PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Wiadomości

Teatr im. St. I. Witkiewicza po modernizacji i przebudowie

Poniedziałek, 18 marca 2013 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka

fot. Anna Karpiel-SembereckaZakończyła się rewitalizacja i przebudowa Teatru im. St. I. Witkiewicza w Zakopanem. Została ona dofinansowany w ramach działania 11.2 „Rozwój oraz poprawa stanu infrastruktury kultury o znaczeniu ponadregionalnym” Priorytet XI „Kultura i dziedzictwo kulturowe” Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2007 -2013. Koszt całego zadania wyniósł 30.589.289,30 zł brutto. Oprócz dotacji unijnej w wysokości ponad 18 milionów inwestycje wsparł także Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego i budżet państwa, a blisko 800 tys. stanowiły środki własne.


Projekt modernizacji Teatru Witkacego powstał w 2006 r. Realizowany był etapowo. Najpierw w 2008 r. udało się wykonać remont Małej Sceny im. Atanazego Bazakbala, w 2009 r. rozpoczął się pierwszy etap remontu Dużej Sceny im. Witkacego. W listopadzie 2009 r. złożony został także wniosek o dofinansowanie projektu, a umowę podpisano w sierpniu 2010 r. W 2011 i na początku 2012 r. prowadzony był drugi etap remontu Dużej Sceny, a od września 2012 do stycznia 2013 prowadzono prace związane z zagospodarowaniem terenu.

W efekcie zrealizowanych prac powierzchnia obiektów Teatru zwiększyła się o 2.405 m2. Zagospodarowany został m.in. strych, gdzie powstała sala prób, studio nagrań, pracownia plastyczna, kotłownia, wentylatornia i pokoje gościnne. Wybudowany został także budynek magazynowo-garażowy oraz podziemny zbiornik wody do celów ochrony przeciwpożarowej.  Ponadto obiekt wyposażony został w systemy zapewniające wysoki komfort i bezpieczeństwo pracy zespołu artystycznego, technicznego i administracyjnego Teatru, a publiczności możliwość pełnego odbioru spektaklów i innych artystycznych wydarzeń, dzięki zaawansowanym środkom techniki scenicznej (m.in. oświetlenie i nagłośnienie, podesty, sztankiety) . Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom Duża Scena może pomieścić 250 – 300 osób oraz może być konfigurowana na różne sposoby, pełniąc funkcję sali teatralnej, balowej, koncertowej lub wystawowej. Teatr zakupił także sprzęt do realizacji spektakli plenerowych.  Co najważniejsze, projekt przeobraził i unowocześnił Teatr, jednak z zachowaniem specyficznej dla tego miejsca atmosfery i klimatu, nawiązujących jeszcze do Zakładu Wodoleczniczego A. Chramca.

- Dwa i pół roku budynek teatru był wyłączony z użytkowania, ale w tym czasie nie została przerwana działalność artystyczna Teatru. Spektakle odbywały się m.in. w Zakopiańskim Centrum Edukacji oraz w Dworcu Tatrzańskim. Teatr także dużo podróżował – wyjaśniał podczas konferencji prasowej podsumowującej projekt przebudowy Teatru jego dyrektor Andrzej Dziuk. - Wykonane prace budowlane to wysoki standard europejski, wszystko tu jest nowe i na miarę XXI wieku. Jest to efekt zaangażowania wielu osób oraz ich świadomości, że robimy coś ważnego dla kultury regionu i całej Polski. To właśnie tradycja tego miejsca na to zasługuje, aby to co się tutaj robi, było piękne i dobre. Teraz czuję dumę, radość i wdzięczność . Te zmiany spowodowały także naszą zwiększoną aktywność. Gramy więcej spektakli, zmieniamy nasz wizerunek i promocję, z którą wychodzimy poza Zakopane.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat” wg libretta Franciszka Łojasa Kośli doczekała się swojej wersji filmowej (1 godz. 33 min.). Produkcja trwała prawie rok. Na...
    35 zł
  • Aniołek duży IAniołek duży IAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 7 cm. Wysokość 13,5 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    13 zł
  • Saszetka ISaszetka ISaszetka filcowa z haftowanym ludowym motywem. Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z brązowej podszewki.   Szerokość ok. 22 cm. Wysokość ok. 18 cm Materiał...
    50 zł

Galerie zdjęć:

Zobacz także:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.