PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Patronat medialny WATRA

Romantyczna kameralistyka na szczytach!

Czwartek, 18 września 2014 r.
Autor: Ada Ginał-Zwolińska

Romantyczna kameralistyka na szczytach!Wysmakowany program, ukazujący twórczość czwórki przyjaciół: Clary i Roberta Schumannów, Johannesa Brahmsa i Josepha Joachima zaprezentowali na 6. Festiwalu Muzyka na Szczytach skrzypek Grzegorz Kotów i pianistka Lily Maisky. Ich interpretacje romantycznych dzieł sięgnęły wyżyn kameralistyki. Lily Maisky, córka słynnego wiolonczelisty Mishy Maisky‘ego, której grę po raz pierwszy mogliśmy podziwiać w Polsce i Grzegorz Kotów, wybitny solista, jeden z założycieli Szymanowski Quartet, przygotowali koncert na specjalne zamówienie organizatora festiwalu – Stowarzyszenia im. Mieczysława Karłowicza. Do programu wybrali utwory kompozytorów, których losy połączyła muzyka.


Mistrz niemieckich romantyków – Robert Schumann i jego żona – najsławniejsza pianistka epoki, przyjaźnili się z Brahmsem i największym wirtuozem skrzypiec tamtych czasów – Josephem Joachimem. To na przyjazd Joachima do Düsseldorfu w 1853 r., wraz z Albertem Dietrichem, Schumann i Brahms stworzyli słynną Sonatę F-A-E, której dwie części zabrzmiały podczas koncertu. Utwór podpisali pierwszymi literami motta, którym często posługiwał się skrzypek: Frei, aber einsam (Wolny, ale samotny). W programie znalazły się równie Romanse Clary i Roberta Schumannów oraz Josepha Joachima, a także transkrypcje na skrzypce i fortepian pieśni Johannesa Brahmsa, przygotowane specjalnie na ten wieczór.

- To muzyczne spotkanie jest szczególne – mówił w Klubie rozmów na szczytach, przed koncertem Grzegorz Kotów. – Poznałem Lili Maisky na festiwalu w Perth w Australii i od razu wiedziałem, że będzie to współpraca na lata. Podziwiałem nagrania Lily z jej ojcem i marzyłem, żeby zagrać z nią w duecie. Nasz program poświęciliśmy romantycznym uczuciom...

Koncert tego wspaniałego duetu pokazał, jak wiele emocji zawartych jest w dziełach wspomnianej czwórki kompozytorów. Delikatne, o pięknych melodiach Romanse, tęskne pieśni, pełne kontrastów Scherzo z Sonaty F-A-E Brahmsa publiczność nagradzała gorącymi oklaskami. Zawarta w drugiej części wieczoru rozbudowana Sonata d-moll nr 3 Brahmsa była kapitalnym dopełnieniem koncertu i w pełni ukazała wirtuozerię artystów.

- Gdy miałam 3, może 3,5 roku rodzice wybrali dla mnie fortepian – wspominała podczas spotkania z publicznością Lily Maisky. – Ojciec miał marzenie, żeby powstało rodzinne trio. Brat wybrał skrzypce, więc spełniliśmy jego życzenie. Tata był moim pierwszy nauczycielem i zawsze porozumiewaliśmy się poprzez muzykę, praktycznie bez słów.

Mentorką Lily Maisky była i wciąż jest Martha Argerich. Lily mówi, że jest jej rodziną. W wyglądzie Lily, pięknej dziewczyny o długich włosach i w jej grze: naturalnej wirtuozerii, niesamowitej wrażliwości na barwę oraz idealnym wyczuciu formy, można odnaleźć to pokrewieństwo.

Z wybitnym polskim kameralistą i solistą Grzegorzem Kotowem stworzyli wyjątkowy team i zaproponowali festiwalowej publiczności intrygującą muzyczną opowieść. Na bis zabrzmiały ponownie Scherzo z Sonaty F-A-E Brahmsa i Romans op. 2 nr 1 Joachima.

Na zdjęciu: Grzegorz Kotów i Lily Maisky/ Fot. Mateusz Skwarczek


Bilety dostępne są w:
 Punkcie Informacji Turystycznej, ul. Kościeliska 7, tel.: +48 (18) 20 120 04
 Centrum Informacji Turystycznej, ul. Kościuszki 17, tel.: +48 (18) 20 122 11
 W trakcie Festiwalu bilety będzie można kupić w miejscach imprez festiwalowych na godzinę przed ich rozpoczęciem.


6. edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej „Muzyka na Szczytach“ potrwa w Zakopanem od 13 do 20 września 2014 r. Głównym Partnerem Festiwalu jest Województwo Małopolskie. Małopolska. I wszystko gra!

Honorowy Patronat nad Festiwalem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski.

Patronat nad wydarzeniem sprawują również: Marszałek Województwa Małopolskiego Marek Sowa, Kardynał Stanisław Dziwisz, Starosta Powiatu Tatrzańskiego Andrzej Gąsienica-Makowski oraz Burmistrz Miasta Zakopanego Janusz Majcher.

Projekt dofinansowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Urzędu Miasta Zakopane w partnerstwie z Biurem Promocji Zakopanego.

Sponsorzy: ZEW Niedzica Srebrny Sponsor, Bank Zachodni WBK, Tauron Polska Energia, BP Polska oraz Stowarzyszenie Autorów ZAiKS. Partnerami festiwalu są: Biuro Promocji Zakopanego, Instytut Adama Mickiewicza i CULTURE.pl, Narodowy Instytut Audiowizualny, British Council, Instytut Muzyki i Tańca, Hotel Nosalowy Dwór, Kino SOKÓŁ, Muzeum Karola Szymanowskiego w willi „Atma” w Zakopanem - oddział Muzeum Narodowego w Krakowie, Stowarzyszenie Dom pod Jedlami, Parafia Tatrzańska św. Krzyża, Kościół św. Rodziny, Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum, Uniwersytecki Szpital Ortopedyczno- Rehabilitacyjny, Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem, YAMAHA, firma LAVARD, “Angela” Przedsiębiorstwo Andrzej Stoch oraz Tatrzańska Agencja Rozwoju Promocji i Kultury.
Patroni medialni: TVP Kultura, TVP Kraków, Polskie Radio Program II, Radio Kraków, Gazeta Wyborcza, Tygodnik Podhalański, Karnet, ZakopanedlaCiebie.pl, INFOGRAM oraz Podhalański Serwis Informacyjny WATRA. Wsparcie redakcyjne RMF Classic.

Program oraz informacje o festiwalu:

www.muzykanaszczytach.com

www.facebook.com/MuzykaNaSzczytach

Zobacz w naszym sklepie:
  • Obraz olejny Folk IVObraz olejny Folk IVObraz olejny Folk z namalowanym autorskim wzorem inspirowanym polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Padhala doskonale nadaje się do każdego wnętrza. Obraz...
    300 zł
  • Grafika Folk w ramce XGrafika Folk w ramce XGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala...
    55 zł
  • „Baby i Dezerterzy”„Baby i Dezerterzy”Płyta DVD zawiera spektakl „Baby i dezerterzy” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej (57 min.) Amatorski Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka...
    30 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.