PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Wrzesień 2016 123456789101112131415161718192021222324252627282930 »

Zakopane

Kultura

Patronat medialny WATRA

Jubileusz 140-lecia Zespołu Szkół Plastycznych im. Antoniego Kenara

Piątek, 30 września 2016 r.
Autor: Maciej Stasiński

Jubileusz 140-lecia Zespołu Szkół Plastycznych im. Antoniego KenaraZbliża się jubileusz 140-lecia Zespołu Szkół Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem. Honorowy Patronat przyjął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda. W skład Komitetu Honorowego Jubileuszu wchodzą: Prof. dr hab. Piotr Gliński Wicepremier Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ksiądz Kardynał Stanisław Dziwisz Metropolita Krakowski, dr Zdzisław Bujanowski Dyrektor Centrum Edukacji Artystycznej. 21, 22 i 23 października 2016 r. odbędą się uroczystości jubileuszowe, w tym Wystawa Prac Uczniów „Nowoczesna szkoła z tradycją” w Miejskiej Galerii Sztuki im. Wł. Hrabiego Zamoyskiego, Wystawa Prac Archiwalnych - Szkolne „Muzeum Wyobraźni”, Wystawa Nauczycieli w szkolnej Galerii „Strug” oraz Wystawa Prac Absolwentów. Sesja Naukowa „140 lat w kulturze narodowej” poświęcona historii Szkoły, jej miejscu w kulturze polskiej i międzynarodowej, wybitnym pedagogom i absolwentom oraz ich twórczości.


Do udziału w niej pragniemy zaprosić przede wszystkim naszych absolwentów,  pedagogów, wykładowców wyższych uczelni artystycznych. Miejsce sesji to kino „Sokół” w Zakopanem. Jubileuszowi poświęcimy również okolicznościowe wydawnictwo. Podczas obchodów 140-lecia zostanie zaprezentowany materiał filmowy autorstwa pana Janusza Tomczaka, dokumentujący życie szkoły w latach 1992-2016.

PROGRAM OBCHODÓW JUBILEUSZU 140-LECIA OD SZKOŁY SNYCERSKIEJ W ZAKOPANEM DO ZESPOŁU SZKÓŁ PLASTYCZNYCH IM. ANTONIEGO KENARA W ZAKOPANEM

21 października (piątek) 2016 roku
Godzina 13.00
Wernisaż Wystawy Prac Nauczycieli,  hotel „Art & Spa” („Marilor”), ul. Kościuszki 18
Godzina 14.00
Wernisaż Wystawy Prac Absolwentów, Galeria Władysława Hasiora, filia Muzeum Tatrzańskiego, ul. Jagiellońska 18b
Godzina 16.00
Wernisaż Wystawy Prac Absolwentów, Galeria Sztuki im. W. i J. Kulczyckich, filia Muzeum Tatrzańskiego, Droga na Koziniec 8
Godzina 18.30
Spotkanie Absolwentów, Nauczycieli i Uczniów w budynku Szkoły, ul. Kościeliska 35
Wystawa Prac Archiwalnych Uczniów - „Szkolne Muzeum Wyobraźni”
Wystawa archiwalnych fotografii, dokumentów Szkoły, Sala Stryjeńskiego w Zespole Szkół Plastycznych im. A. Kenara, II piętro

22 października (sobota) 2016 roku
Godzina 9.00
Msza Św. w intencji Nauczycieli, Absolwentów, Uczniów, Pracowników Szkoły, Sanktuarium Najświętszej Rodziny w Zakopanem
Godzina 10.30
Złożenie kwiatów na grobie Patrona Szkoły, Nauczycieli, Absolwentów i Przyjaciół Szkoły. Cmentarz Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku oraz cmentarz przy ul. Nowotarskiej w Zakopanem
Godzina 11.30
Wernisaż Wystawy Prac Uczniów „Nowoczesna szkoła z tradycją” w Miejskiej Galerii Sztuki im. Wł. Hrabiego Zamoyskiego
Godzina 13.00
Sesja Naukowa „140 lat w kulturze narodowej” poświęcona historii Szkoły, jej miejscu w kulturze polskiej i międzynarodowej, wybitnym Pedagogom i Absolwentom oraz ich twórczości, kino „Sokół” w Zakopanem
Godzina 16.00
Uroczysta Gala Jubileuszowa - 140 lecie Szkoły, kino „Sokół” w Zakopanem
Godzina 19.00
Uroczysta Kolacja, Bal Absolwenta w hotelu „Belvedere”.

23 października (niedziela) 2016 roku
Godzina 9.00
Spotkania koleżeńskie w szkolnych pracowniach
Godzina 10.30
Wernisaż Wystawy Nauczycieli, Szkolna Galeria „Strug”
Godzina 11.00
Pożegnanie uczestników Zjazdu Absolwentów

Wystawy Towarzyszące:
Galeria Antoniego Rząsy, Zakopane, ul. Bogdańskiego 16a
Galeria Wł. Hasiora, filia Muzeum Tatrzańskiego, Zakopane, ul. Jagiellońska 18 b
Galeria Sztuki XX wieku w willi „Oksza”, filia Muzeum Tatrzańskiego, Zakopane, ul. Zamoyskiego 25
Galeria Ryszarda Orskiego „Orski Gallery”, Zakopane, ul. Wł. Broniewskiego 4
Wystawa w galerii autorskiej Piotra Biesa “Pogotowie Sztuki” Rabka ul. Orkana 20


Jubileusz 140-lecia Zespołu Szkół Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem pod Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

Komitet Honorowy Jubileuszu 140-lecia Zespołu Szkół Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem.
 
Prof. dr hab. Piotr Gliński Wicepremier Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Ksiądz Kardynał Stanisław Dziwisz Metropolita Krakowski.

dr Zdzisław Bujanowski Dyrektor Centrum Edukacji Artystycznej.


SPONSORZY:

LESZEK LIPOWIECKI, MARCIN WÓJCIK, DARIUSZ RADECKI

PATRONAT MEDIALNY
Podhalański Serwis Informacyjny “WATRA”, “Tygodnik Podhalański”


Z wielką przyjemnością pragniemy Was poinformować, że w 2016 roku Szkoła będzie obchodzić 140-lecie swojego istnienia. Od ostatniego jubileuszu 130-lecia, który tak hucznie świętowaliśmy, minęło już 10 lat. W tym czasie wiele się zmieniło w życiu osobistym i zawodowym każdego z nas. Zmiany te dotyczą również Szkoły.

Nasza placówka nosi teraz nazwę Zespołu Szkół Plastycznych im. Antoniego Kenara, a w jej skład wchodzą: sześcioletnia Ogólnokształcąca Szkoła Sztuk Pięknych (3 lata gimnazjum + 3 lata liceum) i czteroletnie Liceum Plastyczne. Kształcimy obecnie 200 uczniów w czterech specjalizacjach: snycerstwo, meblarstwo artystyczne, lutnictwo artystyczne i projektowanie graficzne.

W ostatnich latach Zespół Szkół Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem brał udział  w wielu nowych wydarzeniach i projektach artystycznych o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym. Zrealizowaliśmy wiele nowych pomysłów. Najważniejsze z nich to: Międzynarodowe Triennale Rysunku - Zakopane 2008; trzy edycje Międzynarodowego Triennale Drzeworytu - Zakopane 2006, 2010, 2014; dziesięć edycji Ogólnopolskiego Biennale Rzeźby w Drewnie. Szkoła korzysta również ze środków Unii Europejskiej, biorąc czynny udział w międzynarodowych projektach artystycznych realizowanych wspólnie ze szkołami z Włoch, Portugalii, Francji i Słowacji.

Dzięki finansowemu wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego każdego roku nasi uczniowie wraz z nauczycielami uczestniczą w międzynarodowych plenerach artystycznych oraz wycieczkach programowych, odwiedzając ośrodki kultury w całej Europie. Od wielu już lat realizujemy wspólnie z Polonią w Niemczech Dworcowe Szopki Betlejemskie, które wystawiane są w przestrzeniach dworcowych największych miast Europy.

W ostatnich latach Szkoła zaprezentowała swoje osiągnięcia na wielu wystawach w kraju i za granicą. Jedynym z najważniejszych wydarzeń była ekspozycja prac uczniów i nauczycieli w gmachu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Warszawie. W 2014 roku uczniowie i nauczyciele zostali zaproszeni do Pałacu Prezydenckiego, gdzie w holu głównym przystroili choinkę świąteczną, a w Kaplicy Pałacu Prezydenckiego zaprezentowali Szopkę Bożonarodzeniową.

Z dumą pragniemy Was również poinformować, że w bieżącym roku, biorąc udział w ogólnopolskim przeglądzie szkół plastycznych z rysunku, malarstwa i rzeźby, znaleźliśmy się w gronie trzech najlepszych placówek plastycznych w Polsce. W roku szkolnym 2013/2014 troje naszych podopiecznych otrzymało prestiżowe stypendia MKiDN dla najzdolniejszych uczniów. Dodatkowo jedna z uczennic, już w klasie przedmaturalnej, zdobyła indeks na wybraną uczelnię artystyczną.

W celu podnoszenia jakości kształcenia organizujemy dla naszych uczniów warsztaty artystyczne, które prowadzą zapraszani wykładowcy uczelni wyższych, Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, Krakowie, Katowicach i Szczecinie. Kadra nauczycieli, z których wielu to absolwenci zakopiańskiego „Plastyka”, ciągle doskonali swoje kwalifikacje zawodowe. Z satysfakcją informujemy, iż kilkoro z nich w ostatnich latach uzyskało stopień naukowy doktorów.

W 2009 roku, chcąc uatrakcyjnić ofertę kształcenia, wprowadziliśmy nową specjalizację - reklamę wizualną (obecnie: projektowanie graficzne). Przygotowaliśmy również nowoczesną pracownię grafiki, która wyposażona jest m.in. w komputery, drukarki, ploter malujący i prasę graficzną. Nowością jest również szkolne czasopismo „KenArt”, współfinansowane przez Radę Rodziców, a w całości redagowane przez uczniów i nauczycieli ZSP w Zakopanem.

Wszystkie opisane tutaj działania świadczą o tym, że staramy się kontynuować znakomitą tradycję Szkoły i czerpać z bogatych doświadczeń minionych lat. Idąc z duchem czasu, również i nasza Szkoła zmienia się i staje bardziej nowoczesną, stąd też hasło przewodnie Jubileuszu 140-lecia: „Nowoczesna szkoła z tradycją”.

Budynek szkoły także poddawany jest modernizacji i renowacji; obecnie trwają m.in. prace wykończeniowe szkolnego internatu, który powstał w najstarszej części budynku.

Tymi i wieloma innymi osiągnięciami Szkoły chcielibyśmy się wspólnie z Wami podzielić.

Na październik 2016 roku zaplanowaliśmy Jubileusz 140-lecia. 21, 22 i 23 października 2016 r. odbędą się wszystkie uroczystości, w tym Wystawa Prac Uczniów „Nowoczesna szkoła z tradycją” w Miejskiej Galerii Sztuki im. Wł. Hrabiego Zamoyskiego, Wystawa Prac Archiwalnych - Szkolne „Muzeum Wyobraźni”, Wystawa Nauczycieli w szkolnej Galerii „Strug” oraz Wystawa Prac Absolwentów. Dodatkowo chcielibyśmy, aby temu wydarzeniu towarzyszyła Sesja Naukowa „140 lat w kulturze narodowej” poświęcona historii Szkoły, jej miejscu w kulturze polskiej i międzynarodowej, wybitnym pedagogom i absolwentom oraz ich twórczości. Do udziału w niej pragniemy zaprosić przede wszystkim naszych absolwentów,  pedagogów, wykładowców wyższych uczelni artystycznych. Miejsce sesji to kino „Sokół” w Zakopanem. Jubileuszowi poświęcimy również okolicznościowe wydawnictwo. Podczas obchodów 140-lecia zostanie zaprezentowany materiał filmowy autorstwa pana Janusza Tomczaka, dokumentujący życie szkoły w latach 1992-2016.

Pytania dotyczące programu Jubileuszu, wystaw oraz propozycje tematów Sesji Naukowej proszę kierować na adres e-mail: jubileusz.140-lecie@wp.pl. Osobą koordynującą działania związane z obchodami Jubileuszu jest Marek Król, wicedyrektor ZSP im. A. Kenara w Zakopanem.

W oczekiwaniu na nasze wspólne spotkanie przesyłamy serdeczne pozdrowienia. Spotkajmy się po latach!

Zobacz w naszym sklepie:
  • Ludowe etui na tablet IVLudowe etui na tablet IVLudowe etui z szarego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm.
    60 zł
  • Podkładki korkowe FolkPodkładki korkowe FolkPodkładki korkowe pod kubki z autorskim wzorem w stylu folk, zainspirowanym polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Czarno - biały design z...
    25 zł
  • Poduszka brązowa IIPoduszka brązowa IIPoduszka z sukna filcowego w kolorze ciemno-brązowym z motywem ludowym haftowanym ręcznie, wypełniona materiałem syntetycznym. Wymiary ok. 42 na 42 cm.
    100 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.