PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Wiadomości

75-lecie PKL-u i wizyta Episkopatu Polski na Kasprowym Wierchu

Środa, 16 marca 2011 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka

fot. Anna Karpiel-Semberecka15 marca, dokładnie w rocznicę pierwszego wjazdu wagonika kolejki na Kasprowy Wierch, rozpoczęły się obchody 75-lecia Polskich Kolei Linowych. Z tej okazji górę odwiedzili biskupi i kardynałowie uczestniczący w odbywającym się w zakopiańskiej „Księżówce” 354. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski. Wśród kościelnych hierarchów byli m.in. prymas Józef Kowalczyk i prymas senior Józef Glemp, a także kard. Stanisław Dziwisz oraz nuncjusz apostolski abp Celestino Migliore.


Na Kasprowym Wierchu przy tablicy upamiętniającej wizytę Jana Pawła II biskupi pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza odmówili modlitwy, podziwiali także piękne tatrzańskie widoki, spotkali się z dyrekcją i pracownikami PKL-u oraz wpisali się do księgi pamiątkowej.

Podczas spotkania z przedstawicielami episkopatu uroczyście dźwiękiem dzwonu ogłoszono rozpoczęcie roku jubileuszowego 75-lecia Polskich Kolei Linowych i linii kolejowej na Kasprowy Wierch. Tego dnia PKL przygotowała także jubileuszowy prezent dla wszystkich turystów, którzy mogli wyjechać kolejką bezpłatnie. Z tej możliwości skorzystało wiele osób, pod dolną stacją ustawiła się spora kolejka chętnych.

Budowę kolei linowej na Kasprowy Wierch rozpoczęto 1 sierpnia 1935, a już 26 lutego 1936 ruszyła kolej z Kuźnic do Myślenickich Turni. Pierwszy srebrny wagonik dojechał na Kasprowy Wierch w niedzielę, 15 marca 1936 r. po 227 dniach budowy. Kolej linowa na Kasprowy Wierch była pierwszym tego typu urządzeniem w Polsce i pierwszym w całych Tatrach. Było to ogromne wydarzenie w ówczesnym świecie. Kolej zmodernizowano w 2007 roku.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Portfel IIPortfel IIPortfel filcowy z haftowanym ludowym motywem. Zamykany na rzep. Środek z brązowej podszewki.   Szerokość ok. 13 cm Wysokość ok. 12 cm Materiał: Filc Kolor...
    35 zł
  • Ludowe etui na telefon IILudowe etui na telefon IILudowe etui z szarego filcu, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. telefonu komórkowego. Wymiary: szerokość 9 cm, długość 14,5 cm
    25 zł
  • Naszyjnik "Turkoza"Naszyjnik "Turkoza"Naszyjnik "Turkoza" Obwód 47 cm. Materiały: Turkus (duże owale i kule), Stare szkło weneckie, Piryt, Hematyt, Srebro. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez...
    175 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.