Sport

Refleksje po Memoriale Bronisława Czecha i Heleny Marusarzówny 2017

Wtorek, 21 lutego 2017 r.
Autor: Barbara Miranowska Kapłan, Jacek Kapłan Czech

Refleksje po Memoriale Bronisława Czecha i Heleny Marusarzówny 2017W dniach 13 i 14 lutego 2017 roku na stoku zakopiańskiej Harendy zostały rozegrane zawody o Memoriał Bronisława Czecha i Heleny Marusarzówny w konkurencjach alpejskich. Odbyły się slalomy specjalne kobiet i mężczyzn. Memoriał odbywa się od 1946 roku. W Memoriale startowali zawodnicy ze ścisłej światowej czołówki , gdyż był on jednym z ważniejszych punktów w kalendarzu narciarskich zawodów FIS.

Do początku lat 80 – tych była to największa impreza narciarska organizowana w powojennej Polsce .Dla zawodników polskich udział w Memoriale był wielkim wyróżnieniem mogli w nim startować tylko czołowi zawodnicy – reprezentanci naszego kraju. W ostatnich latach Memoriał rozgrywany jest co roku w konkurencjach alpejskich , organizatorem jest Tatrzański Związek Narciarski. W tym roku Memoriał został zorganizowany w dzień następny po Zawodach Pucharu Europy mężczyzn dzięki temu męska obsada była wyjątkowo mocna od wielu lat.

Stok slalomowy  Harenda posiada homologację FIS i można rozgrywać tam zawody rangi Pucharu Świata i Europy ( Puchar Europy kobiet rozegrano na Harendzie już 3- krotnie – w latach 2009 , 20011 , 2013 ) . W latach gdy termin rozgrywania Memoriału sąsiadował z Pucharem Europy kobiet , kobieca obsada też była znakomita.

W tegorocznym Memoriale brało udział ponad 90 zawodniczek i zawodników z 18 państw: Austrii, Belgii, Białorusi, Czech, Francji, Holandii, Islandii, Litwy, Łotwy, Polski, Rosji, Rumunii, Słowacji, Szwajcarii, Szwecji, Ukrainy, Węgier, Włoch.

W czasie zawodów  temperatury były dodatnie ok.+5 st.C pomimo to organizatorzy świetnie przygotowali trasę co podkreślali  zawodnicy twierdząc, że „było twardo i wszyscy mieli jednakowe szanse„.

Na stoku slalomowym Harenda, była ostra rywalizacja. W pierwszym dniu zawodów całe podium opanowały zawodniczki z Czech a wśród mężczyzn złoto i srebro zdobyli Szwajcarzy. Zwyciężyli: Veronika  Rudolfowa ( Czechy ) i Antony Bonvin (Szwajcaria ), szósty zawodnik drugiego dnia Pucharu Europy. Wśród kobiet drugie miejsce zajęła Monika Zemanowa ( Czechy ) a trzecie Barbora Nowakowa ( Czechy ) najlepsza z Polek Paulina Hopek zajęła 5 miejsce, po zawodach powiedziała, że był to dopiero jej trzeci start w zawodach FIS i jednocześnie największy sukces w zawodach tej rangi . Jest uczennicą pierwszej klasy liceum więc wszystko jeszcze przed tą młodą alpejką. Wśród mężczyzn drugie miejsce zajął Marc  Rochat ( Szwajcaria ) a trzecie Clement Noel z Francji, który był dziewiąty w pierwszym dniu zawodów Pucharu Europy.

We wtorek w drugim dniu zawodów wśród mężczyzn po raz drugi zwyciężył zawodnik ze Szwajcarii, tym razem Marc Rochat, drugi był Maxime Rizzo z Francji a trzeci nasz Dominik Białobrzycki ( AZS AWF Katowice ). Był to największy sukces polskiego zawodnika. Wśród kobiet złoto i srebro zdobyły Czeszki wygrała Monika Zemanowa, druga była Barbora Nowakowa a trzecia Eva Trajcikowa ze Słowacji. Najlepsza z Polek Aleksandra Malinowska z Nowego Targu uplasowała się na 7 pozycji.

Po zakończeniu drugiego dnia zawodów odbyła się dekoracja zawodniczek i zawodników, którzy zajęli 5 pierwszych miejsc w pierwszym i drugim dniu zawodów.

Puchary, dyplomy i nagrody finansowe ufundowane przez TZN wręczali: ze strony organizatorów delegat techniczny FIS Sochor  Miroslav z Czech i kierownik zawodów Gajewski Wojciech.

Najlepsi reprezentanci Polski, którzy zajęli najwyższe miejsca w drugim dniu Memoriału: Aleksandra Malinowska i Dominik Białobrzycki otrzymali symboliczne nagrody ufundowane przez Barbarę Miranowską Kapłan i siostrzeńca Bronisława Czecha Jacka Kapłana Czecha.

Działacze TZN na czele z prezesem Andrzejem Kozakiem sprawnie i profesjonalnie zorganizowali zawody.