PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Apokryfy w Jaszczurówce

Poniedziałek, 7 lipca 2014 r.
Autor: Małgorzata Wonuczka Wnuk

Apokryfy w JaszczurówceJuż po raz 27. w kaplicy witkiewiczowskiej w Jaszczurówce, w Galerii Religijnej Sztuki Ludowej im. Jana Pawła II Księża Marianie zorganizowali wystawę sakralnego malarstwa na szkle. Tym razem podhalańskim artystom przyszło się zmierzyć z tematem „apokryfy” i choć wszystkie dzieła zasługują na uznanie to nie wszystkim udało się zobrazować ten trudny temat. Znakomity pomysł księży Marianów by ukazać tematykę apokryficzną w nawiązaniu do odnalezionych pism w Qumran i by podziemia kaplicy w Jaszczurówce zamienić w grotę Qumran spowodował, że charakter wystawy nabrał dodatkowych znaczeń i odniesień.


Przypomnijmy, że w latach 1947-1956 w jedenastu grotach położonych nad Morzem Martwym znaleziono 900 rękopisów spisanych po hebrajsku, aramejsku i grecku , w tym 233 manuskrypty biblijne. Manuskrypty pochodzą z okresu od III w. p.n.e do I w. n.e.

Na wystawie zobaczyć można prace Barbary Banieckiej-Dziadzio, Bogdana Dziadzio, Magdaleny Forteckiej, Zofii Forteckiej, Agnieszki Górkiewicz, Janiny Jarosz-Walczkowej-Budzicz, Krzysztofa Karaska, Anny Lisca, Anny Madeji, Piotra Piotrowskiego, Eweliny Pęksowej, Jolanty Pęksy, Anny Stopki-Słowińskiej, Marty Walczak-Stasiowskiej, Stanisława Wyrtla oraz nieżyjących Jana Fudali, Jana Kosińskiego oraz Władysława Walczaka-Banieckiego.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Grafika Folk w ramce XIIIGrafika Folk w ramce XIIIGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala...
    55 zł
  • Magnes Folk na lodówkę IIMagnes Folk na lodówkę IIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego...
    7 zł
  • „Zatraceniec”„Zatraceniec”Płyta DVD zawiera spektakl „Zatraceniec” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej. (czas: 1 godz. 54 min.) Amatorski Zespół Teatralny im. Józefa...
    30 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.