PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

"Moje rzeźby rosną w lesie"

Sobota, 2 lipca 2016 r.
Autor: Piotr Kyc

Zdjęcie rozpoczynające relację z wystawy przedstawia konika wykonanego przez Grzegorza Pecucha w roku 1945.1 lipca w Galerii Władysława Hasiora, w Zakopanem nastąpiło otwarcie wystawy rzeźb Grzegorza Pecucha "Moje rzeźby rosną w lesie. Na ekspozycji trwającej do 2 października 2016 roku można zobaczyć dzieła artysty, zarówno te ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego ale i z kolekcji prywatnej, w tym także prace nigdy niewystawiane. Podczas wernisażu pokazano film dokumentalny nagrany ładnych parę lat temu przez Telewizję Polską. Był to dokument wysokiej klasy. Wzruszył widzów. Pokazał artystę w sposób prosty i uczciwy. Z przyjemnością słuchało się człowieka, artysty, który wiedział czego chce w sztuce.


To skromna wystawa. Większość prac rzeźbiarza jest rozproszona. Znajdują się w kolekcjach prywatnych. Jest jednak parę ważnych dzieł z którymi artysta się nigdy nie rozstał a ich znaczenie można zrozumieć po obejrzeniu filmu. Projekcja dokumentu w reżyserii Grzegorza Dubowskiego (zdjęcia Jerzy Sobociński) powinna być częścią ekspozycji. Komisarzem wystawy jest Julita Dembowska.

Był to jeden z bardziej inspirujących wernisaży w Zakopanem  Anno Domin 2016 .

Zdjęcie rozpoczynające relację z wystawy przedstawia konika wykonanego z drewna gruszy przez Grzegorza Pecucha w roku 1945.

„U mnie zaczyna się wszystko od palców i oczu. Najpierw długo bardzo badam kawałek drewna. Wymacuję i wypatruję, zapoznaję się z nim. On mnie o czymś przekonuje, ja jego. Czy on mnie wysłucha? A ja muszę, bo jakbym sobie go zlekceważył, byłbym złoczyńcą.”

Zapraszamy do Galerii Władysława Hasiora do 2 października. Znajduje się  ona przy ulicy Jagiellońskiej, za supermarketem Biedronka.   

Informacja  ze strony internetowej:

Grzegorz  Pecuch urodził się 23 stycznia 1923 roku we Florynce. Ukończył Państwowe Liceum Technik Plastycznych w Zakopanem w 1950 roku. Studia odbył na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie w 1956 roku uzyskał dyplom w Pracowni Rzeźby prof. Mariana Wnuka. W latach 1955 - 1976 był nauczycielem rzeźby w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem. Tworzył rzeźby głównie w drewnie, rzadziej w ceramice, gipsie, glinie, kamieniu. Zmarł 24 listopada 2008 roku w Zakopanem. Spoczywa na cmentarzu Pardałówka.

Od najmłodszych lat interesowała mnie rzeźba. Pierwsze moje - jeszcze wówczas nieudolne - rzeźbki powstały na pastwisku podczas pasienia krów. Wiele razy zdarzało się, że krowy poszły w szkodę, ale ja do domu wracałem z nową rzeźbką.

Patrzę na materiał, a on sam podsuwa mi pomysł. Przez środek biegnie pęknięcie. Powstało zanim zacząłem pracować nad tym kawałkiem. (...) Ten ubytek podsunął mi myśl. I rzeźba ma datę: 1962 rok. Wtedy urodził się mój syn .. .

W filmie "Faraon" Jerzego Kawalerowicza, kinowy Ramzes XIII siedzi na hebanowym tronie wyrzeźbionym przez Grzegorza Pecucha. Obraz ten był nominowany do Oscara w 1967 roku. Od 2001 roku można oglądać "Faraona" w formacie DVD. 

Artysta był do roku 1977 pedagogiem. W tym czasie został wyrzucony ze szkoły, a praktycznie pozbawiony możliwości pracy twórczej, bo... wyrzeźbił wraz z uczniami popiersie generała Władysława Sikorskiego. Wówczas był to zakazany temat.

Taka rzeźba już się nie zdarza... To powinno być w każdym przewodniku po Zakopanem - mówił dziennikarz z Wrocławia, który zajrzał do Galerii Dziennika Polskiego w Krakowie na wystawę Grzegorza Pecucha.

Schodzi z gór Pecuch, a za nim świat jego stąpa powoli, idzie las drzew, las zwierzat i świętych, a światło kosmosu nieme bóstwo czuwa nad nimi.

U Pecucha praczas dmucha (...) Tam twarze zwierząt wniebowzięte narodzinami przejęte (...)  

Зображення не викінчені в деталях – вони схоплені лінією, і різьба немов би рубана сокирою. Його ориґінальний стиль – зображення сили природи найпростішими технічними засобами. Позбувшись ознак реальности‚ він доходить майже до абстракції, і тому ті твори експресивні, могутні. 

Zobacz w naszym sklepie:
  • Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat” wg libretta Franciszka Łojasa Kośli doczekała się swojej wersji filmowej (1 godz. 33 min.). Produkcja trwała prawie rok. Na...
    35 zł
  • Aniołek mały IAniołek mały IAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 6,5 cm. Wysokość 7 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    8 zł
  • Lampka nocna z parzenicąLampka nocna z parzenicąLampka nocna z naniesionym na kloszu motywem ludowym (po dwóch stronach klosza) w kolorze czarnym, malowanym ręcznie. Klosz w kolorze kremowym. Podstawa lampki...
    120 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.