PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Wiadomości

„Salon Marcowy” i dyskusja o zimowej olimpiadzie w Tatrach

Czwartek, 4 kwietnia 2013 r.
Autor: Adam Kitkowski

fot. Adam KitkowskiW czwartek, 28 marca odbyło się ostatnie już spotkanie w ramach II Salonu Marcowego. Tematem dyskusji były olimpijskie szanse Zakopanego. W „Jasnym Pałacu” spotkali się sportowcy, działacze sportowi, samorządowcy, przedstawiciele organizacji pozarządowych, turyści oraz mieszkańcy.


Moderatorem salonowej dyskusji był Edward Nadarkiewicz, działacz sportowy i sędzia skoków narciarskich, który przywitał obecnych na spotkaniu i przedstawił gości specjalnych – profesora Szymona Krasickiego oraz posła na Sejm RP Jagnę Marczułajtis-Walczak. Goście zaprezentowali projekt zorganizowania wspólnej olimpiady przez Polskę i Słowację w 2022 roku. Olimpiada obejmowałaby dwie strefy: Kraków i Tatry-Zakopane. Strefa „Tatry – Zakopane” przewiduje zorganizowanie w Zakopanem zawodów w konkurencjach: skoki narciarskie, kombinacja norweska i biegi narciarskie, w Kościelisku przewiduje się zorganizowanie zawodów biathlonowych, w Jurgowie zawodów snowboardowych oraz konkurencji zjazdowych w Jasnej na Słowacji – powiedział Szymon Krasicki. Natomiast Jagna Marczułajtis w skrócie przypomniała historię starania się Polski o organizację Zimowych Igrzysk Olimpijskich.

W dość emocjonalnej dyskusji pierwszy głos zabrał starosta tatrzański Andrzej Gąsienica-Makowski, który wymienił trzy mocne punkty naszej kandydatury: po pierwsze fakt, że byłyby to pierwsze Igrzyska Olimpijskie w Karpatach, po drugie, że nasza reprezentacja w sportach zimowych obecnie jest silna, po trzecie, że było poparcie dla takiej inicjatywy ze strony prezydentów – Aleksandra Kwaśniewskiego, Lecha Kaczyńskiego oraz Bronisława Komorowskiego. Ponadto głos w dyskusji zabrali: Edward Budny, który wypowiedział się krytycznie o dotychczasowych staraniach lokalnych władz, Zofia Kiełpińska, która udowadniała, że owe starania przygotowują profesjonalny zespół ludzi i że ona zaangażowana jest w te działania ponad 20 lat, Dariusz Galica, który stwierdził, że jak zwykle „na gadaniu” się skończy. Swój punkt widzenia przedstawili stali „salonowcy”: Marta Fogler, Łukasz Dorula, Stanisław Karpiel, Jacek Kowalski, Renata Nadarkiewicz, Stanisław Karpiel, Antoni Marmol oraz Franiczek Bachleda-Księdzularz. W dyskusji aktywni byli także goście specjalni.

Zebrani podziękowali staroście tatrzańskiemu za zorganizowanie Salonu Marcowego oraz wyrażali nadzieję, że cykl będzie kontynuowany. Z kolei starosta podziękował wszystkim, którzy uczestniczyli w zorganizowanych spotkaniach i zaprosił na salon w przyszłym roku.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Sakiewka VSakiewka VSakiewka filcowa z haftowanym ludowym motywem. Zamykana na rzep. Szerokość ok. 9 cm Wysokość ok. 13 cm Długość ze sznurkiem ok. 49 cm Materiał: Filc Kolor...
    35 zł
  • Okładka na zeszyt IIIOkładka na zeszyt IIILudowe okładka na zeszyt (A5) z jasno szarego filcu zapinana na guzik, kolorowy haft maszynowy. W komplecie zeszyt w kratkę 96 stron. Wymiary: szerokość 15 cm...
    30 zł
  • Naszyjnik "Agatka"Naszyjnik "Agatka"Naszyjnik z pięknych fasetowanych kul agatu /średnica 1 cm./. Obwód 52 cm. Rurki  i kulki z metalu antyalergicznego. Zapięcie posrebrzane.
    75 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.