PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

XX Konkurs Poezji i Gawęd Podhala na Cyrhli

Wtorek, 19 maja 2015 r.
Autor: Piotr Kyc

XX Konkurs Poezji i Gawęd Podhala na CyrhliFragmentem wiersza „Miłuje Podhole” Andrzeja Skupnia-Florka w wykonaniu Romana Obrochty, absolwenta Szkoły Podstawowej Nr 7 im. Kornela Makuszyńskiego w Zakopanem, rozpoczął się Jubileuszowy XX Konkurs Poezji i Gawęd Podhala. Organizowany corocznie Konkurs Poezji i Gawęd Podhala to dzień, w którym trzy pokolenia Cyrhli jednoczy umiłowanie tradycji, gwary i kultury Podhala. 30 kwietnia 1996 roku po raz pierwszy odbył się, z inicjatywy Księdza Proboszcza Zdzisława Minoty, pani mgr Teresy Skowronek i pani mgr Krystyny Tybor, I Konkurs Poezji i Gawęd Podhala. Pierwszy konkurs miał skromną oprawę, kilku uczestników. Nikt wtedy nie przypuszczał, że już wkrótce stanie się coroczną uroczystością szkoły i środowiska Cyrhli.


VII konkurs w 2002 roku wprowadził nową formułę: oprócz przesłuchań konkursowych, urozmaiconych występami Szkolnego Zespołu Góralskiego „ Małe Janosiki” , odbywały się zabawy i konkursy zręcznościowe oraz konkurs znajomości gwary góralskiej przez dzieci. W zabawach i konkursach towarzyszących brali udział uczniowie wraz z rodzicami i dziadkami. Uroczystość zakończyła degustacja moskoli i kwaśnicy. I w takiej formie konkurs przebiega do dnia dzisiejszego.

Od tego też czasu konkurs postrzegany jest jako Dzień Góralski na Cyrhli. Szkoła się stara, aby w każdym roku towarzyszyła konkursowi myśl przewodnia, temat realizowany w ramach działań wychowawczych szkoły. W ten sposób przekazywana jest uczniom wiedza o ich Małej Ojczyźnie, o wybitnych postaciach regionu i środowiska lokalnego. W tej też konwencji przygotowywana jest cała oprawa konkursu, szczególnie scenografia.

Z okazji Jubileuszu część artystyczną przygotowali Rodzice i absolwenci szkoły pod kierunkiem p. mgr Marii Łukaszczyk. Przedstawienie „ O Zwyrtale Muzykancie” nagrodzono gromkimi brawami.

Na szkolnej uroczystości szkoła gościła dwie uznane poetki: p. Antoninę Łacek i p. Teresę Bachledę – Kominek. Każda z Pań podzieliła się osobistymi wrażeniami z konkursu i jednocześnie zarecytowały przygotowane przez siebie wiersze.

Autor : SP nr 7 w Zakopanem 

Zobacz w naszym sklepie:
  • Słownik biograficzny "Podhalanie" tom ISłownik biograficzny "Podhalanie" tom ILudzie kultury i sportu, dziennikarze, duchowni i samorządowcy - kilkaset osób znalazło się w tomie I Słownika biograficznego "Podhalanie". Słownik biograficzny...
    70 zł
  • Ludowe etui na tablet IVLudowe etui na tablet IVLudowe etui z szarego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm.
    60 zł
  • Torebka filcowa IXTorebka filcowa IXTorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą...
    160 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.