PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Marzec 2013 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Zakopane

Sport

Memoriał Bronisława Czecha i Heleny Marusarzówny na Harendzie

Poniedziałek, 18 marca 2013 r.
Autor: Barbara Miranowska Kapłan, Jacek Kapłan Czech

fot. Barbara Miranowska Kapłan, Jacek Kapłan CzechW dniach 11 i 12 marca na stoku zakopiańskiej Harendy zostały rozegrane zawody o Memoriał Bronisława Czecha i Heleny Marusarzówny w konkurencjach alpejskich. Odbyły się slalomy specjalne kobiet i mężczyzn. W ostatnich latach Memoriał rozgrywany jest co roku w konkurencjach alpejskich. Organizatorem jest Tatrzański Związek Narciarski Zakopane.


W latach świetności Memoriału zawodnicy startowali we wszystkich konkurencjach narciarskich (biegi, skoki, zjazd i slalom) i byli klasyfikowani w poszczególnych konkurencjach jak również: mężczyźni w czwórboju, a kobiety w dwuboju (kombinacji alpejskiej).

Niektórzy zawodnicy startowali we wszystkich konkurencjach, żeby zdobyć jak największą ilość punktów w klasyfikacji na najwszechstronniejszego sportowca,  a także dla sprawdzenia się w wielu dyscyplinach biorąc przykład z Bronka – Patrona Memoriału, który uprawiał wszystkie narciarskie dyscypliny i nosił miano: „najwszechstronniejszego sportowca w historii narciarstwa polskiego„.

W tegorocznym Memoriale brało udział blisko 80 zawodniczek i zawodników z 9 państw: Białorusi, Czech, Francji, Łotwy, Polski, Rosji, Słowacji, Ukrainy i Węgier.

W czasie zawodów temperatury były dodatnie ok. +5 st.C pomimo to organizatorzy świetnie przygotowali trasę, co podkreślali zawodnicy twierdząc, że „było twardo i wszyscy mieli jednakowe szanse„.

Na stoku slalomowym Harendabyła ostra rywalizacja. W pierwszym dniu zawodów wygrali faworyci: Aleksandra Kluś - LKS Poroniec Poronin i Jakub Ilewicz – AZS AWF Katowice. Wśród kobiet drugie miejsce zajęła Anna Berezik AZS Zakopane, a trzecie Magdalena Kłusak AZS Zakopane. Wśród mężczyzn drugie miejsce zajął Jakub Kłusak, a trzecie Andreevskiy Alexey z Rosji.

We wtorek w drugim dniu zawodów wśród mężczyzn po raz drugi zwyciężył faworyt Jakub Ilewicz – po zawodach powiedział „było ciężko, dojechali mocni konkurenci z Czech i Słowacji, pierwsza trójka zmieściła się w 12 setnych sekundy, różnice czasów były minimalne. Cieszę się ze zwycięstwa i z większej ilości punktów FIS, bo konkurenci są wysoko w klasyfikacji FIS”, drugi był Prsala Vojta z Czech, a trzeci Siran Vladimir ze Słowacji.           

Wśród kobiet prowadząca po pierwszym przejeździe (z ponad 1,5 sekundową przewagą) Aleksandra Kluś nie ukończyła drugiego przejazdu – wypadła „na łokciu„ jak sama to skomentowała. Wygrała Drozdikowa Dominika z Czech, druga była Berezik Anna AZS Zakopane, a trzecia Miklosova Katarina ze Słowacji.

Po zakończeniu drugiego przejazdu w pierwszym i drugim dniu zawodów odbyła się dekoracja zawodniczek i zawodników, którzy zajęli trzy pierwsze miejsca. Puchary, dyplomy i nagrody finansowe wręczali: ze strony organizatorów Delegat techniczny FIS Sochor Miroslav z Czech, Kierownik zawodów Wojciech Gajewski TZN i v-ce Prezes TZN Jan Kowal. Nad całością czuwał v-ce Prezes Andrzej Karpiel.

Najlepsze zawodniczki i zawodnicy otrzymali akwarele ufundowane przez Barbarę Miranowską Kapłan i siostrzeńca Bronisława Czecha Jacka Kapłana Czecha, które wręczył siostrzeniec Bronka.

Stok slalomowy Harenda posiada homologację FIS i można rozgrywać tam zawody rangi Pucharu Świata i Europy (Puchar Europy rozegrano na Harendzie już 3-krotnie – w latach 2009, 20011, 2013).

Bronisław Czech jest Patronem Zespołu Skoczni narciarskich - Średnia Krokiew. Został nim w setną rocznicę swoich urodzin 25.07.2008 roku. Nasz „świeżo upieczony„ Mistrz Świata Kamil Stoch uczestniczył w obchodach setnej rocznicy urodzin Bronka – jest Absolwentem Akademii Wychowania Fizycznego imienia Bronisława Czecha w Krakowie.

Od 1 stycznia 2013 roku skocznia Średnia w tym Zespole nie posiada homologacji FIS, homologacje posiadają dwie mniejsze skocznie, w związku z tym nie można na niej organizować zawodów. Dzieje się to w czasie, kiedy nasi skoczkowie zdobywają „BRĄZ„ na Mistrzostwach Świata, a nasz „ZŁOTY„ Kamil zostaje Mistrzem Świata. Cała nasza Kadra skoczków z Kamilem na czele stawiała swoje pierwsze kroki w karierze sportowej na skoczniach Zespołu Skoczni „Średnia Krokiew„.

W czasie uroczystości nadania imienia Bronka Zespołowi Skoczni  Krakowską AWF reprezentowali: prof. Halina Zdebska i prof. Szymon Krasicki. Mówili wtedy, że: „Te skocznie są kużnią młodych talentów (adeptów skoków) i gdyby nie one, nie byłoby Adama Małysza i wielu innych mistrzów. 

W latach ubiegłych wielokrotnie na średniej skoczni organizowano zawody międzynarodowe, między innymi: w1980 r. Puchar Świata, w 2008 r. Mistrzostwa Świata Juniorów, w 2012 r. Puchar Kontynentalny Kobiet.                                                      

Zakopane traci kolejny obiekt sportowy (skocznię tzw. „normalną„). Skoczkowie zostali pozbawieni obiektu wysokiej klasy do rozgrywania zawodów.

W tym roku przypada 105 rocznica urodzin Bronka. Realizacja modernizacji skoczni średniej, a co za tym idzie – homologacja FIS  była by wspaniałym uhonorowaniem tego Jubileuszu i umożliwieniem szkolenia młodych skoczków na obiekcie o parametrach wymaganych przez FIS.     

Zobacz w naszym sklepie:
  • Ludowe etui na telefon IILudowe etui na telefon IILudowe etui z szarego filcu, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. telefonu komórkowego. Wymiary: szerokość 9 cm, długość 14,5 cm
    25 zł
  • Naszyjnik "Kulki"Naszyjnik "Kulki"Naszyjnik z kulek turkusu /średnica 1 cm / oraz kulek agatu różowego /średnica 0,8 cm/. Obw. 46,5 cm
    85 zł
  • „Baby i Dezerterzy”„Baby i Dezerterzy”Płyta DVD zawiera spektakl „Baby i dezerterzy” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej (57 min.) Amatorski Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka...
    30 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.