PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Październik 2014 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Zakopane

Kultura

DZIWNY HRABIA W HOTELARZU

Wtorek, 21 października 2014 r.
Autor: Ewa Kowalczyk

DZIWNY HRABIA W HOTELARZUPrzez dwa dni mieliśmy okazję gościć w naszej szkole grupę teatralną LEGION z Kórnika. 16 października w auli ZSHT trwały próby, a w piątek, 17.10. obejrzeliśmy kostiumowy spektakl pt. „Dziwny Hrabia”, w którym wykorzystano fragmenty biografii Władysława Zamoyskiego, anegdoty i artykuły prasowe, dotyczące działalności i niezwykłej osoby patrona Zespołu Szkół Hotelarsko Turystycznych w Zakopanem.


Reżyser i autorka scenariusza – pani Anna Łazuka – Witek starała się połączyć historię ze współczesnością, dlatego osnową sztuki stał się wątek uczennicy, która za namową swojej nauczycielki zbiera materiały do pracy o Zamoyskim. Musi zatem sięgać do źródeł, do dawnych, zapomnianych już historii i  faktów.

Wyjęci z przeszłości gazeciarze, Helena Modrzejewska, recytująca piękny wiersz Kasprowicza o cudowności prostoty i tatrzańskiej natury, salonowe rozmowy arystokratów o osobie hrabiego i górale – przywiązani do swojej ziemi – ojczyzny. To wszystko wraz z góralską muzyką, śpiewem i tańcem mogliśmy obejrzeć na szkolnej scenie w  „Hotelarzu”.

Na widowni też nastąpiło „łączenie pokoleń i czasów”, bowiem na zaproszenie Dyrekcji szkoły przybyły Panie - Kuźniczanki – uczennice dawnej Szkoły Domowej Pracy Kobiet, prowadzonej przez Panią Jadwigę Zamoyską.

Spektakl przybliżył nam wszystkim postać Władysława Zamoyskiego i uświadomił, jak wiele zawdzięczamy temu wyjątkowemu – „dziwnemu hrabiemu”, wielkiemu Polakowi i patriocie.

Ewa Kowalczyk

Zobacz w naszym sklepie:
  • Wisior "Kula Jadeitu"Wisior "Kula Jadeitu"Wisior z dużą /średn. 2,5 cm./ i stosunkowo ciężką, z grawerowaną we wzór, kulą jadeitu. Resztę stanowią oponki amazonitu /mniejsze, przeźroczyste/ , oponki...
    100 zł
  • Aniołek duży VAniołek duży VAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 7 cm. Wysokość 13,5 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    13 zł
  • BALLADA O ŚMIERCI JANOSIKA - Trebunie TutkiBALLADA O ŚMIERCI JANOSIKA - Trebunie TutkiTradycyjna muzyka góralska w wykonaniu zespołu Trebunie-Tutki. Na płycie CD AUDIO występują:  Krzysztof Trebunia-Tutka, Andrzej Polak, Anna Trebunia-Tutka...
    25 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.