PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Memoriał Jana Fudali

Poniedziałek, 7 grudnia 2015 r.
Autor: Maciej Stasiński

Memoriał Jana FudaliGóralski taniec i śpiew to część naszej narodowej tradycji. Musimy o nią dbać i zabiegać by międzypokoleniowy przekaz nie został przerwany – mówił Krzysztof Trebunia – Tutka z Centrum Kultury „Jutrzenka” otwierając 7. Memoriał Jana Fudali. Wydarzenie w sobotę 5 grudnia wypełniło szczelnie salę kina Giewont. W Memoriale wzięło udział blisko 80 dzieci i młodzieży, którzy rywalizowali w konkursie tańca góralskiego. Taneczną rywalizację poprzedził występ trzech generacji zespołu góralskiego „Zornica”, który w 1988 r. zakładał wszechstronny artysta i sportowiec Jan Fudala.


Uroczystość zaszczyciła swoją obecnością córka Jaśka z Gorców, Katarzyna Fudala – Tęcza. „Memoriał to niezwykły żywy pomnik mojego ojca budowany przez dzieci, który z roku na rok przynosi większe owoce” – mówiła wzruszona córka artysty.
Pomysłodawca Memoriału Szymon Bafia z TCKiS „Jutrzenka”, kierownik zespołu Zornica i wychowanek Jana Fudali przypomniał, że 6 stycznia roku minie ósma rocznica tragicznej śmierci Fudali - nauczyciela, trenera sportowego, tancerza, poety, satyryka, malarza, organizatora zespołów regionalnych oraz twórcy muzeum kultury zagórzańskiej i wołoskiej. „Jan Fudala to postać niezapomniana. W swojej twórczości wyrażał niezwykłą ekspresję, był mistrzem tańca góralskiego. Jego osobowość można było właśnie ocenić po charakterystycznym sposobie wykonywania tańca góralskiego” – wspominał Bafia.

Za działalność artystyczną i sportową Jan Fudala otrzymał wiele nagród i wyróżnień. Ostatnią nagrodą, odebraną przez Fudalę w dniu jego tragicznej śmierci, jest medal "Zasłużony dla kultury Gloria Artis" za działalność w krzewieniu kultury góralskiej.

Memoriałowe jury w składzie Iwona Gał-Dobrowolska i Krzysztof Trebunia – Tutka, pierwsze miejsce w kategorii dziecięcej przyznało Frankowi Suchowianowi, który zatańczył z Karoliną Świeczak. Główną nagroda w kat. młodzieżowej przyznano ex aequo Danielowi Stramie z Patrycją Gał oraz Piotrowi Zubkowi z Martyną Galicą. Drugie miejsce w kat. dziecięcej przypadł Krzysztofowi Bafii i Karolinie Kosut, a w kat. młodzieżowej Klemensowi Hubickiemu i Annie Łabunowicz. Trzecie miejsce otrzymali Oskar Sikorski z Marysią Sieczką oraz Szymon Kluś z Joanną Topór – Orawiec. Memoriał Artystyczny Jana Fudali jest organizowany przez Tatrzańskie Centrum Kultury i Sportu „Jutrzenka”.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat” wg libretta Franciszka Łojasa Kośli doczekała się swojej wersji filmowej (1 godz. 33 min.). Produkcja trwała prawie rok. Na...
    35 zł
  • Bańka choinkowa IIIBańka choinkowa IIIBańka choinkowa (plastik) obleczona ręcznie wykonanym materiałem, ze wstążeczką i sznureczkiem. Obwód ok. 26 cm.
    10 zł
  • Komplet "Droga Mleczna"Komplet "Droga Mleczna"Elegancki komplet, naszyjnik z wisiorkiem, kolczyki oraz bransoletka. Nadaje się do na wieczór, do sukienki, do białej, czarnej bluzki. Może być kompletem ślubnym...
    260 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.