PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Apokryfy w Jaszczurówce

Poniedziałek, 7 lipca 2014 r.
Autor: Małgorzata Wonuczka Wnuk

Apokryfy w JaszczurówceJuż po raz 27. w kaplicy witkiewiczowskiej w Jaszczurówce, w Galerii Religijnej Sztuki Ludowej im. Jana Pawła II Księża Marianie zorganizowali wystawę sakralnego malarstwa na szkle. Tym razem podhalańskim artystom przyszło się zmierzyć z tematem „apokryfy” i choć wszystkie dzieła zasługują na uznanie to nie wszystkim udało się zobrazować ten trudny temat. Znakomity pomysł księży Marianów by ukazać tematykę apokryficzną w nawiązaniu do odnalezionych pism w Qumran i by podziemia kaplicy w Jaszczurówce zamienić w grotę Qumran spowodował, że charakter wystawy nabrał dodatkowych znaczeń i odniesień.


Przypomnijmy, że w latach 1947-1956 w jedenastu grotach położonych nad Morzem Martwym znaleziono 900 rękopisów spisanych po hebrajsku, aramejsku i grecku , w tym 233 manuskrypty biblijne. Manuskrypty pochodzą z okresu od III w. p.n.e do I w. n.e.

Na wystawie zobaczyć można prace Barbary Banieckiej-Dziadzio, Bogdana Dziadzio, Magdaleny Forteckiej, Zofii Forteckiej, Agnieszki Górkiewicz, Janiny Jarosz-Walczkowej-Budzicz, Krzysztofa Karaska, Anny Lisca, Anny Madeji, Piotra Piotrowskiego, Eweliny Pęksowej, Jolanty Pęksy, Anny Stopki-Słowińskiej, Marty Walczak-Stasiowskiej, Stanisława Wyrtla oraz nieżyjących Jana Fudali, Jana Kosińskiego oraz Władysława Walczaka-Banieckiego.

Zobacz w naszym sklepie:
  • SAGA - Trebunie TutkiSAGA - Trebunie TutkiTradycyjna muzyka góralska w wykonaniu zespołu Trebunie-Tutki. Na płycie CD AUDIO występują:  Władysław Trebunia-Tutka, Stanisław Trebunia-Tutka , Henryk...
    25 zł
  • Torebka filcowa XVIITorebka filcowa XVIITorebka filcowa z ludowym motywem. Zamykana na zatrzask. Środek z białej podszewki.   Szerokość ok. 28 cm Wysokość ok. 28 cm Wysokość z rączkami ok. 92 cm...
    80 zł
  • 100-lecie LO im. O. Balzera w Zakopanem100-lecie LO im. O. Balzera w ZakopanemDwupłytowy album DVD zawierający relacje wideo z obchodów 100-lecie Liceum Ogólnokształcącego  im. O. Balzera w Zakopanem. Pierwsza płyta zawiera reportaż (30...
    25 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.