PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Wiadomości

Nowy pomysł samorządów na prywatyzację PKL-u

Środa, 14 grudnia 2011 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka

fot. Anna Karpiel-SembereckaWe wtorek w Urzędzie Miasta Zakopane odbyło się spotkanie z przedstawicielami gmin, na których terenie znajduje się infrastruktura Polskich Kolei Linowych. Burmistrz Janusz Majcher przedstawił nowy pomysł na udział samorządów w prywatyzacji spółki. Pozyskanie środków na jej zakup miało by być możliwe dzięki emisji obligacji.


- Konieczne będzie powołanie spółki celowej, która wyemituje obligacje, a po zakupie PKL-u zostaną one zamienione na udziały w spółce. Pieniądze w ten sposób pozyskane znacznie zwiększą możliwości finansowe gmin. Stworzy to także szanse, by PKL pozostał w rękach mieszkańców. Chcemy zaangażować społeczność lokalną, a samorządy przejmą na swoje barki zarządzanie spółką – wyjaśniał burmistrz Janusz Majcher.

Pomysł jest obecnie konsultowany z samorządami oraz doradcami i specjalistami z Giełdy Papierów Wartościowych. Konieczna jest analiza celowości i budżetowania przedsięwzięcia oraz ocena wartości spółki. Obligacjami mogą być zainteresowane nie tylko osoby indywidualne, ale także fundusze kapitałowe. Obligacje Gminne nie są nowością na polskim rynku, tym bardziej więc zakopiańskie władze liczą na powodzenie tego przedsięwzięcia.

- Rynek kapitałowy i giełda służy temu, aby również samorządy najdowały źródła finansowania. Pozytywnie oceniamy więc to przedsięwzięcie i będziemy mu patronować – podkreślał Emil Stępień, Wicedyrektor Zespołu Rozwoju New Connect z Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie SA.

Pomysłodawcy zapewniali, że według wstępnej oceny są w stanie zgromadzić kapitał wystarczający na zakup PKL-u, a emisja obligacji jest znacznie bardziej opłacalna, niż zaciągnięcie kredytu. W przypadku, gdyby jednak inicjatywa ta nie odniosła skutku, będą musieli liczyć się z kosztami kilkudziesięciu tysięcy złoych.

- Jeśli Ministerstwo Infrastruktury przystąpi do prywatyzacji PKL-u, chcemy być przygotowani i mieć na to realny wpływ. Ze społecznego punktu widzenia będzie lepiej, jeśli to samorządy przejmą tę strategiczna dla nich spółkę  – podkreślał burmistrz Janusz Majcher, deklarując, że jeszcze w tym roku po rozpatrzeniu przez poszczególne samorządy zapadnie decyzja w sprawie emisji obligacji.

W spotkaniu wzięli udział: Alina Kuś, zastępca Wójta Gminy Zawoja, Jan Boligłowa, zastępca Burmistrza Krynicy Zdrój, Bohdan Pitoń, wójt Gminy Kościelisko. Obecny był również Emil Stępień, Wicedyrektor Zespołu Rozwoju New Connect z Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie SA oraz Sebastian Bogus, będący autoryzowanym doradcą New Connect.

Przypomnijmy, że w lipcu br. przedstawiciele sześciu gmin, na terenie których znajdują się obiekty PKL-u, podpisali list intencyjny w sprawie udziału w procesie prywatyzacji tej spółki. Gminy chciały wówczas zawiązać konsorcjum, znaleźć inwestora strategicznego i wykupić akcje firmy.

Także słowacka firma Tatry Mountain Resorts podtrzymuje nadal chęć przystąpienia do przetargu na sprzedaż Polskich Kolei Linowych.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Sakiewka VSakiewka VSakiewka filcowa z haftowanym ludowym motywem. Zamykana na rzep. Szerokość ok. 9 cm Wysokość ok. 13 cm Długość ze sznurkiem ok. 49 cm Materiał: Filc Kolor...
    35 zł
  • Ludowe etui na tablet IIILudowe etui na tablet IIILudowe etui z czarnego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm.
    60 zł
  • „Baby i Dezerterzy”„Baby i Dezerterzy”Płyta DVD zawiera spektakl „Baby i dezerterzy” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej (57 min.) Amatorski Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka...
    30 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.