PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Patronat medialny WATRA

39. Dni Muzyki Karola Szymanowskiego

Środa, 27 lipca 2016 r.
Autor: Małgorzata Wonuczka-Wnuk

39. Dni Muzyki Karola SzymanowskiegoTradycyjnie, w tygodniu festiwalu muzyki Szymanowskiego we wtorek odbywają się posiady w Białej Izbie Związku Podhalan. Tym razem gościem był Leszek Bernat, krytyk muzyczny od dawna mieszkający w Paryżu, reprezentujący Międzynarodowe Stowarzyszenie Dziennikarzy Muzycznych. Podczas spotkania prowadzonego przez prezesa honorowego Towarzystwa dr Karola Bulę poruszono temat recepcji muzyki Paderewskiego i Szymanowskiego we Francji, przy czym specjalizujący się w dziedzinie opery Leszek Bernat zajmująco opowiadał o inscenizacjach opery Szymanowskiego „Król Roger”.


W związku z postaciami Paderewskiego i Szymanowskiego Gość posiadów opowiadał o działalności francuskiego muzykologa Didiera van Moere. Jako autor obszernej monografii o Karolu Szymanowskim Didier van Moere przyczynił się ogromnie do popularyzacji sylwetki kompozytora i jego twórczości. Jednocześnie monografia ta, zawierająca liczne odniesienia do historii Polski i jej kultury stała się znakomitą promocją naszego kraju w krajach frankofońskich. Didier van Moere, wielki rzecznik kultury polskiej pracuje obecnie nad monografią Ignacego Jana Paderewskiego. Następnym wątkiem był temat finansowania festiwali i kultury w ogóle, w Polsce i we Francji - porównanie zdecydowanie wypadło na korzyść Francji. Temat operowy miał swoją kontynuację w ciekawej opowieści o kompozytorze współczesnym - Szymonie Laksie. Poszczególne tematy przedzielane były muzyką góralską. Grze kapeli przysłuchiwali się festiwalowi goście z Hiszpanii.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Bransoletk​a "Porzeczki"Bransoletk​a "Porzeczki"Bransoletka, z koralików z korala fasetowanego, rurek - koral i pastylek - szkło. Plus masa perłowa - zawieszka. Obw 20,5 cm
    70 zł
  • Okładka na zeszyt IVOkładka na zeszyt IVLudowe okładka na zeszyt (A5) z czarnego filcu zapinana na guzik, kolorowy haft maszynowy. W komplecie zeszyt w kratkę 96 stron. Wymiary: szerokość 15 cm...
    30 zł
  • KamizelkaKamizelkaKamizelka dla małego dziecka (4-5 letnie) z cienkiego sukna, z haftowanymi motywami ludowymi, w kolorze kremowym. Długość ok. 33 cm. Szerokość ok. 31 cm.
    80 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.