PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Listopad 2010 123456789101112131415161718192021222324252627282930 »

Zakopane

Wiadomości

Wyniki XIX Kwesty Zaduszkowej na zakopiańskich cmentarzach

Piątek, 12 listopada 2010 r.
Autor: Agata Nowakowska-Wolak

fot. Anna Karpiel-SembereckaKwestowanie na rzecz odnowy zabytkowych nagrobków stało się już ugruntowaną, dobrze przyjętą, zakopiańską tradycją. W poniedziałek 1 listopada, jak co roku odbyła się XIX już Kwesta Zaduszkowa na Starym i Nowym cmentarzu w Zakopanem. Znów – dzięki Bogu - dopisała pogoda! Prawdziwa złota jesień, czy może oczekiwane „babie lato” i lekki dobrotliwy halny usposabiał ludzi wyjątkowo serdecznie i życzliwie – tak, iż hojnym gestem wrzucali do skarbonek chętnie i dużo.


Dla kwestarzy był to miły czas spotkań z całym Zakopanem: znajomymi, często dawno nie widzianymi, sąsiadami i … wyborcami. (Bowiem sporo osób wśród kwestujących to radni obecnej kadencji i kandydaci na radnych w nadchodzących wyborach).

W każdym razie dzień ten na zakopiańskich cmentarzach wydawał się radosny, mimo smutnego kontekstu, wydawało się, że szliśmy na miłe spotkanie z bliskimi, z tą tylko różnicą, że nie mogliśmy im podać ręki i serdecznie uścisnąć. Jednak wspominaliśmy ich jak najlepiej, przy grobach staliśmy skupieni w modlitwie, zadumie, zamyśleniu, przypominając sobie ich uśmiech, postać, słowa i dzieło życia. Pamiętaliśmy o tych najlepszych ich stronach i najjaśniejszych chwilach.

Radosny nastrój tego dnia nie jest wcale nieuzasadniony z liturgicznego punktu widzenia. W końcu 1 listopada to dzień Wszystkich Świętych, a więc - jak to wielu zauważyło – wszyscy mamy wtedy święto! Pamiętajmy, że pierwotne znaczenie wyrazu święty było: odłączony, przeznaczony do lepszych, zacnych celów. Pierwsi chrześcijanie, przyjmujący Jezusa jako Zbawiciela, wszyscy uważali się za świętych, przeznaczonych do… czystości serca i myśli. Wystarczy poczytać listy apostolskie.

Wyniki XIX kwesty 2010 r.

Czy to za przyczyną słonecznej, ciepłej aury, czy halnego, czy też zrozumienia i życzliwości dla sprawy, lubo też zaangażowania i znakomitości kwestujących, tego roku hojność darczyńców przeszła wszelkie oczekiwania: ZEBRANYCH  ZOSTAŁO: na Starym Cmentarzu: 5 804, 04 zł i 5 euro, a na Nowym: 13 226,15 zł i 2 euro.

RAZEM: 19.030,19 zł i 7 euro.

Na Starym Cmentarzu honorowy dyżur pełnili: (w kolejności kwestowania) Maria Mateja – Torbiarz i Piotr Bąk, Andrzej Makowski i Wojciech Gąsienica Walczak, Hanna i Henryk Krzeptowscy, Stanisław Marduła, Jan Karpiel Bułecka i Leszek Bechounek w strojach „Sokoła”, Janusz Majcher i Wojciech Solik, Renata Szych i Joanna Staszak z synem Piotrem, Michał Gąsienica Szostak i Jerzy Jędrysiak, Franciszek Bachleda Księdzularz, Adam Kitkowski i Jerzy Roszkowski w asyście Bożeny Solańskiej, Bożena i Wojciech Byrcynowie, Agata i Józef Pitoń z Andrzejem Skupniem oraz Agata Wolak i Maciej Wojak.

Na Nowym Cmentarzu  kwestowali od rana Bożena Gąsienica i Andrzej Wolak a następnie radni: Zbigniew Figlarz z żoną Haliną, Leszek Dorula i Wawrzyniec Bystrzycki z synem Jaskiem, Alina Łojas, Bożena Solańska, Marek Donatowicz i Krzysztof Wisniowski - poświęcili aż dwie godziny, po raz drugi stali też burmistrzowie: Janusz Majcher i Wojciech Solik. W zbiórce udział wzięli także kandydaci na radnych: Paulina i Maciej Rzankowscy, Grażyna Syrzistie i Jerzy Juras Gruszczyński, a także Alicja Szarek i Czesław Ślimak z żoną Haliną. Ten szczytny cel wsparli także Anita Rysiewska i Krzysztof Trebunia-Tutka z synem Jasiem, a na koniec Małgorzata i Włodzimierz Cichocki.

Organizatorzy: Towarzystwo Muzeum Tatrzańskiego i Towarzystwo Opieki nad Zabytkami gorąco dziękują wszystkim ofiarodawcom za SZCZODROŚĆ i życzliwość,  a kwestarzom za chętne poświęcenie swojego wolnego czasu!

Przypominamy, że w ubiegłym roku podczas kwesty udało się zebrać blisko 16 tys. zł. 1000 dolarów przekazali też członkowie Koła Związku Podhalan im. Sabały w Chicago. Grób został uporządkowany już w zeszłym roku na 200. rocznicę śmierci Homera Tatr, a drewniany rzeźbiony krzyż zostanie odrestaurowany w przyszłym roku.

W  roku bieżącym 8 tys. przeznaczono na wsparcie kompleksowej renowacji mauzoleum Jana Kasprowicza na Harendzie. Z pozostałych środków odświeżono 5 nagrobków, będących zawsze w centrum uwagi: Tytusa Chałubińskiego, Stanislawa Witkiewicza, Kornela Makuszyńskiego, Władysława Orkana i Kazimierza Przerwy – Tetmajera oraz sfinansowano pełną konserwację 3 nagrobków kamiennych: Marii Hahn i Wandy Machnowskiej, znajdujących się na wschodnim cyplu Pęksowego Brzyzka i Klimka Bachledy na Nowym Cmentarzu.

Informowała o tym pamiątkowa „cegiełka” wręczana darczyńcom, opracowana graficznie przez Reginę Mrowcę-Kenar, konserwatorkę dzieł sztuki, obecną prezes TOnZ. Piękne, nastrojowe rysunki zdobiące tę ulotkę, to prace laureatki jednego z konkursów plastycznych pn. Zabytki Architektury Zakopanego i Podhala – Natalii Jaszewskiej.

Pieniądze z tegorocznej kwesty chcielibyśmy przeznaczyć na uporządkowanie i oczyszczenie kilku prostych płyt nagrobnych osób nieznanych i zapomnianych. Omszałe, przechylone i zapadnięte w ziemię źle wpływają na ogólny wizerunek Pęksowego Brzyzka. Z tak obfitej jak tegoroczna zbiórki starczy też zapewne na konserwację pięknego pomnika Antoniny Plewkiewiczowej – na końcu Starego Cmentarza  oraz na bieżącą kosmetykę nagrobków zasłużonych postaci Pęksowego Brzyzka. Część funduszy przeznaczyć trzeba będzie na pielęgnację opuszczonych mogił ziemnych. (Tu do pomocy zachęcamy młodzież szkolną i harcerzy). Dokładny wybór skrystalizuje się latem przyszłego roku. Oczywiście dla równowagi zostaną też odnowione 1-2 cenne, zaniedbane nagrobki na Nowym Cmentarzu.

Informujemy, że datki na ten cel z dopiskiem: KWESTA można też wpłacać na konto: 24 1240 5165 1111 0000 5229 0961
Towarzystwo Muzeum Tatrzańskiego, Zakopane, ul. Kościeliska 18

Zobacz w naszym sklepie:
  • Torebka filcowa ITorebka filcowa ITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą...
    160 zł
  • Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat” wg libretta Franciszka Łojasa Kośli doczekała się swojej wersji filmowej (1 godz. 33 min.). Produkcja trwała prawie rok. Na...
    35 zł
  • Słownik biograficzny "Podhalanie" tom ISłownik biograficzny "Podhalanie" tom ILudzie kultury i sportu, dziennikarze, duchowni i samorządowcy - kilkaset osób znalazło się w tomie I Słownika biograficznego "Podhalanie". Słownik biograficzny...
    70 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.