PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Wiadomości

Góralska pomoc dla Wilkowa trwa

Niedziela, 5 grudnia 2010 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka

fot. Anna Karpiel-SembereckaZakopiański oddział Związku Podhalan nadal pomaga powodzianom z Wilkowa. W sobotę wieczorem wyjechał kolejny już transport, w którym znalazły się mikołajowe paczki dla najmłodszych i ciepłe ubrania. Dorośli dostaną natomiast węgiel, który pomoże im przetrwać mroźną zimę. Górale zawieźli także do miejscowego kościoła odnowioną gipsową figurę Matki Boskiej, która bardzo ucierpiała podczas kataklizmu.


- Z pieniędzy pozyskanych podczas prowadzonej przez Związek Podhalan w wakacje zbiórki zakupione zostały już m.in. pralki i lodówki dla rodzin, które ucierpiały w tegorocznej powodzi. W naszą akcje włączyło się wiele osób. Pomagali zwłaszcza ci, którzy sami nie wiele mają, ale przez to właśnie rozumieją sytuację powodzian – mówił Jarosław Gąsienica Mazurkiewicz, jeden z organizatorów pomocy dla Wilkowa.

- Teraz wspólnie z Tatrzańską Fundacją Pomocy Społecznej udało się nam przygotować ok. 100 mikołajowych paczek z żywnością dla dzieci ze szkoły w Rogowie w gminie Wilków. 30 kurtek zimowych przekazała poprzez stacje Caritas pani Krystyna Zięcik. Powodzianom podarujemy także kilkanaście ton węgla. Oprócz organizatorów akcji ze Związku Podhalan jedzie z nami także doktor Jan Ustupski z Tatrzańskiej Fundacji Pomocy Społecznej oraz kapela góralska, aby zakolędować i stworzyć świąteczny nastrój. Jest to już nasz piąty wyjazd do Wilkowa. Akcja na tym się jednak nie kończy, nadal będziemy pomagać, bo taka jest potrzeba – wyjaśniał Marcin Zubek, prezes Związku Podhalan w Zakopanem.

Górale starali się pomagać na różne sposoby, dlatego z zalanego kościoła w Wilkowie przywieźli do renowacji figurę Matki Boskiej. Nazwali ją „Zasmuconą”. - Jak może wyglądać Matka Boska zniszczona przez powódź? Ale my swoją pracą rozweselimy ją i zawieziemy z powrotem – zapewniali wówczas. Figurę odnowili Jacek Mosur oraz Agata Darowska-Mosur z Zakopanego, nowy drewniany postument z góralskim motywem wykonał Tadeusz Franosz z Białego Dunajca, natomiast mocujące okucia są dziełem Stanisława Gasienicy Byrcyna z Zakopanego.

Organizatorzy akcji oprócz wymienionych wyżej osób dziękują także hurtowni "Brutal" za przekazanie artykułów spożywczych, panu Andrzejowi Królowi z firmy "Tatra-Bus" za organizację transportu, góralskiej muzyce w składzie Paweł Trebunia-Tutka, Wojciech Jędrol, Marek Orawiec, Andrzej Jarząbek oraz wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób włączyli się w pomoc powodzianom z Wilkowa.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Gwiozdkowo Opowiostka - Hanka RybkaGwiozdkowo Opowiostka - Hanka RybkaZespół wykonuje kolędy polskie oraz pastorałki pochodzące z Podhala i nie tylko. Prezentowany program jest oparty na płycie zatytułowanej "Gwiozdkowo Opowiastka"...
    25 zł
  • Aniołek średni IAniołek średni IAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 6,5 cm. Wysokość 9 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    10 zł
  • Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat” wg libretta Franciszka Łojasa Kośli doczekała się swojej wersji filmowej (1 godz. 33 min.). Produkcja trwała prawie rok. Na...
    35 zł

Galerie zdjęć:

Zobacz także:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.