PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

„Zaduszki Dżemowe"

Środa, 5 listopada 2014 r.
Autor: Zbyszek Sikora

„Zaduszki Dżemowe"2 listopada 2014 roku w Dzień Zadusznych podhalańscy miłośnicy muzyki bluesowej mieli możliwość wysłuchania piątej edycji Zakopiańskich „Zaduszek Dżemowych”. Inicjatorem organizacji tych koncertów w Zakopanem jest Ryszard Bubka, wielki miłośnik i propagator muzyki bluesowej, który zaprosił do przyjazdu pod Tatry swojego przyjaciela Wojtka Klicha wraz z zespołem.


Pomysłodawcą  „Zaduszek Dżemowych” jest Wojciech Klich - muzyk bluesowy i kompozytor wielu utworów, z których najbardziej znany stał się „Czy ten pan i pani” w wykonaniu Ani Wyszkoni. Pierwsza impreza tego typu odbyła się w 1994 r., kilka miesięcy po śmierci lidera zespołu Dżem - Ryszarda Riedla. Od tego czasu corocznie początkiem listopada w Tarnowie odbywają się koncerty poświęcone zmarłym wybitnym artystom muzyki polskiej i zagranicznej, tworzących różne rodzaje muzycznych stylów: blues, rock, soul czy pop.

W 2009 roku po raz pierwszy „Zaduszki Dżemowe” odbyły się w Zakopanem. Tegoroczna jubileuszowa edycja zgromadziła w sali willi „Marzanna”  miłośników tych koncertów, którzy wysłuchali wiele znanych kompozycji, między innymi: Miry Kubasińskiej, Tadeusza Nalepy, Bogdana Łyszkiewicza, Krzysztofa Klenczona, Jimiego Hendrixa, Georga Harrisona, Johna Lennona. Pośród nich szczególnie zabrzmiały słowa piosenki „Oprócz błękitnego nieba” , której autorem i kompozytorem jest zmarły w zeszłym roku Marek Jackowski.

Przepiękny, wspaniały i nastrojowy klimat zakopiańskiego koncertu stworzyli: Wojciech Klich gitarzysta i wokalista aranżer wszystkich wykonanych utworów oraz Magdalena Stalmach „Ruda” obdarzona wielką osobowością artystyczną i pięknym mocnym wokalem. W szczególności w końcowej części koncertu, który przeobraził się w małe jam session, swoją instrumentalną klasę pokazali też: Jerzy Drobot „Kobra” - gitara basowa, Bartek Rojek „Roju” – perkusja.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Bransoletk​a "Z pirytem"Bransoletk​a "Z pirytem"Bransoletka z fasetowanym pirytem, z perełkami rzecznymi, oraz z oliwek hematytowych. Obw. 20,5 cm.
    50 zł
  • Torebka filcowa IXTorebka filcowa IXTorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą...
    160 zł
  • "Na Was zawsze można liczyć""Na Was zawsze można liczyć""Na Was zawsze można liczyć" - 40 stronnicowy album z fotografiami Grzegorza Gałązki i tekstem Ks. Władysława Mariana Zarębczana. Wydawnictwo MICHALINEUM. My...
    40 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.