzence” i sami spróbowali stworzyć dzieła w pracowniach malarstwa, ceramiki, tkactwa artystycznego i rzeźby. Później młodzi artyści z Charkowa wspólnie z muzyką z zespołu góralskiego Zornica, koncertowali w muszli koncertowej w Parku Miejskim.


„Ukraińcy byli oczarowani naszą placówką i kameralną, rodzinną atmosferą panującą w „Jutrzence”. Zaprosili nas na przyszły rok do Charkowa, aby wspólnie koncertować i tworzyć. To początek współpracy naszej młodzieży z młodymi artystami z Charkowa” – mówił dyrektor TCKiS „Jutrzenka” Krzysztof Jędrzejowski.   

W dobry nastrój słuchaczy wprawił ukraiński zespół „Muzyczna tęcza” koncertujący na gitarach klasycznych, akordeonie, skrzypcach, ludowej domrze i instrumentach perkusyjnych. Publiczność miała także okazję wysłuchać utworów fortepianowych Chaczaturiana czy Dworzaka w wykonaniu młodych Ukraińców, a także solistów gitarzystów, akordeonisty oraz solowej gry na ukraińskiej domrze. Szczególne brawa otrzymał 6-cio letni Jegor Szerstobitow, który na domrze wykonał znaną „Katiuszę”.

Podczas koncertu publiczność miała okazję podziwiać góralski taniec solowy, oraz muzykę góralską pod wodzą Kamila Bukowskiego, a także wsłuchać się w archaiczne brzmienie dud podhalańskich.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Grafika Folk w ramce XGrafika Folk w ramce XGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala...
    55 zł
  • Torebka filcowa VIIITorebka filcowa VIIITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zatrzask. Środek z czarnej podszewki, z kieszenią boczną. Pasek ze sztucznego materiału...
    110 zł
  • Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat” wg libretta Franciszka Łojasa Kośli doczekała się swojej wersji filmowej (1 godz. 33 min.). Produkcja trwała prawie rok. Na...
    35 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.