PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Październik 2014 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Zakopane

Kultura

„Posiady przy warculi”

Sobota, 18 października 2014 r.
Autor: Małgorzata Wonuczka Wnuk

„Posiady przy warculi”Kolejne posiady – Białej Izbie zakopiańskiego oddziału Związku Podhalan stanowiły promocję wydanego przez ten oddział tomiku poetyckiego Józefa Stopki Faktora zatytułowanego „Posiady przy warculi”. Książka w wyborze i opracowaniu Małgorzaty Wnuk oraz z jej posłowiem ukazała się nakładem wydawnictwa „Scriptum” w Krakowie. „Kilka słów o Autorze” napisała Maria Nowak, okładkę zaprojektowała Ewa Dyakowska-Berbeka, a autorką zdjęć jest Barbara Dąbrowska.


Józef Stopka Faktor, rodowity góral nieprzypadkowo zatytułował swój tomik poezji„Posiady przy warculi”. Archaiczne już prawie słowo „warcula” zmusza czytelnika do kolejnych refleksji. Któż bowiem z młodych zna jego znaczenie? Kto jeszcze widział jak kobieta przędzie wełnę, nie spiesząc się snuje nić, a koło kręci się niczym koło życia? Tak niespiesznie snuje się nić wierszy tworzonych przez zakopiańskiego poetę. Zatrzymuje on czas w słowie, w gwarze ojców, w swej tęsknocie za dawnymi zwyczajami.

Jego proste wiersze są jak te często przywoływane „starocie”. starocie”, które mają opowiedzieć historie: warcula, skrzynia, kaganek, zyrdka na ubranie, kołyska u powały, piec, żarna – to atrybuty dawnego życia na Skalnym Podhalu, ale także symbole pracy, rodzinnego ciepła i prostoty góralskiego żywobycia. Józef Stopka Faktor próbuje zatrzymać rozpędzony świat – choćby tu, na podhalańskiej ziemi, dostrzega jednak, że sam „na nic ni mo casu”.

Oddając w ręce Państwa tomik poezji Józefa Stopki Faktora zwrócić uwagę wypada także na zdjęcia autorstwa Barbary Dąbrowskiej. Dopełniają one atmosferę i nastrój prezentowanych tu tekstów poetyckich i wydają się być przesiąknięte mistycznym odczuciem gór przez Autorkę zamieszczonych fotografii . „Posiady przy warculi” to pierwsza książka wydana przez zakopiański oddział Związku Podhalan. Mamy nadzieję, że stanowić będzie przyczynek do zachowania naszej gwary i zatrzyma choć na chwilę – jak chce Autor – nasz rozpędzony świat.

W posiadach uczestniczyli m.in. państwo Adamscy, wydawcy pierwszego tomiku poezji J. Stopaki-Faktora, którzy przybyli aż ze Sławna specjalnie na tę promocję.

Posiady prowadziła dr Małgorzata Wonuczka-Wnuk, wiersze czytał Autor – Józef Stopka Faktor.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Bańka choinkowa IBańka choinkowa IBańka choinkowa (plastik) obleczona ręcznie wykonanym materiałem, ze wstążeczką i sznureczkiem. Obwód ok. 26 cm.
    10 zł
  • Naszyjnik i bransoletka "Porzeczki"Naszyjnik i bransoletka "Porzeczki"Naszyjnik i bransoletka "Porzeczki" Naszyjnik obwód 47 cm. , Bransoletka obwód 17,5 cm. Materiały: Turkus, Jadeit, Metal, elementy posrebrzane. Biżuteria...
    145 zł
  • Ludowe etui na tablet IIILudowe etui na tablet IIILudowe etui z czarnego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm.
    60 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.