PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Listopad 2011 123456789101112131415161718192021222324252627282930 »

Zakopane

Rozmaitości

Memento mori na zakopiańskim rondzie

Środa, 2 listopada 2011 r.
Autor: Piotr Kyc

fot. Piotr KycNa rozstaju ulicy Nowotarskiej i Powstańców Śląskich, na skraju Ronda Romana Dmowskiego stoi od roku 1857 kamienna kapliczka. Kształtem przypomina słup, który wieńczy krzyż z konającym Panem Jezusem. Poniżej nie ma Maryi w otoczeniu aniołów, ani postaci świętych. Nie ma też żadnej sceny z drogi krzyżowej. Widzimy żeliwną czaszkę i piszczele przytwierdzone do postumentu. Czy w ogóle zauważamy ten obiekt?


Nie znam historii tej kapliczki. Być może powstała jako wotum dziękczynne za uzdrowienie z ciężkiej choroby, uratowanie życia lub dla uczczenia ważnego wydarzenia. Zapewne jej postawienie na skraju wsi miało gwarantować wędrowcom wychodzącym z Zakopanego Boską Opiekę, ale nie tylko. Czaszka i piszczele przypominały wędrowcowi o ostatecznym celu jego ziemskiej wędrówki. Warto spojrzeć na tę kapliczkę mijając ją pośpiechu codziennego dnia. Coś nam chce przekazać. Jakąś prawdę i naukę fundatora sprzed ponad stu pięćdziesięciu lat.
Dobrze, że mamy zabytkowe kapliczki, ale i wiele innych zabytków świadczących o bogatej historii naszego miasta. Od lat, w dniu Wszystkich Świętych, na zakopiańskich cmentarzach przeprowadzania jest kwesta na rzecz odnowy zabytkowych grobowców. Tak było i w tym roku. Dzięki tej akcji świetność odzyska parę nagrobków. Być może w przyszłość przyjdzie czas i na kapliczki, a w tym na tę opisaną powyżej. Tymczasem obywatelu - memento mori, kiedy przejeżdżasz przez rondo.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Torebka filcowa XVIITorebka filcowa XVIITorebka filcowa z ludowym motywem. Zamykana na zatrzask. Środek z białej podszewki.   Szerokość ok. 28 cm Wysokość ok. 28 cm Wysokość z rączkami ok. 92 cm...
    80 zł
  • Okładka na zeszyt IIOkładka na zeszyt IILudowe okładka na zeszyt (A5) z brązowego filcu zapinana na guzik, kolorowy haft maszynowy. W komplecie zeszyt w kratkę 96 stron. Wymiary: szerokość 15 cm...
    30 zł
  • Komplet "Droga Mleczna"Komplet "Droga Mleczna"Elegancki komplet, naszyjnik z wisiorkiem, kolczyki oraz bransoletka. Nadaje się do na wieczór, do sukienki, do białej, czarnej bluzki. Może być kompletem ślubnym...
    260 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.