PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Wiadomości

Rozpoczęły się VIII Światowe Zimowe Igrzyska Polonijne. Zakopane odwiedził prezydent Lech Kaczyński

Niedziela, 7 marca 2010 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka

fot. Anna Karpiel-SembereckaW sobotę na Wielkiej Krokwi odbyła się inauguracja VIII Światowych Zimowych Igrzysk Polonijnych, w której wziął udział prezydent Lech Kaczyński oraz marszałek Maciej Płażyński, prezes Stowarzyszenia Wspólnota Polska. Na igrzyska do Zakopanego przyjechało ponad 700 zawodników z 23 krajów.


Tak jak olimpijskie zwyczaje nakazują, zawodnicy i sędziowie złożyli w trakcie ceremoni ślubowanie, na masztach zawisła polska i olimpijska flaga, a olimpijski znicz zapalił znany biegacz narciarski Józef Łuszczek. Oficjalnego otwarcia igrzysk dokonał burmistrz Zakopanego Janusz Majcher. W części artystycznej wystąpił zespół Trebunie-Tutki oraz Hania Rybka. Całą uroczystość transmitowała telewizja Polonia.
Przed uroczystością prezydent, który objął igrzyska honorowym patronatem, spotkał się na konferencji prasowej z przedstawicielami mediów polonijnych i lokalnych. Prezydent mówił o związkach Polonii z krajem oraz o szansach Zakopanego na organizację Mistrzostw Świata w narciarstwie klasycznym oraz w przyszłości także zimowej olimpiady. Lech Kaczyński uważa, że przy współpracy ze Słowacją, będzie to realne w 2022 r.
Światowe Igrzyska Polonijne to impreza sportowa organizowana już w latach międzywojennych. W czasach PRL impreza została jednak zawieszona. W latach 90. XX wieku reaktywował ją marszałek Senatu RP Andrzej Stelmachowski. Obecnie igrzyska odbywają się co dwa lata w różnych miastach Polski. Celem głównym imprezy jest integracja środowisk polonijnych, zwłaszcza młodzieży i umacnianie kontaktów z Polską. Od roku 2000 w jej organizację włączyła się Wspólnota Polska. Zakopane gościło już uczestników Zimowych Igrzysk Polonijnych w roku 1986.
Dotychczasowy program igrzysk w tym roku poszerzono o biathlon, skoki, hokej i nordic walking. Większość dyscyplin zostanie rozegrana na terenie COS-u, który jest obok Wspólnoty Polskiej i Miasta Zakopane głównym organizatorem igrzysk. Część konkurencji będzie się odbywać także poza Zakopanem - w Nowym Targu, Witowie i Kościelisku.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Bransoletka "Czerwona"Bransoletka "Czerwona"Bransoletka "Czerwona" Obwód 21 cm. Materiały: Szkło i srebro. Zapięcie szufladkowe. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę Krzemińską-Owczarz.
    55 zł
  • Naszyjnik "Cukierkowy"Naszyjnik "Cukierkowy"Naszyjnik z kulek agaru oraz koralików szkła Weneckiego - vintage. Obwód 50 cm.
    65 zł
  • Gwiozdkowo Opowiostka - Hanka RybkaGwiozdkowo Opowiostka - Hanka RybkaZespół wykonuje kolędy polskie oraz pastorałki pochodzące z Podhala i nie tylko. Prezentowany program jest oparty na płycie zatytułowanej "Gwiozdkowo Opowiastka"...
    25 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.