PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Wrzesień 2015 123456789101112131415161718192021222324252627282930 »

Zakopane

Kultura

Festiwal Muzyka na Szczytach

Wtorek, 22 września 2015 r.
Autor: Piotr Korczak

Festiwal Muzyka na SzczytachW niedzielę zakończyliśmy VII Międzynarodowy Festiwal Muzyka na Szczytach. Czwartkowy wieczór, 17 września przepełniony był sonatami – sonaty od XIX do XXI wieku, czyli od późnego Johannesa Brahmsa, przez Andrzeja Panufnika, Andrzeja Czajkowskiego (zm.1982), do Pawła Szymańskiego. Wystąpili pianista Maciej Grzybowski wraz z altowiolistą słynnego Belcea Quartet, Krzysztofem Chorzelskim.


Piątkowy Klub Rozmów na Szczytach odbywał się w wyjątkowo domowej i rodzinnej atmosferze. O kursach mistrzowskich oraz nauczaniu kameralistyki dziennikarz Radiowej Dwójki Piotr Matwiejczuk rozmawiał z klarnecistką Shirley Brill, pianistą Johnatanem Anerem oraz flecistą Łukaszem Długoszem. Towarzyszyła nam również córeczka Shirley i Johnatana- Romi.

Po południu, w Miejskiej Galerii Sztuki odbył się koncert uczestników I Międzynarodowych Kursów Mistrzowskich w Zakopanem, którzy w trakcie trwania festiwalu szlifowali swoje umiejętności pod okiem klarnecistki Shirley Brill oraz flecisty Łukasza Długosza.

Wieczorem natomiast usłyszeliśmy wyjątkowe i mistyczne "Cztery pieśni na przekroczenie progu" Gerarda Griseya, mówiące o krańcowym doświadczeniu człowieka, o śmierci. Był to koncert omawiany. Jego szczególny typ ekspresji sprawił, iż dla wielu z nas będzie on jednym z najważniejszych koncertów w historii festiwalu. Wystąpili: Anna Zawisza - sopran, Amadrums Trio oraz  Ara Ensemble pod batutą Marty Dramowicz-Wojtackiej.

W sobotę 19 września, historia VII festiwalu Muzyka na Szczytach zatoczyła koło. Podczas koncertu finałowego zabrzmiała "Pieśń o ziemi" Gustava Mahlera w opracowaniu na zespół kameralny autorstwa Arnolda Schönberga i Reinera Riehna. Uznani śpiewacy-soliści: Ewa Marciniec i Tomasz Kuk oraz Zespół Festiwalowy, prowadzeni przez gruzińskiego dyrygenta George'a Tchitchinadze, zabrzmieli cudownie. Była to prawdziwa uczta dla ducha.

Festiwal nie skończył się jednak wraz z koncertem finałowym. W niedzielę, 20 września w Kinie Sokół odbyła się polska premiera filmu „Tajemniczy Sojusznik” w reżyserii zdobywcy Oscara Piotra Fudakowskiego.

Dziękujemy wszystkim za udział w tegorocznym festiwalu. Mamy nadzieję, że muzyka, którą usłyszeliśmy, po raz kolejny wyniosła nas na szczyty. Zapraszamy za rok!

Zobacz w naszym sklepie:
  • Poduszka brązowa IIPoduszka brązowa IIPoduszka z sukna filcowego w kolorze ciemno-brązowym z motywem ludowym haftowanym ręcznie, wypełniona materiałem syntetycznym. Wymiary ok. 42 na 42 cm.
    100 zł
  • Naszyjnik "Turkoza"Naszyjnik "Turkoza"Naszyjnik "Turkoza" Obwód 47 cm. Materiały: Turkus (duże owale i kule), Stare szkło weneckie, Piryt, Hematyt, Srebro. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez...
    175 zł
  • Spinka góralska VSpinka góralska VMetalowa spinka góralska w kolorze złotym. Ręcznie wykonana. Szerokość 7,5 cm, długość (z kistkami) 13,5 cm.
    130 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.