PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Rok Witkiewiczów zakończony

Środa, 30 grudnia 2015 r.
Autor: Piotr Kyc

Rok Witkiewiczów zakończony29 grudnia w Galerii Sztuki XX wieku, w willi Oksza miało miejsce uroczyste zakończenie Roku Witkiewiczów. Z tej okazji Piotr „Kuba” Nowotny ze Słupska przekazał w muzealny depozyt portret swojego dziadka doktora Gustawa Nowotnego autorstwa Stanisława Ignacego Witkiewicza. Oprawę artystyczną wykonali aktorzy zakopiańskiej Sceny A2 : Grażyna Syrzistie i Krzysztof Michno, którzy odczytali fragmenty twórczości S.I.Witkiewicza – a w szczególności te dotyczące działalności słynnej firmy portretowej. O Witkacym oraz o osobie doktora Gustawa Nowotnego opowiadał dr Maciej Pinkwart. Rok Witkiewiczów obfitował w szereg wydarzeń poświęconych tej niezwykłej rodzinie. Zakopane w piękny sposób oddało hołd swoim wybitnym mieszkańcom Wszystkimi osobom i instytucjom , jakie włączyły się w organizację Roku Witkiewiczów należą się podziękowania i słowa uznania.


Doktor Gustaw Nowotny (1882-1944) był znanym  zakopiańskim lekarzem,  autorem prac o chirurgicznym leczeniu gruźlicy, narciarzem turystą i lekarzem TOPR.  W Zakopanem mieszkał od 1912 do 1939 roku, pełniąc obowiązki dyrektora tutejszego szpitala. Pracował także w innych zakopiańskich placówkach medycznych oraz prowadził własną prywatną lecznicę. Uprawiał w Tatrach turystykę narciarską i był lekarzem TOPR, ale w wyprawach ratunkowych nie uczestniczył. Był pierwszym prezesem Klubu Sportowego "Krokus", a w latach 1930. radnym miejskim. W okresie międzywojennym był szeroko znany w Zakopanem, a jego postać stała się prototypem lekarza w powieści Zazdrość i medycyna Michała Choromańskiego. Podczas II wojny światowej służył w wojsku jako lekarz, potem działał w ruchu oporu na terenie Francji.  Zmarł w obozie koncentracyjnym w Dachau, a jego symboliczną mogiłą jest kamień umieszczony na grobie jego córki Wandy na cmentarzu w Zakopanem.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Gwiozdkowo Opowiostka - Hanka RybkaGwiozdkowo Opowiostka - Hanka RybkaZespół wykonuje kolędy polskie oraz pastorałki pochodzące z Podhala i nie tylko. Prezentowany program jest oparty na płycie zatytułowanej "Gwiozdkowo Opowiastka"...
    25 zł
  • Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat” wg libretta Franciszka Łojasa Kośli doczekała się swojej wersji filmowej (1 godz. 33 min.). Produkcja trwała prawie rok. Na...
    35 zł
  • Aniołek mały IIAniołek mały IIAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 6,5 cm. Wysokość 7 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    8 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.