PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Wiadomości

Złóż „szybki PIT” i wspomóż OPP!

Poniedziałek, 7 marca 2011 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka

fot. Anna Karpiel-SembereckaW minioną sobotę w urzędach skarbowych w całej Polsce odbywała się dzień otwarty. W ramach ogólnopolskiej akcji „Szybki PIT” podatnicy mogli złożyć zeznanie podatkowe za 2010 r., a także uzyskać informacje i pomoc w tym zakresie. Z takiej możliwości w Zakopanem skorzystało około 70 osób.


- Dobrze, że jest taka możliwość. W tygodniu nie mam czasu, a dziś mogę spokojnie i bez kolejki wyjaśnić wątpliwości i złożyć zeznanie. Jak tylko dowiedziałam się o dzisiejszej akcji, szybko pozbierałam w domu dokumenty i przyszłam do urzędu – wyjaśniała jedna z podatniczek.

- Zainteresowanie akcją jest duże. Zachęcamy w ten sposób do jak najszybszego rozliczenia się z naszym urzędem. Nie warto odwlekać tego na ostatnią chwilę. Wtedy wszyscy już jesteśmy nerwowi – podatnicy, którzy muszą stać w kolejkach, ale również urzędnicy, którzy nie mają czasu na szczegółowe wyjaśnienia. Natomiast w taki dzień jak dziś, każdy traktowany jest indywidualnie. Urzędnicy czekają na podatników. Ponadto rozliczając się teraz, szybciej otrzymamy zwrot podatku, a także przekazany przez nas 1 % szybciej wpłynie na konto wybranej organizacji – wyjaśniała naczelnik zakopiańskiego Urzędu Skarbowego mgr Małgorzata Kabata-Żbik.

W tym roku możemy składać zeznania podatkowe do 2 maja. W sobotę 30 kwietnia w urzędach skarbowych odbędzie się kolejny „dzień otwarty”, a w ostatnim tygodniu urzędy będą działały dłużej niż zwykle. To wszystko, aby wyjść naprzeciw potrzebom podatników. Warto jednak już teraz zanieść swój PIT do skarbówki, kiedy jeszcze nie ma kolejek i nerwowej atmosfery.

W ramach akcji "Szybki PIT" Ministerstwo Finansów przygotowało również serię specjalnych broszur informacyjnych. Zawierają one wiele przydatnych objaśnień, z jakich ulg można skorzystać, jak przekazać 1 % podatku na OPP, jak rozliczyć dochody z giełdy czy uzyskane za granicą oraz jak przesłać deklarację podatkową bez wychodzenia z domu. Zamieszczono tam również pomocne przykłady, jak rozliczyć dochód z najmu, dzierżawy czy odpłatnego zbycia nieruchomości. Akcja ma również swoją stronę internetową www.szybkipit.pl

Urzędnicy zachęcają także do skorzystania z możliwości wsparcia 1% naszego podatku wybranej organizacji pożytku publicznego.

- Za 2008 r. na 23.750 podatników składających zeznania tylko trochę ponad 7 tys. wskazało OPP, w 2009 r. było już trochę lepiej - na 24.752 zeznania prawie 8,5 tys. uwzględniało wsparcie OPP. W tym roku mamy już 6.459 złożonych zeznań, z czego 1.733 z wykazanymi OPP. Mam nadzieję, że będzie ich więcej niż w latach ubiegłych. Świadomość społeczna w tym względzie z roku na rok rośnie. Przekazując ten 1% możemy mieć przecież wpływ na to, co dzieje się wokół nas. Dzięki temu wsparciu organizacje mogą działać i nieść pomoc potrzebującym. W przypadku naszego urzędu rocznie jest to kwota ponad 500 tys. zł - poinformowała naczelnik Małgorzata Kabata-Żbik.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Portfel IIPortfel IIPortfel filcowy z haftowanym ludowym motywem. Zamykany na rzep. Środek z brązowej podszewki.   Szerokość ok. 13 cm Wysokość ok. 12 cm Materiał: Filc Kolor...
    35 zł
  • Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat” wg libretta Franciszka Łojasa Kośli doczekała się swojej wersji filmowej (1 godz. 33 min.). Produkcja trwała prawie rok. Na...
    35 zł
  • Wisiorek "Sopel"Wisiorek "Sopel"Wisiorek z kwarcem pokrytym tytanem. Obw. 60 cm. Dł. zawieszki 3,5 cm.
    60 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.