PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Luty 2016 1234567891011121314151617181920212223242526272829 »

Zakopane

Kultura

Prezydent Andrzej Duda na Dudaskim Tłustym Czwartku

Piątek, 5 lutego 2016 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka UMZ

Prezydent Andrzej Duda na Dudaskim Tłustym CzwartkuZakopiański koncert „Dudaski Tłusty Czwartek” miał wyjątkowych gości. Swoją obecnością zaszczycił go Prezydent RP Andrzej Duda wraz z Małżonką. Już przed wejściem do Zakopiańskiego Centrum Edukacji oraz na widowni Prezydencką Parę witali przedstawiciele władz miasta i powiatu, mieszkańcy Zakopanego, górale, muzykanci, dzieci z zespołu regionalnego im. Klimka Bachledy i kapela dudziarzy z TCKiS „Jutrzenka”.


Było to niezwykle serdeczne i wyczekiwane spotkanie. Andrzej Duda rok temu był bowiem obecny na tym samym wydarzeniu w trakcie swojej kampanii wyborczej i obiecał, że powróci tu jako głowa państwa. - Nazwisko zobowiązuje, duda to ten, który gra na dudach – kolejny powód wizyty podał prowadzący koncert Jan Karpiel-Bułecka.

Prezydentowi towarzyszyli także inni znamienici goście – Wicepremier i Minister Kultury Piotr Gliński oraz Podsekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta Wojciech Kolarski, a także liczni parlamentarzyści i samorządowcy.

Wszyscy zaproszeni goście wysłuchali prezentacji muzyk dudziarskich. Następnie swoje wystąpienie do Pary Prezydenckiej skierował Burmistrz Miasta Zakopane Leszek Dorula. - Przy tych wartościach, jakie ma Pan Prezydent, możemy być spokojni o Polskę – podkreślił Burmistrz. - Kiedy przychodzi zmęczenie i potrzebny jest odpoczynek, to niech Pan Prezydent będzie pewny, że w Zakopanem go znajdzie, wśród ludzi życzliwych, gościnnych i będzie się Pan tu czuł jak w rodzinie. Zawsze będziemy na Pana czekali – zapewniał, kierując do Prezydenta zaproszenie do kolejnych wizyt w Zakopanem, które w imieniu zakopiańskiego Związku Podhalan potwierdził także wiceprezes Marcin Zubek.

Głos zabrał także Prezydent Andrzej Duda, dziękując przede wszystkim za kultywowanie pięknej podhalańskiej tradycji. - Wasza kultura regionalna jest wielką częścią wspaniałej kultury narodowej i narodowego dziedzictwa. Dziękuję za zaproszenie i za to, że ją podtrzymujecie. W waszej tradycji drzemią wszystkie wartości, które i ja wyniosłem z domu. Przyjeżdżam tu, żeby się podładować. Tu jest wszystko, co najważniejsze - miłość do ojczyzny, miłość do ziemi, do ojcowizny, do krzyża na Giewoncie. To cały czas trwa i będzie trwało. Za to wszystko bardzo dziękuję i na pewno nie ostatni raz jestem na Podhalu i w Zakopanem. Wierzę, że będę tu często – powiedział w czasie koncerty Prezydent.

Dudaski Tłusty Czwartek to wyjątkowy koncert dudziarzy z Podhala oraz innych regionów Polski, a nawet ze Słowacji i Węgier. Był on wspaniałą okazją, by posłuchać autentycznej ludowej dudziarskiej muzyki, zobaczyć różne instrumenty, poznać tajniki ich budowy oraz upamiętnić słynnych podhalańskich dudziarzy. W tym roku prowadzący koncert Jan Karpiel-Bułecka wspólnie z Zofią Kubiniec-Stanuch przybliżyli w szczególny sposób postać Jana Folfasa Grzybka – urodzonego w 1858 roku w Witowie dudziarza, instrumentalistę i budowniczego instrumentów, bacę z doliny Chochołowskiej.

Organizatorami koncertu byli: Burmistrz Miasta Zakopane i Zakopiańskie Centrum Edukacji im. H. Modrzejewskiej.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Słownik biograficzny "Podhalanie" tom IISłownik biograficzny "Podhalanie" tom IILudzie kultury i sportu, dziennikarze, duchowni i samorządowcy - kilkaset osób znalazło się w tomie II Słownika biograficznego "Podhalanie". Słownik biograficzny...
    70 zł
  • Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat” wg libretta Franciszka Łojasa Kośli doczekała się swojej wersji filmowej (1 godz. 33 min.). Produkcja trwała prawie rok. Na...
    35 zł
  • Ludowe etui na tablet IIILudowe etui na tablet IIILudowe etui z czarnego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm.
    60 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.